Kde je chladicí kapalina?
Přesný typ chladicí kapaliny do vašeho automobilu naleznete v manuálu vašeho vozidla nebo jej vyčtete z nádobky chladicí soustavy, která se nachází v motorové části vašeho auta.Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.Z těchto a dalších důvodů nelijeme do chladícího okruhu obyčejnou vodu, ale speciální chladící kapaliny, které je možné ředit jen destilovanou vodou. Výsledná směs se postará o to, že se bod tuhnutí dostane pod nejnižší reálně očekávatelnou teplotu.

Kam vylít chladící kapalinu : Ze zákona totiž musí prokazovat likvidaci vyprodukovaných nebezpečných odpadů. Aktuálně se na území České republiky nemrznoucí směsi nejběžněji likvidují ve spalovnách nebezpečného odpadu, případně v chemické čistírně odpadních vod.

Jak často se doleva chladicí kapalina

Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

Kde je chladič v autě : „Chladič se nachází v přední části vozidla, a proto se s ubíhajícími lety nejenom intenzivně znečišťuje, ale také je vystaven drobným poškozením, např. od kamínků.

Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

Jak dolévat

Chladicí kapalinu byste měli dolévat do studeného motoru, jinak by mohlo dojít k popraskání hlavy válců. Hladina v nádržce by se měla pohybovat vždy mezi minimem a maximem. Směs byste tedy neměli dolévat až po okraj, na druhé straně byste neměli čekat, až směs dosáhne rysky značící minimum.

Kolik nalít chladící kapaliny

V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami. Hladina pod ryskou minima a nad nebo zároveň maxima se nedoporučuje.Tou může být pro chladicí kapaliny typu G11, G12 nebo G12+ druh G13, který představuje nejmodernější a nejuniverzálnější model. Další povolené míchání chladicí kapaliny je s destilovanou vodou. Některé produkty se prodávají jako koncentráty, které je před použití potřeba naředit s destilkou v doporučeném poměru.Fridex G 13

Cena Firdexu G 13 se pohybuje mezi 120 a 160 Kč za jeden litr.

Běžné Příčiny Úniku Chladící Kapaliny

Poškozené hadice a těsnění: Hadice a těsnění se mohou opotřebovávat, praskat nebo oslabovat, což může vést k únikům. Praskliny v chladiči: Chladiče mohou být poškozeny kvůli korozi nebo nárazům.

Co je chladicí kapalina v autě : Chladicí kapalina je kombinací nemrznoucí směsi a destilované vody, která má za úkol odvádět teplo z motoru do chladicí soustavy. Voda, která byla použita na chlazení motoru, se v chladiči znovu ochladí vzduchem a následně je připravena celý cyklus opakovat.

Jaké jsou kapaliny v autě : Jak už název napovídá, provozní kapaliny zajišťují provoz našeho automobilu. Není to jen benzín nebo nafta, v autě máme dalších 5 míst, kam se dolévají provozní kapaliny. Totiž to máme – vodu do ostřikovačů, chladicí kapalinu, motorový olej a taky brzdovou kapalinu. Někteří doplňují i aditiva.

Jak dlouho vydrží chladicí kapalina v autě

U nových aut vydrží chladicí kapalina až pět let

Pokud jde o koncernové vozy značky Škoda, mluvíme o favoritu až felicii, doporučená výměnná lhůta je dva až tři roky.

G11 – modro-zelená nemrznoucí směs je dobrým výběrem pro novější motory, které již mají hlavy na válcích vyrobeny ze slitiny hliníku. G12 – červená chladicí kapalina je určena pro novější vozidla s hliníkovými hlavami, kde šetří slitiny z měkkých kovů, gumové těsnění a plastové části.Pozor, nádobku otevírejte jen v případě, že je motor studený, potřebujete-li dolít na cestách, dejte tomu alespoň deset minut na vychladnutí. Horká kapalina může trochu vystříknout ven a opařit vás, což rozhodně nechcete. Dolít na požadovanou hladinu lze chladicí kapalinou, ale i běžnou vodou z kohoutku.

Jaký je rozdíl mezi chladící kapalinou G12 a G13 : G12 + – fialová chladicí kapalina má stejné vlastnosti jako červená G12, liší se od ní pouze zabarvením. G13 – fialová kapalina je moderní směsí do nových aut, která velmi účinně chrání kovové části proti korodování. Může také nahradit jakýkoliv jiný typ chladicí kapaliny ve starších vozidlech.