Kde koupit jízdenku do metra?
Jízdenku si můžete zakoupit v automatech (především ve stanicích metra), trafikách nebo formou SMS z českých telefonních čísel. Pokud cestujete po Praze pravidelně a často, vyplatí se vám zakoupit elektronickou jízdenku, tzv. Lítačku. V dopravních prostředcích a v prostorách metra kontrolují platnost jízdenek revizoři.Jízdenku je třeba zakoupit již před jízdou, a to buď ve stanicích metra nebo v trafikách. Automaty na jízdenky najdete i u větších autobusových zastávek.Přestupní jízdenka pro dospělého stojí 40 Kč a má platnost 90 minut. Na kratší vzdálenosti do 30 minut lze využít jízdenky za 30 Kč. Turistická jízdenka na 24 hodin stojí 120 Kč, na tři dny 330 Kč. Podrobné informace o jednotlivých cenách naleznete v sekci Jízdné na stránkách Dopravního podniku.

Jak platí důchodci v metru : Senioři od 65 let cestují po Praze bezplatně vyjma vlaků, pokud prokáží věk předepsaným způsobem. K prokázání věku lze využít jakoukoliv osobní průkazku ověřenou jejím vydavatelem (právnickou osobou) se jménem, příjmením, datem narození a fotografií: občanský průkaz, cestovní pas, In Karta, žákovský průkaz, příp.

Jakou jízdenku na metro

Předplatné jízdné v Praze

Kupony Plnocenné Zvýhodněné
Měsíční 550 Kč 130 Kč
Čtvrtletní 1 480 Kč 360 Kč
Roční 3 650 Kč 1 280 Kč 1

Jak se cestuje v Praze metrem : Cestovat MHD lze pouze s platnou jízdenkou, kterou si cestující zakoupí před nástupem do dopravního prostředku. Nezapomeňte, že jízdenku si při prvním vstupu do vozidla (tramvaj, autobus, přívoz), nebo do přepravního prostoru metra a lanovky musíte označit ve strojku, jinak se vystavujete riziku pokuty.

Kde lze koupit jízdenky:

  • bezkontaktní platy jízdného:
  • terminály na prodej jízdenek: Jsou instalovány ve všech stanicích metra a v některých zastávkách povrchové dopravy (u některých stále platí jen možnost platby mincemi)
  • informační centra Dopravního podniku hl.
  • trafiky a některé další obchody.


Metro v Římě

Po Římě jezdí dvě linky – oranžová (linka A) a modrá (linka B), které se protínají ve stanici Termini, kde je hlavní nádraží. Oranžová trasa A vede ze stanice Battistini do stanice Anagnina. Modrá trasa B vede ze stanice Laurentina do stanice Rebibbia.

Jak se plati v metru v Praze

Jízdenky pro jednotlivou jízdu:

mobilní aplikace PID Lítačka (plný sortiment, platba kartou) SMS jízdenky na čísle 90206 (jen MHD Praha, platí pouze v pásmu P) jízdenkové automaty a platební terminály v metru a na vybraných zastávkách povrchové dopravy (plný sortiment, platba bezkontaktní kartou nebo mincemi)Na slevu ve výši 75 procent z obyčejného jízdného mají nárok studenti do 26 let a senioři nad 65 let. Senioři nemusí být zároveň důchodci, rozhodující je věk, nikoli pobírání starobního důchodu. „Při nároku na slevu stačí občanský průkaz nebo pas, kde je fotografie, jméno a datum narození.Jízdné

Platnost Cena Poznámka
30 min. 30 Kč Při nákupu přes SMS je cena 31 Kč.
90 min. 40 Kč Při nákupu přes SMS je cena 42 Kč.
24 hod. 120 Kč
72 hod. 330 Kč


Papírovou jízdenku je možné zakoupit v několika typech jízdenkových automatů, které nabízejí vybraný sortiment nejpoužívanějších jízdenek. Jízdenku z tlačítkového a dotykového jízdenkového automatu je nutné před nástupem do vozidla/vstupem do přepravního prostoru metra označit v označovači jízdenek.

Co dělat když spadnu do metra : Co dělat, když spadnete do kolejí Nejdůležitější je zachovat klid. Nejbezpečnější je lehnout si mezi koleje, nejlépe hlavou proti směru jízdy, aby se větrem vlající oděv nemohl za nic zachytit. Počkat na vyzvání pracovníků metra k bezpečnému opuštění prostoru.

Jak si koupit jízdenku kartou : Pro nákup stačí nejdříve přiložit / zařízení kartu ke čtečce a tím si zakoupit jízdné pro sebe a následně navolit pod tlačítkem „Spolucestující“ jízdenky pro ostatní a opět přiložit kartu. V aplikaci a Kreditní jízdenkou lze zakoupit až 50 ks jednotlivých jízdenek během jednoho nákupu.

Kolik stojí MHD v Praze pro důchodce

Krátkodobé jízdenky

Jízdenky Dospělý Senior / Sociálně potřebná osoba
30 minut 30 Kč 15 Kč
90 minut 40 Kč 20 Kč
24 hodin 120 Kč 60 Kč
72 hodin 330 Kč


Nárok na bezplatnou přepravu prokáže cestující od 65 let věku při kontrole předložením občanského průkazu, cestovního pasu nebo jiného osobního dokladu, který obsahuje fotografii, jméno, příjmení a datum narození, případně předložením průkazu IDSOK nebo průkazu DPMO.Pokud si všimnete, že jste něco zapomněli ve vozidle naší společnosti, tak jednejte rychle. Řidič je po každé cestě povinen autobus prohlédnout a nalezené věci odevzdat do ztrát a nálezů na daném autobusovém nádraží. Nejlepším řešením je zavolat na číslo napsané na jízdním řádu.

Co se stane kdyz si lehnu na koleje : Chlapci porušili zákon o drahách a hrozí jim pokuta. Oba školáci vyvázli bez zranění. Drážní inspekce ale varuje, že každý případ tak skončit nemusí. "Vždy hrozí, že vítr, který vzniká průjezdem vlaku, může zvednout oblečení, které se může namotat na některou ze součástí, které jsou pod vlakem.