Kde leží město Kodaň?
[kʰøb̥ənˈhaʊ̯ˀn]) je hlavní a největší město Dánska. Leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager. Žije zde přibližně 644 tisíc obyvatel, v celé městské aglomeraci přes jeden milion. Kodaň je sídlem dánského krále.Asi 8 000 lidí zde mluví buď standardní němčinou nebo šlesvickým dialektem. Imigranti z Faerských ostrovů hovoří faerštinou, která je podobná dánštině ve formě používané před několika staletími. Imigranti z Grónska mluví grónštinou, což je eskymo-aleutský jazyk příbuzný inuitským jazykům Kanady.Kodaň je krásné město s úžasnou atmosférou. Tato dánská metropole je obklopena nádhernými památkami, hospůdkami a muzei. Určitě zavítejte do přístavu NYHAVN, na sochu Malé mořské víly, k fontáně Gefion Springwand v Churchillově parku a také nezapomeňte ochutnat místní pivo Carlsberg.

Kde se nachází Dánsko : Metropolitní Dánsko je nejjižnější ze skandinávských zemí, leží jihozápadně a jižně (Bornholm a Ertholmene) od Švédska, jižně od Norska a severně od Německa, s nímž má krátkou hranici, která je jedinou pozemní hranicí Dánska. Rozkládá se na celkové ploše 42 943 km2 a žije v něm 5,9 mil.

Proč jet do Kodaně

Kodaň je příjemné město plné vody, kde si vychutnáte jedinečnou atmosféru a nezaměnitelný genius loci. Leží na východním pobřeží největšího dánského ostrova Sjælland a jeho symbolem je soška Malé mořské víly, hledící do daleka na širé moře. Spatřit ji můžete na malebném nábřeží Nyhavn, lemovaném hrázděnými domy ze 17.

Jaké jsou ceny v Kodani : Ceny

  • 1 litr vody – 10 DKK.
  • snídaně – 50 až 100 DKK.
  • pizza – 30 až 60 DKK.
  • dánské pivo plechovka – 10 až 30 DKK.
  • šálek kávy – 8 až 22 DKK.
  • dvoulůžkový pokoj v soukromí – 250 DKK.

Dánština patří do rodiny severogermánských jazyků, a dají se tak v této řeči najít podobnosti s němčinou i angličtinou. Velkou záludností dánštiny je však její výslovnost, která činí učení tohoto jazyka značně složitější. Nesetkáme se totiž prakticky s jediným slovem, které by se četlo tak, jak je napsáno.

Typickou památkou na Kodaň je porcelán, na Bornholmu keramika, pro Faerské ostrovy jsou typické výrobky z přírodní vlny. Opomenout by se neměla ani stavebnice LEGO (od 120 Kč), vysokoalkoholická piva (od 30 Kč za 0,33 l), koláčky s čokoládou či marcipánové tyčinky Anton Berg (od 70 Kč).

Jaký je jazyk v Dánsku

DánštinaDánsko / Oficiální jazyk

Dánština, (dánsky dansk) je severogermánský jazyk, kterým hovoří okolo 5,5 milionu lidí, a to především v Dánsku. Početné jazykové menšiny žijí v severoněmecké spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko, na Faerských ostrovech a v Grónsku.Dánové jsou pyšní na svoji zemi a milují tradice. Za to, jak si váží své země, svědčí všudepřítomné dánské vlajky. Například malé dánské vlaječky nikdy nesmí chybět na narozeninové oslavě a na dortech. Zákony Dánové dodržují a neexistuje tady takové to občas typické „hlavně to nějak obejít a vyzrát na zákony“.Především v hlavním městě Kodani se vyvarujte některým rizikovým oblastem a hlavnímu nádraží po setmění, kde se pohybuje vyšší koncentrace přistěhovalců a hrozí přepadení. Od místních obyvatel se žádné zvýšené kriminality obávat nemusíte.

Jídlo v restauraci:

Teplé hlavní jídlo v běžné restauraci – 140 DKK. Menu ve fast-foodu – 100 DKK. Espresso či Capuccino – 37 DKK. Voda 0,33 l – 20 DKK.

Kolik peněz si vzít do Dánská : Sdílet

Země Částka v ZM Částka v Kč
Belgie 1500–2000 BEF 1250–1680 Kč
Bulharsko ano ano
Dánsko 200 DKK 910 Kč
Estonsko 600–1000 EEK

Kolik stojí Káva v Kodani : Ceny jídla a pití jsou totiž (aspoň pro nás) opravdu vysoké. Jen pro představu: kafe na ulici 40 DKK, v kavárně 50 DKK, v restauraci 60 DKK. Pivo (např. Tuborg), třetinka kolem 50 DKK, velké kolem 70 DKK.

Jak se řekne dánsky Kohout

Slovo: Správná odpověď: Moje odpověď:
kohout hane
skopec bede
holubice due
husa gås


Rychlokurz jazyka

Česky Dánsky Výslovnost
Ahoj Hej /hai/
Jak se máš Hvordan går det /vode do: de/
Mám se dobře. Jeg har det godt. /ja ha: de got/
Nashledanou Farvel /fa:vel/

Dánsko je součástí Evropské unie a Schengenského prostoru. Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti.

Čím platí Dánsko : Čím se platí v Dánsku Dánsko v roce 2000 referendem odmítlo přijetí eura a proto v celém Dánském království (to znamená i v Grónsku a na Faerských ostrovech) zaplatíte Dánskou korunou (DKK). Jedna Dánská koruna se dále dělí na 100 øre.