Kde muze být streptokok?
Výskyt. Jak u mužů, tak u žen se nachází streptokoky v ústech, hrtanu, kůži, mozkomíšních plenách a respiračním systému. U žen se pak často vyskytují v pochvě a děloze, což může vést k velkým rizikům pro novorozeně. U mužů se streptokoky mohou vyskytovat v močové trubici, moči, horních cestách dýchacích či ve stolici.Prvním příznakem nemoci způsobené streptokokem bývá horečka, bolest v krku, bolestivé polykání nebo bolest svalů a břicha. Streptokok vyvolává také záněty mandlí a hnisavou angínu (až ve 20 % případů). Na svědomí může mít také zánět středního ucha, zápal plic, spálu, revmatickou horečku nebo záněty ledvin.Při kašlání nebo kýchání se tedy rozletí do vzduchu a mohou se přenést na sliznici někoho jiného. Přenáší se ale i dotykem nebo přes kontaminované předměty. Jen takhle jednoduché to ale se streptokoky není. Některé druhy totiž patří mezi běžné bakterie na povrchu kůže nebo v nose.

Jak je nebezpečný streptokok : Streptococcus pyogenes (GAS) způsobuje rozličná lidská onemocnění od nekomplikovaných infekcí dýchacích cest a kůže až po vážná invazivní onemocnění spojená s vysokou morbiditou a mortalitou. Invazivní kmeny (iGAS) jsou spojovány s diagnózami sepse, septický šok, flegmóna. Úlohu jistě sehrává dispozice hostitele.

Jak vypada streptokok v krku

Obvyklými příznaky streptokokového zánětu nosohltanu jsou bolesti v krku, horečka vyšší než 38 °C, hnis (žlutá či zelená tekutina tvořená odumřelými bakteriemi a bílými krvinkami) na mandlích a zduřelé mízní uzliny.

Jaký je rozdíl mezi streptokokem a Stafylokokem : Na rozdíl od streptokoků, které vytvářejí ve tkání zpravidla neopouzdřené flegmóny, tvoří stafylokoky spíše opouzdřené abscesy.

V případě,že máme z klinického obrazu podezření na streptokokový zánět horních cest dýchacích máme v praxi 2 možnosti,buď udělat výtěr z krku a počkat na výsledek mikrobiologického vyšetření/cca 2 dny/ a dle výsledku nasadit antibiotika,nebo udělat rychlý diagnostický test přímo v ordinaci.

V bezprostředním okolí vyučovatelů je možné streptokoky prokázat na jejich prádle, ve vzduchu, v prachu, na předmětech a pod. V zaschlém stavu si mohou udržet životaschopnost až po měsíce.

Co zabíjí streptokoka

Fág s označením P68 dokáže zlikvidovat až 80 procent kmenů bakterie Staphylococcus aureus neboli zlatého stafylokoka. I když je tato skutečnost už dlouho známá, doposud se nevědělo, jak vlastně tento bakteriofág vypadá a jak se mu daří tyto bakterie likvidovat.„Přenos bakterie zlatého stafylokoka může probíhat přímým kontaktem s kůží přenašeče, případně nepřímo, a to kontaktem s předmětem, kterého se přenašeč dotýkal. Ovšem lékaři dnes zcela nevylučují ani možnost přenosu vzduchem. Mezi faktory zvyšující možnost nákazy patří oslabená imunita a nedostatečná hygiena.Bývá doprovázeno celkovými příznaky, jako jsou horečka a nevolnost. Kožní infekce mohou vypadat jako pupínky nebo vředy, které jsou zarudlé, oteklé a bolestivé. Někdy dochází k naplnění projevů hnisem. Nejčastěji se nachází v místech zvýšené zapářky (podpaží, třísla, hýždě).

Přenos a nákaza. Zlatý stafylokok je obávaný především v nemocnicích, kde se jeho výskyt oproti začátku 21. století zvýšil. Riziko nastává zejména při a po operacích, kdy dochází k poranění kůže i ostatních vnitřních struktur a vzniká tak ideální prostředí pro vniknutí bakterie do podkoží nebo do krve.

Kde chytit stafylokoka : Bohatým zdrojem stafylokoků jsou kožní ranky a oděrky a infikované vřídky. Může se tedy přenášet rukama nebo kapénkami z nosu a úst. K otravě dochází po požití mohutně kontaminované potravy, kde se bakterie pomnožila a přitom vyprodukovala značné množství toxinu, který je příčinou onemocnění.

Jak poznat stafylokoka v těle : Tím, že se bakterie Staphylococcus aureus nachází na pokožce, tak se tam vyskytují zánětlivá ložiska nejčastěji. Zlatý stafylokok se nevyhýbá ani sliznicím v oblastech krku, nosu, ucha a očí. V pochvě způsobuje hnisavý výtok. Zánět podkoží se typicky projevuje na rukou, které jsou pak začervenalé a oteklé.