Kde probíhá štěpení bílkovin?
Trávení proteinů začíná v žaludku působením endopeptidázy pepsinu. Pepsin je secernován hlavními buňkami fundu a těla žaludku ve formě neaktivních proenzymů.V žaludku. V žaludku je produkována proteáza pepsin, kterému vyhovuje značně kyselé prostředí a je schopen strávit obvykle asi 10–20 % bílkovinné potravy. Je schopen rozrušit i kolagen (přítomný třeba v mase), který je jinak většinou proteáz nestravitelný.Ribozom je ribonukleoprotein nacházející se ve velkém množství v cytoplazmě všech známých buněk, u eukaryot také na povrchu hrubého endoplazmatického retikula. Jeho funkcí je syntéza bílkovin, podle instrukcí obsažených v řetězci mRNA, která probíhá v malé a velké ribozomální podjednotce.

Na co se v těle štěpí proteiny : K čemu slouží bílkovina v našem těle

Stavební (Strukturální) – představuje protein jako základní stavební kámen pro tvorbu svalové hmoty, tkání a orgánů (např. kolagen). Trávící (Enzymatickou) – obsahují enzymy (trypsin), které jsou nápomocné při trávení. Hormonální – řídí a usměrňují funkci lidských orgánů.

Kde je dokončeno štěpení bílkovin

Tenké střevo je 3 – 5 metrů dlouhá trubice, ve které je dokončeno štěpení živin – tuků, sacharidů a bílkovin, pomocí střevních šťáv, které obsahují velké množství trávicích enzymů. Většina enzymů se do tenkého střeva dostává ze slinivky břišní, část je tvořena přímo ve střevě.

Kde dochází k rozkladu bílkovin : Mezi enzymy štěpící bílkoviny patří např. pepsin (v žaludku), směs enzymů zvaná erepsin (v tenkém střevě) nebo také trypsin a chymotrypsin (produkované slinivkou břišní).

Trávení bílkovin probíhá spontánně v alkalickém i kyselém prostředí. Největší část trávení bílkovin proběhne v žaludku a v tenkém střevě. Trávení bílkovin je založeno na hydrolytickém štěpení peptidové vazby. V lidském těle tento krok katalyzují enzymy zvané proteasy.

Mezi top zdroje živočišných bílkovin patří bez pochyby maso a ryby, mléčné produkty a vejce. Pokud chcete jídelníček doplnit rostlinnými bílkovinami, sáhněte po luštěninách, ovesných vločkách, quinoe, sójovém „masu“ nebo doplňku stravy spirulině.

V čem je nejvíce bílkovin

Nejlepším zdrojem bílkovin jsou luštěniny, libové maso, mléčné výrobky a vejce. Rostlinné bílkoviny, které obsahují minimum nebo žádné tuky, jsou v sóje, luštěninách a obilovinách. Další bílkoviny nalezneme v semenech nebo ořechách, ale také v ovoci a zelenině.Luštěniny

Čočka, fazole, hrách, cizrna a sója představují pětici nejbohatších rostlinných zdrojů bílkovin. V závislosti na druhu obsahují až 25 g bílkovin na 100 g. Zařaďte je do jídelníčku ideálně 5krát týdně.Určitě na ně nezapomínejte!

  1. Sušené fazole – 20 g bílkovin /230 g. Můžete sáhnout i po fazolích z konzervy, ty sušené jsou ale nejlepší.
  2. Čočka – 13 g bílkovin/60 g. Kromě klasické zelené čočky zkuste tu červenou nebo čočku beluga.
  3. Sója – cca 35 g bílkovin/100 g.
  4. Arašídy – cca 20 g bílkovin/100 g.


Mezi zeleninu s největším obsahem bílkovin patří brokolice, špenát, chřest, artyčoky, brambory, sladké brambory a růžičková kapusta. Čerstvé ovoce má obecně nižší obsah bílkovin než zelenina. Mezi to s vyšším obsahem bílkovin patří například moruše, ostružiny, nektarinky a banány.

V jaké potravině je nejvíce bílkovin : Mezi top zdroje živočišných bílkovin patří bez pochyby maso a ryby, mléčné produkty a vejce. Pokud chcete jídelníček doplnit rostlinnými bílkovinami, sáhněte po luštěninách, ovesných vločkách, quinoe, sójovém „masu“ nebo doplňku stravy spirulině.

Co se děje při nedostatku bílkovin : Projevy nedostatku bílkovin zahrnují úbytek kosterního svalstva, jelikož v případě nedostatečného příjmu nebo zvýšené potřeby (např. v nemoci) si tělo bere potřebné bílkoviny z vlastních zásob, tedy ze svalů. Déletrvající nedostatek bílkovin vede k únavě, otokům, zhoršenému hojení ran a poruchám imunity.

V jakých potravinách je nejvic bílkovin

Nejlepším zdrojem bílkovin jsou luštěniny, libové maso, mléčné výrobky a vejce. Rostlinné bílkoviny, které obsahují minimum nebo žádné tuky, jsou v sóje, luštěninách a obilovinách. Další bílkoviny nalezneme v semenech nebo ořechách, ale také v ovoci a zelenině.

Na rozdíl od klasického bílého jogurtu se řecký jogurt může pochlubit větším množstvím bílkovin. Zatímco klasický bílý jogurt má 4 g bílkovin / 100 g, řecký jogurt má až 10 g bílkovin / 100 g.Nejlepším zdrojem bílkovin jsou luštěniny, libové maso, mléčné výrobky a vejce. Rostlinné bílkoviny, které obsahují minimum nebo žádné tuky, jsou v sóje, luštěninách a obilovinách. Další bílkoviny nalezneme v semenech nebo ořechách, ale také v ovoci a zelenině.

Co se stane když sním hodně bílkovin : Vysoký příjem bílkovin může vést k zatížení ledvin, a to už při konzumaci 2,5 gramu na kilogram tělesné hmotnosti. Ledviny pomáhají z těla odvádět mnohé odpadní látky, například dusík, když tělu dodáme příliš mnoho bílkovin, pak může dojít k narušení správné funkce ledvin, případně i k rozvoji onemocnění s názvem dna.