Kde začíná štěpení bílkovin?
Trávení bílkovin probíhá spontánně v alkalickém i kyselém prostředí. Největší část trávení bílkovin proběhne v žaludku a v tenkém střevě. Trávení bílkovin je založeno na hydrolytickém štěpení peptidové vazby. V lidském těle tento krok katalyzují enzymy zvané proteasy.V žaludku. V žaludku je produkována proteáza pepsin, kterému vyhovuje značně kyselé prostředí a je schopen strávit obvykle asi 10–20 % bílkovinné potravy. Je schopen rozrušit i kolagen (přítomný třeba v mase), který je jinak většinou proteáz nestravitelný.K čemu slouží bílkovina v našem těle

Stavební (Strukturální) – představuje protein jako základní stavební kámen pro tvorbu svalové hmoty, tkání a orgánů (např. kolagen). Trávící (Enzymatickou) – obsahují enzymy (trypsin), které jsou nápomocné při trávení. Hormonální – řídí a usměrňují funkci lidských orgánů.

Kde se štěpí cukry : Oproti bílkovinám, které se opravdu začínají trávit až v žaludku, začíná trávení cukrů už v dutině ústní. Enzym obsažený ve slinách začíná působit na cukry a štěpit je. Další fáze trávení sacharidů potom nastává v tenkém střevě. Právě tady se také cukr vstřebává do krve.

V čem je nejvíce bílkovin

Nejlepším zdrojem bílkovin jsou luštěniny, libové maso, mléčné výrobky a vejce. Rostlinné bílkoviny, které obsahují minimum nebo žádné tuky, jsou v sóje, luštěninách a obilovinách. Další bílkoviny nalezneme v semenech nebo ořechách, ale také v ovoci a zelenině.

Jak nejlépe doplnit bílkoviny : Mohly by vás zajímat tyto produkty:

 1. Kuřecí maso. Kuřecí prsa jsou zlatým grálem každého fitnessáka.
 2. Hovězí maso. Hovězí maso je skvělým zdrojem bílkovin, které se podle druhu liší obsahem tuku a celkové energie.
 3. Vepřové maso.
 4. Mandle.
 5. Čočka.
 6. Tuňák.
 7. Dýňová semínka.
 8. Tofu.

Mezi hlavní proteázové enzymy patří pepsin, trypsin a chymotrypsin. Štěpí bílkoviny v potravinách jako je maso, vejce a mléčné výrobky na menší peptidy.

Jak se projevuje nedostatek trávicích enzymů Nedostatek trávicích enzymů se projevuje různými příznaky a problémy, které ovlivňují trávení. Mezi tyto příznaky patří nejčastěji: Nadýmání – pocit nafouklosti, plynatosti a nepohodlí v břiše.

Co se stane když si dám moc proteinů

Zatížení ledvin – Pokud jíte bílkovin příliš, tedy více než 2,5 gramu na kilo vaší ideální váhy, znamená to především velký tlak na ledviny, které pomáhají rozkládat a odvádět z těla odpadní látky z proteinů jako třeba dusík.Podle infografiky stránky Health & Safety se jednoznačně nejrychleji tráví ovoce a zelenina. Chybu ani neuděláte jejich kombinací – například v podobě smoothie, které dobu trávení nijak výrazně neprodlužuje, naopak ji může kvůli tekuté konzistenci dokonce zrychlit.Je třeba jíst i dostatek ryb, rostlinných bílkovin a ideální je také suplementování syrovátkového či jiného proteinu. Ten je lehce vstřebatelný, a navíc většinou již dnes obsahuje i trávicí enzymy, které ještě více pomohou s jeho zpracováním v těle. Nezapomínej ani na pořádné žvýkání.

Určitě na ně nezapomínejte!

 1. Sušené fazole – 20 g bílkovin /230 g. Můžete sáhnout i po fazolích z konzervy, ty sušené jsou ale nejlepší.
 2. Čočka – 13 g bílkovin/60 g. Kromě klasické zelené čočky zkuste tu červenou nebo čočku beluga.
 3. Sója – cca 35 g bílkovin/100 g.
 4. Arašídy – cca 20 g bílkovin/100 g.

Které ovoce má nejvíce bílkovin : Mezi zeleninu s největším obsahem bílkovin patří brokolice, špenát, chřest, artyčoky, brambory, sladké brambory a růžičková kapusta. Čerstvé ovoce má obecně nižší obsah bílkovin než zelenina. Mezi to s vyšším obsahem bílkovin patří například moruše, ostružiny, nektarinky a banány.

V kterém jídle je nejvíce bílkovin : Nejhodnotnější zdroje bílkovin

 • libové maso (kuřecí, krůtí, hovězí) – až 30 g bílkovin ve 100 g.
 • vejce – jedno obsahuje 7 – 15 g.
 • mléčné produkty (tvaroh, cottage, řecký jogurt, sýry, mléko, syrovátka) 3 – 76 g bílkovin ve 100 g (nejvíc má syrovátka)

Jak dohnat bílkoviny

10 běžných potravin s vysokým obsahem proteinů

 1. Maso. Ať už si připravíte drůbeží, hovězí nebo vepřové, v každém případě se můžete těšit z poctivé dávky bílkovin na svém talíři.
 2. Ryby a mořské plody.
 3. Mléčné výrobky.
 4. Vejce.
 5. Sýry.
 6. Luštěniny.
 7. Ořechy a semínka.
 8. Ovesné vločky.


Snadné způsoby, jak zvýšit příjem bílkovin

 1. Začněte den s bílkovinami.
 2. Udělejte z bílkovin součást každého jídla a svačiny.
 3. Zařaďte mléčné výrobky.
 4. Vyměňte těstoviny nebo rýži za quinou.
 5. Dejte si ke svačině proteinový shake.
 6. Noste s sebou proteinové svačiny.
 7. Zvyšte porce bílkovin v jídlech.

V případě, že trpíte nedostatkem trávicích enzymů, je nejdůležitější zahrnout do stravy potraviny se zvýšeným obsahem trávicích enzymů, jako je například ananas, papája či avokádo. Také konzumace probiotik a léčivých bylinek dokáže podpořit produkci a účinnost trávicích enzymů.

Jak se projevuje špatné trávení : Typickými projevy jsou pocit plnosti, těžkosti a pomalého trávení po jídle, předčasná sytost, nechutenství, bolest v nadbřišku, nadměrné říhání, pálení žáhy, nevolnost či zvracení. Objevovat se může i hořkost či jiné pachutě v ústech, zápach z úst či zvýšené slinění a odpor k některým potravinám.