Od kdy by děti měly spát s polštářkem Obecně platí: Děti, zejména novorozenci, by nikdy neměly spát s přikrývkou nebo polštářem, protože by to mohlo vést k přehřátí nebo ucpání dýchacích cest a přidušení. V ideálním případě by vaše dítě nemělo do tří let spát s polštářem a dekou, ale pouze ve spacím pytli.Přikrývky, deky či látkové plenky jsou samozřejmě v pořádku, pokud máte děťátko pod kontrolou, nebo po 1. roce života, kdy je děťátko už samostatnější a uvědomělejší. Můžete je používat do autosedačky, kočárku či do dětského koutku na lenošení. U mnohých může vyvstat otázka, čím tedy děťátko přikrývat.Obecně je doporučováno, z důvodu správného vývoje páteře, a u miminek i z bezpečnostních důvodů, pořídit polštářek ve třech letech. Některá děťátka, přibližně okolo dvou let začnou požadovat polštářek samy od sebe, jelikož ho vidí u rodičů či sourozenců.
Jakou peřinu pro miminko : Koupit tu nejteplejší přikrývku, aby byly děti v teple, není úplně nejlepší nápad. Je jim v ní většinou příliš horko, a tak se prostě „odkopou“. Místo tepelné pohody pak spí raději napůl odkryté, což není moc ideální. Dětem proto doporučujeme peřiny, které mají náplň do dvou kilogramů (při rozměru přikrývky 140x200cm).
Na čem má spát novorozenec
Vše, co miminko potřebuje ke spánku jsou plenka, dupačky, pyžamo a spací pytel. Pokud je teplota v místnosti vysoká (zejména v létě), potřebuje toho ještě méně. Jakmile se miminko potí kolem krku, je místnost příliš přehřátá. Nedávejte prosím spací čepičku.
Kdy dát dítěti velkou peřinu : Ve věku okolo 24 měsíců už bude vaše dítě pravděpodobně na přesun do větší postele připravené. Bude to pravděpodobně jeden z jeho velkých kroků směrem k nezávislosti – a to je dobře! V této fázi už asi bude vaše dítě dostatečně velké na to, aby zvedlo nohy a přendalo je přes postranice postýlky.
Obecně se zavinování doporučuje až do věku zhruba 2-3 měsíců, kdy se novorozenci začínají víc pohybovat a projevovat větší zájem o okolí kolem sebe. V této fázi se může stát, že zavinovačky a pleny již nebudou dostačující pro potřeby dítěte a mohou omezovat jeho pohyb a růst.
Spací pytle jsou maximálně doporučovány pro miminka do jednoho roku. Starší děti již mají výrazně vyvinuté reflexy a základní motorické dovednosti, takže při spaní pod přikrývkou nehrozí žádné riziko. Ve spacím pytli se dítě, na rozdíl od běžné přikrývky, nemůže odkopat a je tedy stále v teple.
Co dát miminku na noc aby spalo
Mléčná kaše jako poslední jídlo před spaním bude miminku udržovat pocit sytosti déle než mateřské mléko nebo mléčná výživa. Mléčné kaše HiPP se dodávají jako instantní výrobky. Vše, co potřebujete, je smíchat je s vodou. Můžete také používat naše hotové pokrmy ve skleničkách Mléčné kaše, kaše na dobrou noc HiPP.Stejně jako polštář, ani peřinka nepatří do postýlky novorozence. Děťátko by si mohlo při máchání ručičkama a nožičkama přetáhnout peřinku přes hlavu a udusit se. Pro začátek je vhodnější zavinovačka a později spací fusak. Při výběru peřinky volte, pokud možno, bavlněnou a prodyšnou.Miminka mohou být zavinována od prvního dne až cca pátého měsíce. V pátém měsíci dozrává nervový systém a díky tomu se Moorův reflex vytrácí – o něm si ještě povíme. Od této doby spí většina dětí výrazně klidněji.
Péče o pyžamo. Pyžamko by se, stejně jako prostěradlo, mělo měnit minimálně jednou za 14 dnů, nejlépe však i několikrát do týdne. Je to totiž první vrstva, která zachytává pot a bakterie během spánku a je v přímém kontaktu s pokožkou.
Kdy dát dítěti rohlík : Od 9 měsíců Dáváme stravu s kousky, možné dávat již do ruky kus tvrdšího rohlíku, neslané křupky, dětské piškoty, dětské sušenky.
Jak velkou peřinu pro dítě : Rozměr 90×130 cm je velikost dětské peřinky do postýlky nebo menší postele. Do kočárku jsou vhodné ještě menší kousky o velikosti cca 40×50 cm. Praktičtější můžou být fusaky. Pro větší děti pak klidně pořiďte “dospěláckou” peřinu v rozměru 140×200 cm.
Proč nepoužívat zavinovačku
Uvádějí, že pokud je dítě příliš pevně zavinuto, může dojít k zaškrcení nervů. Také se může zvýšit riziko dysplasie kyčlí a nebo vadného postavení kyčelního kloubu. Odborníci také zmiňují, že dítě může mít kvůli těsnému zavinutí problém s dýcháním a proto může křičet.
Spánkový režim miminek
Se zaváděním režimu můžete začít kolem 3 měsíců. Nejdůležitější je právě spánkový režim.Spánek na právem boku může zhoršit pálení žáhy, zatímco během spánku na levé straně je vytvářen tlak na vnitřní orgány jako jsou játra, plíce a žaludek (zatímco se zmírňuje pálení žáhy). Těhotným ženám lékaři většinou doporučují spánek na levém boku, neboť tato poloha může zlepšit oběh k plodu.
Kdy bude miminko spát celou noc : Dobrou zprávou je, že na konci prvního roku již většina dětí spí celou noc, a to 10 až 12 hodin v celku. Aby se to poštěstilo i vám, je dobré začít se spánkovými návyky už od šesti až osmi týdnů po narození.