Kdy má být vidět Jupiter?
Po celý únor bude patrné, jak se na pozemské obloze přibližuje k největší planetě Sluneční soustavy – Jupiteru. Vše vyvrcholí ve středu 1. března a ve čtvrtek 2. března 2023, kdy budou obě tělesa od sebe vzdálena pouze půl úhlového stupně.Venuše je dobře pozorovatelná pouhým okem jako nejjasnější objekt na noční obloze po Měsíci. Venuše je nejjasnějším objektem na noční obloze po Měsíci. Pohybuje se vždy uvnitř zemské dráhy, což má za následek, že se nemůže na obloze od Slunce vzdálit dále než 47°.Pro Venuši není rok 2024 příznivý, počátkem roku ji spatříme ráno, dále bude pozorovatelná od září, ale nápadnou večernicí se stane až v prosinci. Pro Mars je rok 2024 druhým rokem bez opozice, ta nastane až v lednu 2025.

Kde je dnes Jupiter : KVĚTEN 2024

Planeta Viditelnost
Venuše nepozorovatelná
Mars ráno nízko nad V obzorem
Jupiter nepozorovatelný
Saturn ve druhé polovině měsíce nízko nad JV obzorem

Kdy bude vidět Venuše a Jupiter

března 2023. Konjunkce v astronomii znamená, že planeta se objeví těsně vedle Měsíce, dvě planety vedle sebe nebo planeta vedle jasné hvězdy. Konjunkce nemají žádný větší vědecký význam, ale jsou krásné na pozorování a fotografování.

Co je dnes vidět na noční obloze : v 11 hodin nás čeká konjunkce Měsíce s α Vir (Spica 0,87° jižně), pozorujeme po půlnoci nad jihozápadním obzorem a 24. 5. v 5 hodin s α Sco (Antares 0,48° severně), pozorujeme ráno nad jihozápadem. Vynikající pozorované podmínky má letos roj Eta Akvaridy, jehož maxima připadá na 5.

v 11 hodin nás čeká konjunkce Měsíce s α Vir (Spica 0,87° jižně), pozorujeme po půlnoci nad jihozápadním obzorem a 24. 5. v 5 hodin s α Sco (Antares 0,48° severně), pozorujeme ráno nad jihozápadem. Vynikající pozorované podmínky má letos roj Eta Akvaridy, jehož maxima připadá na 5.

Úplné zatmění Slunce 8. dubna 2024, hlavní astronomická událost roku 2024 se blíží. Navíc bude v Mexiku a jihu USA trvat skoro maximální možnou dobu – přes 4 minuty.

Co se stane 8 dubna 2024

8. dubna – zatmění Slunce pozorovatelné v Mexiku, USA a Kanadě.v 11 hodin nás čeká konjunkce Měsíce s α Vir (Spica 0,87° jižně), pozorujeme po půlnoci nad jihozápadním obzorem a 24. 5. v 5 hodin s α Sco (Antares 0,48° severně), pozorujeme ráno nad jihozápadem. Vynikající pozorované podmínky má letos roj Eta Akvaridy, jehož maxima připadá na 5.Na obloze nenajdeme téměř žádnou okem viditelnou planetu. Sice na ranní obloze těsně před východem Slunce se nad obzor dostávají Saturn a Mars, ale mluvit o dobrých pozorovacích podmínkách se zdaleka nedá.

Jupiter patří mezi planety, které je možné na obloze nalézt pouhým okem. Pro detailnější pozorování se ovšem bez dalekohledu neobejdeme. S malým dalekohledem nebo silným triedrem můžeme opakovat pozorování čtyř velkých Jupiterových měsíců, poprvé provedené Galileem v roce 1610.

Co je nejjasnější hvězda na obloze : Sírius je nejjasnější hvězdou na noční obloze. Sírius je viditelný docela vlevo na fotografii nahoře, vlevo od souhvězdí Orion a od komety Hale-Bopp. Sirius je více jak 20 krát jasnější jak naše Slunce a více jak dvakrát tak hmotný.

Co sviti v noci na obloze : Na simulovaném obloze se představí hvězdy, planety i Měsíc v aktuální fázi. Promítání jsou úmyslně směřována na dobu, kdy Měsíc není okolo úplňku, aby na skutečné obloze bylo možno také něco pozorovat. Samozřejmě počasí ovlivnit neumíme, a tak přinejhorším můžete noční krásy pozorovat aspoň na naší umělé obloze.

Jak najít planety na obloze

Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn, jsou dokonce viditelné i bez dalekohledu. Od ekliptiky se zpravidla nevzdalují ani menší tělesa, výjimkou jsou komety či blízkozemní planetky. Ovšem ty už stejně musíte hledat buď s pomocí navigace nebo „po staru“ s vytištěnou mapou.

V doslovném překladu jméno Marcela znamená „zasvěcená bohu války”, „zasvěcená Martovi”. Významné a mezinárodní dny pro tento den: Mezinárodní den svobody tisku.dubna 2024.

Kde pozorovat kometu 2024 : Na jaře 2024 ji najdou na ranní obloze majitelé velkých dalekohledů a v průběhu léta se pozvolna vytratí z noční oblohy. V srpnu, kdy začne dosahovat jasnosti pro pozorování v malých dalekohledech, z našeho území nebude pozorovatelná, uvidí ji výhradně obyvatelé jižní polokoule, a to dost nízko nad obzorem.