Mléčné výrobky zavádíme kolem 6. měsíce věku, zpočátku zakysané /klasický bílý jogurt, který si můžeme upravit přidáním ovoce, piškotů, sušenek/, poté teprve smetanové a tvarohové výrobky. Po 6. měsíci věku zařazujeme i červená masa /hovězí, vepřové/, poté ryby, celé vejce .Zatímco lepek a slepičí vejce (hlavně bílek) byly dříve pokládány za příčinu časné alergie a jejich zavádění bylo oddalováno až do druhé poloviny prvního roku života, v současnosti se naopak doporučuje jejich zařazení do jídelníčku již od čtyř měsíců.Roční dítě by mělo jíst kolem 120 g zeleniny a ovoce denně, 2-3leté 150 g. Od tří let by měly denně konzumovat přibližně 250 g zeleniny a ovoce (z toho přibližně polovinu v syrovém stavu), od 6 let asi 400 g (ovoce by rozhodně mělo být součástí svačiny každého školáka).
Jak davat miminku Vajicko : Vajíčko uvařte na tvrdo, oloupejte, vyndejte žloutek, přidejte ho k napařené zelenině a společně rozmixujte. Podle odbornice je vhodné mít vejce na jídelníčku malého drobečka 1-2 krát týdně, v pozdějším věku, kolem 2-3 roku, pak dvakrát až třikrát týdně.
Jak se projevuje alergie na vejce
Nejčastěji pozorujeme kožní příznaky (svědění kůže, kopřivku, zhoršení ekzémů, otoky) a zažívací potíže (nevolnost, zvracení, zažívací potíže, bolesti břicha, průjem). Potíže jsou často spojené s otokem rtů a jazyka, svěděním a pálením sliznic, vodovou rýmou a dechovými potížemi (kašel, dušnosti, pískoty).
Kdy zavést žloutek : Naše dr. doporučovala žloutek 1× týdně od ukončeného 6. měsíce a jogurt od 8. měsíce.
Bílek patří mezi alergeny a doporučuje se proto dítěti podávat až kolem 1 roku. V tuto dobu jej ale do stravy postupně zařazujte, snížíte tím riziko vzniku alergií.
6 Vejce jen zřídka
Vejce obsahují cholesterol, a mnoho lidí je proto ze svého jídelníčku téměř vyškrtlo. Jenže je v nich i mnoho vitaminů a minerálních látek, lehce stravitelné bílkoviny i dobré tuky. Zdravé děti je mohou jíst až čtyřikrát týdně včetně vajec, která se používají na přípravu pokrmů.
Co muze dítě od 1 roku
Dítě by mělo dostat každý den potraviny ze skupiny "obilniny": kaše, chléb, pečivo, rýže, těstoviny. Obilniny poskytují energii ve formě škrobů a neobsahují tuk. Zeleninu a ovoce bychom měli podávat velice často, nejlépe při každém jídle. Na jídelním stole nesmí chybět maso, ryby, drůbež, vajíčka nebo luštěniny.Dítě do 1 roku by nemělo konzumovat následující potraviny:
- sůl.
- neupravené kravské mléko.
- tvaroh.
- smetanu.
- vaječný bílek.
- ryby.
- uzeniny.
- sóju a výrobky z ní (včetně sójového mléka)
Jak poznáte, že by jí mohlo mít zrovna vaše miminko Průjem s příměsí hlenů nebo krve, zvracení, kolika nebo zácpa mohou značit reakci trávicího traktu na právě snědený alergen. Ať už půjde o dušnost nebo o pouhou rýmu, spolu s dalšími příznaky může lékař potvrdit alergii na potraviny.
Chia nebo lněná semínka, banán, jablečné pyré, ovesné vločky, arašídové máslo, aquafaba, luštěninová mouka, obilná mouka, pudink nebo také rostlinný olej představují skvělé alternativy, čím nahradit vejce.
Kdy můžu dát miminku bílý jogurt : Jogurt můžete kojenci podávat od ukončeného 8. měsíce. Bílý jogurt je pro kojence úplně nejvhodnější, protože je vyroben pouze z mléka a jogurtové kultury.
Kdy může dítě piškoty : Piškoty lze do stravy přidat od 6. měsíce věku.
Co mohou jíst děti od 1 roku
Dítě by mělo dostat každý den potraviny ze skupiny "obilniny": kaše, chléb, pečivo, rýže, těstoviny. Obilniny poskytují energii ve formě škrobů a neobsahují tuk. Zeleninu a ovoce bychom měli podávat velice často, nejlépe při každém jídle. Na jídelním stole nesmí chybět maso, ryby, drůbež, vajíčka nebo luštěniny.
Do tří let – nesolit, nesolit, nesolit
Také z toho důvodu patří mezi „zakázané“ potraviny například párky, salámy a uzeniny obecně. Stále by se v dětském jídelníčku neměly objevovat mořské ryby, mořské plody a mořské řasy, protože jde o možné alergeny. „Děti mladší tří let by neměly ani moc jíst tvrdé sýry.I u vajec ale platí všeho s mírou a odborníci pro průměrného člověka doporučují zhruba dvě vejce denně. Jeden háček to přece jen má: vše je o kontextu. Na stravu je potřeba nahlížet jako na celek. Přičemž v případě vajec jde zejména o další zdroje nasycených tuků.
Kolik vajíček denně je zdravé : Kardiologové doporučují maximálně čtyři vejce týdně. Světová zdravotnická federace je tolerantnější – limit je deset vajec, ovšem včetně majonézy, trvanlivého pečiva, koláčů a krémů. Zjistilo se, že vejce naopak obsahuje i látky, které cholesterol v krvi snižují a také brání jeho ukládání v cévách, například lecitin.