Kdy mohou děti sýr?
Tvrdé sýry podávejte až po 1. roce života, neboť jsou pro děti hůře stravitelné než zmiňované měkké. Pozor si dejte také na plísňové a zrající sýry, které jsou pro děti vhodné nejdříve od třetího roku.Mléčné výrobky zařaďte do jídelníčku od 8. měsíce dítěte

Příkrmy z kravského mléka je vhodné zařadit od ukončeného 8. měsíce, po zavedení příkrm z vařené zeleniny a libového masa, které se zavádí od ukončeného 6 měsíce.Lze již mírně přisolit, dáváme sýry- nejvhodnější typu žervé, tvrdé nepříliš slané sýry, nevhodné jsou tavené sýry a plísňové sýry.

Kdy dát dítěti mozzarellu : Lučina, Žervé) a mozzarella můžou být podávané na zpestření jídelníčku kolem 9. měsíce. Máslo lze podat hned po zavedení jogurtu. Tvrdé sýry, cottage a tvaroh obsahují vysoké množství bílkovin a soli, proto je vhodné je ve větším množství podávat až od 1.

Kdy muze miminko Platkovy sýr

Ve druhém roce se snažíme jídelníček dále zpestřovat. Kromě jogurtu a zhruba polovičního množství tvarohu nebo žervé můžeme podávat polotučné plátkové sýry. Dítě může ochutnat třeba mozzarellu, Cottage, Lučinu…

Kdy dát dítěti sýrové ovoce : Podle schopností (a počtu zubů) malého jedlíka je po ukončeném 8. měsíci věku dítěte možné plynule přecházet na čerstvé ovoce, ale není nutné nikam spěchat, klidně můžete ovoce vařit až do 1 roku věku.

Jogurt můžete kojenci podávat od ukončeného 8. měsíce. Bílý jogurt je pro kojence úplně nejvhodnější, protože je vyroben pouze z mléka a jogurtové kultury. Obsahuje spoustu dobře stravitelných bílkovin a také vápník, který je důležitý pro správný růst kostí.

Dítě by mělo dostat každý den potraviny ze skupiny "obilniny": kaše, chléb, pečivo, rýže, těstoviny. Obilniny poskytují energii ve formě škrobů a neobsahují tuk. Zeleninu a ovoce bychom měli podávat velice často, nejlépe při každém jídle. Na jídelním stole nesmí chybět maso, ryby, drůbež, vajíčka nebo luštěniny.

Kdy může dítě jogurt

Jogurt můžete kojenci podávat od ukončeného 8. měsíce. Bílý jogurt je pro kojence úplně nejvhodnější, protože je vyroben pouze z mléka a jogurtové kultury. Obsahuje spoustu dobře stravitelných bílkovin a také vápník, který je důležitý pro správný růst kostí.Jogurt můžete kojenci podávat od ukončeného 8. měsíce. Bílý jogurt je pro kojence úplně nejvhodnější, protože je vyroben pouze z mléka a jogurtové kultury. Obsahuje spoustu dobře stravitelných bílkovin a také vápník, který je důležitý pro správný růst kostí.Není vhodné podávat kojenci lepek dříve, než ukončí 4. měsíc.

Syrová zelenina je pro děti do jednoho roku nevhodná, protože je hůře stravitelná. Nejlepší je zeleninu omýt, nakrájet na nudličky a upravit v páře.

Co nesmí děti do 1 roku : Dítě do 1 roku by nemělo konzumovat následující potraviny:

  • sůl.
  • neupravené kravské mléko.
  • tvaroh.
  • smetanu.
  • vaječný bílek.
  • ryby.
  • uzeniny.
  • sóju a výrobky z ní (včetně sójového mléka)

Kdy může dítě rohlík : Po ukončení čtvrtého měsíce věku už nastupují další příkrmy. Na řadu přichází rohlík alias „nejoblíbenější jídlo všech českých dětí“.

Kdy dát dítěti vejce

Zatímco lepek a slepičí vejce (hlavně bílek) byly dříve pokládány za příčinu časné alergie a jejich zavádění bylo oddalováno až do druhé poloviny prvního roku života, v současnosti se naopak doporučuje jejich zařazení do jídelníčku již od čtyř měsíců.

Stále nedávejte dítěti žádné malé pevné kousky potravy, které by dítě mohlo vdechnout. Dítěti bychom neměli dávat takové hlaví jídlo, které se skládá pouze z masa s omáčkou a přílohy. Jakou součást jídla dávejte dítěti ovoce nebo zeleninu.Lepek bývá vnímán jako silný alergen, proto pediatři doporučují nechat děti žužlat kůrky chleba již od čtvrtého měsíce, aby si na něj zvykly.

Kdy dát miminku sýrovou okurku : Okurky obecně obsahují poměrně málo výživových látek, přesto do jídelníčku rozhodně patří. Jako první příkrm se však příliš nehodí, protože vláknina je převážně ve slupce, kterou nejmenším dětem nepodáváme. Doporučujeme ji zařazovat v 8–10 měsících, nevařenou, ale jemně nastrouhanou.