Kdy umýt novorozence?
Optimální pokojová teplota pro koupání miminka je 22 až 24 °C a voda ve vaničce by se měla pohybovat kolem přirozené teploty lidského těle, tedy v rozmezí mezi 36 a 38 °C. S kontrolou teploty vody vám pomůže praktický teploměr do koupele. Po koupeli je miminku obzvláště příjemné, zabalíte-li je do vyhřáté osušky.Koupání novorozence krok za krokem. Pokud koupete novorozence po porodu, je vhodné jej mýt pouze v čisté vodě, případně přidat pár kapek emulze do koupele určené speciálně pro kojence. Mýdlo ani sprchové gely se zpočátku nedoporučují. K omytí miminka můžete použít jemnou žínku nebo třeba namočený perlan.Jak často mazat tělíčko olejem

U dětí se suchou pokožkou se doporučuje promazávat tělo i několikrát denně, zejména v oblasti problematických partií. Pokud miminko každý den nekoupete, důkladně mu umyjte genitálie a suchou pleť ošetřete olejem. U dětí s mastnou pletí mažte tělo dvakrát týdně tělovým mlékem.

Kdy se můžu koupat po porodu : Proto se doporučuje ponechat mázek na novorozenci alespoň 24 hodin po porodu a až poté novorozence poprvé vykoupat (ideálně jen v čisté vodě).

Kdy má začít miminko pít vodu

Pravidelně tekutiny začněte podávat zároveň se zaváděním příkrmů, tedy od ukončeného 4. měsíce věku. Kdykoli by se vám zdálo, že miminko nemá tekutin dostatek nebo trpí zácpou, málo močí, příjem tekutin zvyšte a obraťte se pro konzultaci včas na dětského lékaře.

V kolika stupnich jít s miminkem ven : Obecně platí, že s miminkem, který váží více než 3 kilogramy byste neměli chodit ven při teplotách nižších než -5 °C. Nejvhodnější doba k procházce s novorozencem je mezi 11-14 hod. Při teplotě mezi -5 °C do -10 °C můžete vyrazit s miminkem ve věku 3-6 měsíců. Procházku byste měli vynechat v případě silného větru.

Odborníky nejdoporučovanější, nejbezpečnější a nejzdravější poloha pro spánek novorozence je spaní na zádech. To znamená uložení miminka na pevný, rovný povrch bez polštářů, peřinek nebo dek, hraček a všech zbytečností, které miminko akorát ohrožují udušením.

Mezi potraviny, které nadýmají, patří hlavně luštěniny, syrová zelenina a kynuté pokrmy. Taková teplá buchtička čerstvě vytažená z pece může mít za následek nejprve bolení bříška u maminky a následně několikahodinový pláč u miminka.

Kdy koupat miminko před nebo po kojení

Všeobecně je lepší miminko koupat před kojením. Když ale ještě novorozenec nemá režim a kojí se dle potřeby, raději jej vykoupejte mezi kojeními. Koupání nevrlého hladového miminka by totiž mohlo být stresem pro všechny zúčastněné.Novorozenec (případně novorozeně) je dítě v době od narození do 28. dne života.V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.

Nezhojená rána se nesmí dlouho máčet. Koupel není vhodná ani z hlediska šestinedělí; po uplynutí šestinedělí již můžete směle do vany.

Co by mělo umět miminko v 1 měsíci : V prvním měsíci života miminko umí kopat nožičkama, na zádech otáčí hlavu ze strany na stranu, snaží se zaměřit váš obličej, výjimečně nahradí pláč roztomilé pobrukování a při polohování na bříško na krátkou chvíli pozvedne hlavičku.

Co muze pít novorozenec : Úplně nejvhodnější je čistá voda, ale tu kojenci obvykle odmítají, proto když dítě nechce pít, můžete vodu ochutit kapkou ovocné nebo zeleninové šťávy. Přírodní šťávy jsou výborným zdrojem vitaminu C, obsahují důležité živiny z plodů (s výjimkou vlákniny) a pomáhají vstřebat železo z rostlinné stravy.

Kdy jít s novorozencem k pediatrovi

Svého budoucího dětského lékaře by jste měla kontaktovat nejlépe do 2 dnů od propuštění z porodnice a přitom se se sestřičkou také domluvíte na termínu první velké prohlídky.

„Tabulkové“ hodiny spánku dětí

Novorozenci (do 14 dnů) 16–20 h
1. měsíc 16–18 h
3. měsíc 15–16 h
6. měsíc 13–15 h (z toho přes den 3–5 h)
9. měsíc 12–15 h (z toho přes den 2–4 h)

Novorozenci obvykle spí 16 až 17 hodin denně, dvě až čtyři hodiny v kuse. Fáze spánku jsou kratší než u dospělých a tráví mnohem více času v tak zvaném REM spánku (u novorozenců tvoří plných 80 %). V tuto dobu se rozvíjí jejich mozek. Asi v šesti až osmi týdnech začnou děti spát déle v noci a méně ve dne.

Jak poznat prdíky u novorozence : Při kolice miminko pláče až křičí, napíná se jako luk, kroutí se, přitahuje nožičky k bříšku a je opravdu obtížné ho utišit. Kolika je také spojená s prdíky u miminka či obtížným vyprazdňováním. Přichází hlavně odpoledne, ve večerních a nočních hodinách, proto je pro rodiče tak vyčerpávající.