Kolik fenylalaninu denně?
Denní dávka fenylalaninu by se však měla pohybovat mezi 500–1500 mg. Nedostatek fenylalaninu se u člověka může projevit zmateností, emoční agitací, depresemi, špatnými paměťovými funkcemi, změnami v chování, sníženým zájmem o sex, či šedým zákalem.L-fenylalanin/LPA

L-fenylalanin je důležitý pro zvýšení produkce dopaminu a norepinefrinu – excitačních neurotransmiterů, které mají stimulační účinky na mozkovou aktivitu a mají celkové povzbudivé účinky na organismus. Zpomaluje proces mentálního stárnutí, zlepšuje schopnost učení a zapamatování si a zlepšuje náladu.Základem pro přípravu stravy nemocných s PKU jsou zelenina, brambory, ovoce, rostlinné tuky a oleje, speciální mouka vyrobená ze škrobu určená k přípravě pečiva, nízkobílkovinné těstoviny a další výrobky s nízkým obsahem bílkovin.

Co je Phe v jidle : K esenciálním aminokyselinám patří I fenylalanin (Phe), klíčová aminokyselina pro sestavování jídelníčku nemocných fenylketonurií. Nejbohatšími zdroji bílkovin pro člověka jsou maso, mléko, vejce, jakož I další potraviny, ať už rostlinného, nebo živočišného původu.

Kolik by měl člověk denně sníst bílkovin

Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na denní příjem bílkovin mezi 1,6 – 2,2 gramy bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Aktivní sportovci by měli konzumovat 2,2 – 3,4 gramů bílkovin na kilo hmotnosti. Kromě bílkovin je důležité hlídat si příjem vlákniny. Ten by měl být u dospělého člověk cca 30 g za den.

Kolik kJ přijmout za den : Přibližná hodnota energetického příjmu pro děti, dospívající dívky, aktivní ženy a muže se sedavým zaměstnáním je 2150 kcal/den (9000 kJ). Přibližná hodnota energetického příjmu pro dospívající chlapce a aktivní muže je 2440 kcal/den (10200 kJ).

L-fenylalanin je přirozeně se vyskytující esenciální aminokyselina, kterou musíme získat ze stravy, protože ji tělo samo neumí vyrobit. Je zdrojem prekurzorů pro neurotransmitery, které podporují zdraví mozku. Jako doplněk stravy užívejte jednu kapsli jednou až dvakrát denně s vodou.

Čistící prostředky obsahují kyseliny nebo hydroxidy, které způsobují srážení bílkovin, tzn. že poškozují naši pokožku. Enzymy a hormony jsou tvořeny bílkovinami a fungují při obvyklé tělesné teplotě člověka, vysoké horečky poškozují jejich strukturu – srazí se, a tím ztratí svou funkci.

Jak zjistit Fenylketonurii

Podezření na fenylketonurii je zpravidla odhaleno ještě v porodnici, kdy jsou novorozenci podrobeni screeningu z kapky krve odebírané z paty. Tento test má odhalit hladinu fenylalaninu, respektive jeho poměru vůči tyrozinu.Fenylalanin je esenciální aminokyselinou, kterou si naše tělo nedokáže samo vyrobit. Avšak je součástí bílkovinných produktů, proto jej můžeme lehce získat z potravy. Vyskytuje se například v čokoládě, rybách, mléčných výrobcích, sýrech, kvasnicích, oříšcích, ale i v zelených potravinách, třeba v mladém ječmeni.10 potravin bohatých na aminokyseliny

 • Mléko. Mléko obsahuje jak syrovátkový, tak kaseinový protein a lze jej považovat za přírodní proteinovou směs.
 • Vejce. Vejce mohou být velmi univerzálním zdrojem aminokyselin.
 • Kuře. Stejně jako vejce může být kuře neuvěřitelně všestranné.
 • Hovězí maso.
 • Vepřové maso.
 • Losos.
 • Tuňák.
 • Treska.


Pokud do svého jídelníčku pravidelně zařadíte potraviny bohaté na tyrosin, jeho účinky se přirozeně objeví.

 • Mléčné výrobky.
 • Vejce.
 • Ryby.
 • Drůbeží maso.
 • Ořechy, mandle, semena.
 • Banán, avokádo.

Co se stane když sním hodně bílkovin : Vysoký příjem bílkovin může vést k zatížení ledvin, a to už při konzumaci 2,5 gramu na kilogram tělesné hmotnosti. Ledviny pomáhají z těla odvádět mnohé odpadní látky, například dusík, když tělu dodáme příliš mnoho bílkovin, pak může dojít k narušení správné funkce ledvin, případně i k rozvoji onemocnění s názvem dna.

Co se stane když budu jíst hodně bílkovin : V případě, že bílkoviny užíváš nadbytečně, začne docházet k tomu, že tělo bude ve větší míře spotřebovávat vitamíny a minerály. Jsou totiž nezbytné k odbourávání přebytečných aminokyselin. Nadbytečné aminokyseliny tělo nevyužije a vyloučí je ven, nejsou však vyloučeny samy a může vzniknout deficit u jiných prvků.

Kolik kJ za den žena

Méně energie byste bez lékařského stanoviska konzumovat neměli. Přibližná hodnota energetického příjmu pro starší mládež a ženy se sedavým zaměstnáním je 1470 kcal/den (6150 kJ). Přibližná hodnota energetického příjmu pro děti, dospívající dívky, aktivní ženy a muže se sedavým zaměstnáním je 2150 kcal/den (9000 kJ).

Zjednodušeně se dá říci, že hubnoucí ženy by měly mít denní příjem 1 200–1 600 kcal (5000–7000 kJ), muži 1 600–2 000 kcal (7000–8500 kJ). Jde samozřejmě o orientační údaj. Pokud žena začíná s vyšší nadváhou, může její příjem pro hubnutí být klidně i 8 000 kJ.Vysoká hodnota Phe v krvi (hyperfenylalaninemie, HPA) při neléčené PKU vede především k poruše neu- rokognitivních funkcí. Incidence onemocnění kolísá ve světě od 1 : 2 600 živě narozených dětí v Turecku k hodnotě 1 : 100 000 živě narozených dětí v Japonsku (1, 2).

Jak se projevuje nadbytek bílkovin : Proteiny se v organismu musí metabolizovat, nedají se uskladnit jako sacharidy či tuky, které si tělo ,schovává' do zásoby. Při nadbytečné konzumaci bílkovin proto vznikají rozličné trávicí potíže, zejména pocit nafouklého bolestivého břicha a plynatost. Výjimkou však není ani zácpa,“ popisuje trenér Pavel Dvořáček.