Čím nahradit žloutek v krému?
Škrob. Suroviny krásně spojí 1 lžíce kukuřičného nebo bramborového škrobu rozmíchaná v 1 dl studené vody. Tato směs vydá za 2 vejce. Při pečení vánočního cukroví použijte ½ lžíce škrobu rozmíchaného v 1 dl vody místo 1 vejce nebo 2 žloutků.Jak při pečení nahradit vajíčko

  • MLETÁ LNĚNÁ SEMÍNKA.
  • CHIA SEMÍNKA.
  • OŘECHOVÝ KRÉM.
  • Arašídový krém je nejlevnější a pravděpodobně nejznámější zástupce ořechových krémů.

2 lžíce mouky smíchané s 2 lžícemi vody, 2 lžícemi oleje a 1 lžící prášku do pečiva budou pracovat stejně jako jedno vajíčko. Těsto se hravě spojí, a navíc bude hezky vláčné. Na podobném principu fungují také 2 lžíce kukuřičného či bramborového škrobu smíchané pouze se 2 lžícemi vlažné vody.

Jak nahradit vejce Bananem : Máte málo vajec do koláče Nahraďte je banánem! Na jedno vejce počítejte polovinu většího zralého banánu nebo jeden, který rozmačkáte nebo rozmixujete na kaši.

Jak uvařit žloutky

Do vroucí vody opatrně vložte vajíčko. Vaříme podle velikosti asi 8 až 10 minut. Poté vejce vyjmeme a ochladíme. Vychlazené vejce důkladně oloupeme a umyjeme pod proudem vody.

Jak odstranit žloutek : Chceme-li oddělit žloutek od bílku, oddělíme oběma palci poloviny skořápky od sebe a pak obsah přeléváme z jedné do druhé, až bíle vyteče do podstaveného šálku a žloutek zůstane ve skořápce. Zbytek bílku odřízneme od žloutku hranou skořápky a zbytek bílku ze skořápky vytíráme palcem.

Acquafaba je nejzajímavější ingredience ze všech uvedených. Jedná se totiž o tekutinu z plechovky nesolené cizrny nebo fazolí (je možné použít i vodu z namáčení těchto luštěnin). Vyšleháním této vody získáme stejnou konzistenci, barvu, i vlastnosti, jaké má vyšlehaný bílek. Stejné je i použití v receptech.

Obalované pokrmy v trojobalu (řízek, květák) – tady se dá použít místo klasického trojobalu pouze dvojobal bez vejce. Vytvoříš si těstíčko z 1 lžíce škrobu, 250 ml mléka, špetky soli a malinko polohrubé mouky k zahuštění těstíčka. Vznikne ti první vrstva, ve které obalíš řízky.

Co dát místo vajíčka do buchty

Místo vajec můžete při pečení použít chia či lněná semínka, banán, jablečné pyré, ovesné vločky, arašídové máslo, aquafabu, luštěninovou mouku, obilnou mouku, pudink nebo také rostlinný olej.Při obalování bez vajec byste měli tekutinu, do které namáčíte kousky masa či zeleniny, ideálně zjemnit solí. Pak postupujte jako obvykle: nejprve vložte do mouky, poté namočte do mléka a na závěr obalte ve strouhance. Pro hrubší trojobal je možné tento postup zopakovat.Hrnek oleje: I u oleje je hned několik možností, jak ho nahradit. 1 hrnek jablečného pyré (neslazené), 3/4 hrnky jogurtu s vyšším obsahem tuku nebo řeckého jogurtu. Olej můžete takto nahradit ve většině receptů na pečení jako jsou koláče, chleba nebo sušenky.

Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků.

  1. Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé.
  2. Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně.
  3. Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.
  4. Před Vánocemi a Velikonocemi nesmíme zapomenout na oblíbený vaječný likér.

Jak dlouho vařit vejce aby byl žloutek tekutý : Vejce naměkko znamená, že je po uvaření žloutek tekuté konzistence. Bílek je lehce ztuhlý a často také těkavý. Vejce naměkko se vaří ve vroucí osolené vodě 3–4 minuty.

Co dělat se zbylými žloutky : Zůstaly vám nespotřebované žloutky Můžete je zpracovat na další pečení (například do lineckého těsta, do krémů, do žloutkové pěny) nebo je naložit a vytvořit z nich originální žloutkové koření, které ozvláštní některé pokrmy. Zbylé žloutky se nakládají do soli a cukru, pak se suší v teplé troubě.

Jak rozdrtit lněné semínko

I když semena můžete jíst celá, jejich mletí umožňuje tělu absorbovat více omega-3 mastných kyselin, vitamínů a antioxidantů. Vložte několik lžic celých semínek do hmoždíře, mixéru, mlýnku na koření nebo mixéru a poté semínka rozdrťte. Lněné semínko mleté se skvěle hodí na zahuštění smoothie nebo do snídaňových kaší.

Chia semínka

Mají unikátní schopnost vázat na sebe vodu. Po smíchání s ní se kolem každého semínka během několika málo minut vytvoří malá gelová vrstva. Lžičku chia semínek tedy stačí smíchat se 1/3 hrnku vody a nechat cca 15 min odstát. Vzniklou směs užijte místo vejce.Místo vajec můžete dát do těsta nabobtnaná chia či lněná semínka, banán, jablečné pyré, ovesné vločky, arašídové máslo, aquafabu, luštěninové mouky, obilné mouky, pudink nebo také rostlinný olej.

Co místo trojobalu : Není jen trojobal

Strouhanku nahradí třeba ovesné vločky nebo kukuřičné lupínky, které rozdrtíte v čisté utěrce obyčejným kuchyňským válečkem. Velmi chutné a především v českých restauracích používané je obalování v pivním těstíčku. Zajímavou chuť i konzistenci získáte, když do těstíčka přidáte jemně nasekané mandle.