Na co je mirtazapine?
Kdy užívat mirtazapin

Mirtazapin užívejte každý den ve stejnou dobu. Nejlepší je užít Mirtazapin Mylan v jedné dávce před spaním. Nicméně lékař Vám může doporučit rozdělit Vaši dávku přípravku Mirtazapin Mylan na jednu dávku ráno a jednu večer, než jdete spát. Vyšší dávka by měla být užita před spaním.Mirtazapin je na trhu v síle 15mg, 30mg a 45 mg. Venlafaxin 37,5 mg ; 75 mg a 150mg v normální a retardované formě tablet. U mirtazapinu je uveden biologicky poločas 40 hodin, u Venlafaxinu 5 hodin. Úplné vyloučení obou léků lze předpokládat po 17ti dnech.Úplné vyloučení lze předpokládat po 17ti dnech. Ukončení léčby nesmí být skokové a musí probíhat pod kontrolou odborného lékaře, protože by mohlo dojít k syndromu z vysazení. Alkohol vynechte alespoň 14 dní.

Proč se po antidepresivech tloustne : Pokud jde o antidepresiva, ty samy o sobě nemusí způsobovat nárůst váhy. To může být způsobeno tím, že se v důsledku jejich užívání cítíte lépe a zlepší se vaše chuť k jídlu. Některé léky zase způsobují zadržování vody v těle, což se rovněž projeví na váze.

Kdy zabere mirtazapin na spani

nástup účinku léků s účinnou látkou mirtazapin je po 3 týdnech od začátku užívání. Pokud ale budete cítit přes den ospalost, která Vás omezuje v běžném režimu, kontaktujte předepisujícího lékaře, který pravděpodobně změní či upraví léčbu.

Jak funguje mirzaten : Mirtazapin je antidepresivum, které blokuje α2-receptory na presynaptické membráně neuronů v CNS. Tím zvyšuje uvolňování noradrenalinu a serotoninu, což se v terapii deprese pozitivně projeví po jednom až dvou týdnech. Patří do skupiny antidepresiv s duálním účinkem, tzv.

Osm obecných pravidel pro podávání antidepresiv (AD)

Začínáme s nižší dávkou AD, v prvních týdnech léčby postupně titrujeme na plnou léčebnou dávku. Nástup účinku lze očekávat po 2−3 týdnech užívání.

Při náhlém vysazení se může rozvinout pro pacienta výše zmiňovaný syndrom z vysazení, který trvá cca 7–14 dní podle typu antidepresiva a jeho po- ločasu.

Jak se cítí člověk po užívání antidepresiv

“ Antidepresiva mají také nežádoucí účinky. Někteří lidé se po nich cítí otupělí, mohou cítit stažení svalů v těle, zažít pokles libida, přibrat na váze nebo zaznamenají potíže se spánkem. Na každého ale léky fungují jinak a vedlejší účinky se dostavit nemusí.Efekt antidepresiv na lidský mozek je dlouhodobý a zahrnuje i změny neuroplasticity a neurogeneze, které souvisí s ovlivněním genové exprese. Nejvíce prostudovanými a nejzásadnějšími v mechanismu účinku antidepresiv jsou faktory CREB a BDNF. V poslední době se rovněž pozornost zaměřuje na Fos rodinu nebo NF-κB.Spánkové desatero

  • 4–6 hodin před usnutím nepijte kávu, černý, zelený čaj, kolové nápoje ani energetické drinky.
  • Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3–4 hodiny před ulehnutím.
  • Lehká procházka po večeři může zlepšit váš spánek.
  • Večer neřešte nic důležitého, co by vás rozrušilo.
  • Nepijte na noc alkohol.


Escitalopram, Citalopram, Sertralin, Venlafaxin – tato antidepresiva jsou předepisovaná lékaři nejčastěji. Pokud se současně vyskytuje i porucha spánku, tak jsou vhodná tzv. sedativní antidepresiva (Mirtazapin, Tritticco, Prothiaden). Brzké uzdravení.

Jak poznat že potřebuji antidepresiva : Mezi druhotné příznaky patří poruchy spánku a chuti k jídlu, neklid a tělesné zpomalení, únava a ztráta energie, pocity bezcennosti či viny, neschopnost soustředění a rozhodování, myšlenky na smrt nebo sebevraždu.

Jak vypadají abstinenční příznaky : Abstinenční příznaky lze zhruba rozdělit do dvou kategorií: duševní (psychické) příznaky: neklid, úzkost, podrážděnost, skleslost, útlum, depresivní nálady, poruchy spánku apod., tělesné (fyzické) příznaky: bolesti hlavy, svalů a kloubů, průjem, nevolnost, zvracení, bušení srdce, někdy i křeče, halucinace apod.

Co se nesmí na antidepresiva

obecně se k antidepresivům nedoporučují podávat látky s tlumícím účinkem na CNS , aniž by byl informován lékař. Z bylin se jedná například o kozlík, meduňka, chmel, mučenka, levandule… S ohledem na posílení účinku léčiv bych se vyhnula též konzumaci prokázaných inhibitorů funkce jaterních enzymů (tzv. cytochromů).

  • 5 tipů jak lépe usínat. Pravidelné vstávání
  • Půl hodina před spaním bez obrazovek. Nekoukejte na mobil nebo do počítače před spaním, a to nejen kvůli modrému světlu.
  • Najděte si svůj rituál. Spojte usínání s činností, která vám navodí příjemný pocit klidu.
  • Seznam úkolů na druhý den.
  • Čerstvý vzduch.

Choďte spát a vstávejte pravidelně ve stejný čas. Nekuřte a nepijte minimálně dvě hodiny před spaním. Večer nepojídejte těžké pokrmy – zvolte raději něco lehčího. Pravidelně se pohybujte a cvičte – tělesná námaha je vhodná pro lepší spánek.

Kdy zacinaji abstinenční příznaky : Příznaky začínají rychle a jsou během dne měnlivé. Delirium tremens začíná 12 až 48 hodin po posledním požití alkoholu, trvá 3-5 dní a končí spánkem. Nemocný si na průběh deliria nepamatuje. Delirium tremens je stav velmi závažný, nemocného je třeba hospitalizovat nejlépe na jednotce intenzivní péče.