Na co je zdravá bazalka?
Napomáhá koncentraci, je výborným nervovým tonikem, účinným při nervozitě, úzkosti a bolestech hlavy. Je vhodný při nevolnostech a žaludečních potížích, odpuzuje hmyz. V masážních směsích ulevuje od bolestí a křečí, pomáhá při hojení zánětů.Podporuje duševní a kognitivní činnost, krevní oběh a podporuje normální funkci dýchacího systému. Přispívá k normálnímu trávení a vylučování vody z organismu. Má příznivý vliv na zklidnění, relaxaci a spánek.Dodá nezaměnitelnou chuť těstovinám, pizze, polévkám, fazolím a salátům. Bazalka je hlavní přísadou tradiční italské omáčky pesto, do které patří také česnek, parmezán a piniové oříšky. Je vynikající v kombinaci s rajčaty, mozzarellou nebo česnekem. Vhodná je také na kuře, k rybě, do karbanátků a bylinkového másla.

Na co je dobrý Bazalkový čaj : Bazalkový čaj má blahodárné účinky na choroby dutiny břišní. Zlepšuje trávení, podporuje chuť k jídlu, uvolňuje křeče žaludku nebo střev a působí proti nadýmání. Dále také desinfikuje močové cesty a podporuje zdravé odvodňování organismu.

Jak užívat bazalku

Bazalka se užívá v čerstvém i sušeném stavu. Bazalku nikdy nevařte, přidávejte ji až do hotových pokrmů. Používá se jako koření do omáček, na rajčata, pizzu, do těstovin, salátů, rybí polévky, do vývaru. Bazalka se rovněž hodí do ochucovadel složených z oleje a octa.

Jak casto se muze pít Matovy caj : Čaj z máty je oblíbeným bylinkovým čajem, který můžete pít pravidelně, pokud nejste alergičtí na mátu a nejsou u vás známy žádné kontraindikace. Obecně platí, že denní dávka máty by neměla překročit 3-4 šálky čaje.

Využití bazalky v kuchyni

Hodí se k přípravě jídel s vejci, bramborami, těstovinami, čerstvým sýrem, mozarellou a na pizzu. Bazalku přidáváme také k rybám, mořským plodům, ale i k pečenému telecímu či jehněčímu masu. Z ovoce se skvěle hodí k malinám.

Výborně si rozumí s čerstvými i sušenými rajčaty, voňavou pastou i čerstvým pečivem. Dobrý kuchař má po ruce vždycky aspoň jednu skleničku domácího bazalkového pesta. Promění obyčejné těstoviny, pečenou rybu nebo grilovanou zeleninu v hlavní chod hodný mistrovské kuchyně. Bazalka se hodí i ke zdobení pokrmů.

Co napadá bazalku

Mšice patří mezi nejčastější a největší škůdce bazalky a to zejména u rostliny, které se pěstují uvnitř. Naopak u bazalky pěstované venku to mohou být slimáci, kteří napadají listy a vytváří na nich díry. Ať už pěstujete tedy bazalku na zahradě nebo uvnitř, pravidelná kontrola lístků je vhodná u obou variant.Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.Působí při trávicích potížích, při pálení žáhy, proti nadýmání, zklidňuje při nevolnosti, podporuje zdravé trávicí procesy a chuť k jídlu, je účinná proti průjmu. Vhodná při nachlazení – uvolňuje ucpaný nos, podporuje vykašlávání, usnadňuje dýchání, sráží horečku.

Většina bylinek patří k trvalkám, správnou péčí jim tedy prodloužíte život. Jen bazalka a majoránka vám vydrží pouhý rok. Dají se ale snadno vypěstovat ze semínek.

Jak zastřihovat bazalku : Aby bazalka správně rostla a košatěla, vyžaduje určitý způsob zastřihování. Je to jednoduché, zastřihujeme hlavní stonky, a to vždy asi 1 cm nad místy, kde jí narůstají malé lístečky. Bazalka se nám díky tomu krásně rozroste a brzy vytvoří keřík. Spodní velké listy rostlině ponecháme.

Co se dělá z bazalky : Bazalka se pěstuje přo čestvé lísty, které se používají jako koření v kuchyni ale také pro semínka, kterou jsou u nás téměř neznámá (pro konzumaci). Bazalka je zdrojem vitamínů A, C, B9 a K, omega 3 kyselin, silic, tříslovin, flavonoidů, glykosidů, elektrolytů, minerálů (vápník, železo, draslík, hořčík) a fytoživin.

Co s bazalkou když kvete

Bazalka kvete v červnu. Její květy se vyskytují na dřevnatých stoncích, na kterých rostou méně chutné listy. Jakmile se květy objeví, kvetoucí stonky okamžitě odřízněte.

Q:Proč vadne bazalka A:Bazalka může vadnout z několika důvodů. Mezi nejčastější patří nedostatek nebo přemnožení zalévání, náhlé změny teploty, špatná kvalita půdy nebo škůdci a choroby.Pozitivní účinky pocítíte např. při nervových poruchách, problémech se spánkem, při duševní i fyzické vyčerpanosti a přispívá k duševnímu komfortu a relaxaci. Extrakt Vám podpoří trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání.

Kdy pít čaj z meduňky : LIVSANE Čaj meduňkový 20 sáčků

Užijte si šálek před spaním nebo kdykoliv během dne, kdy potřebujete chvilku klidu.