Na co se používá geotextilie?
Je ideální zejména pod světlý mulčovací kačírek a do štěrkových záhonů. Dále ji lze použít pod chodníky, příjezdy k domům, parkovací plochy a garážová stání, okapové chodníčky atd. Tkaná geotextilie zlepšuje únosnost povrchu a zabraňuje vzniku nerovností vlivem zatížení vozidly apod.Mezi nejčastější využití pak patří obor civilního inženýrství, kam řadíme nejčastěji stavebnictví a práci s půdou. V případě stavebnictví se jedná o využití geotextilie při stavbě pozemních komunikací, letišť, železnic, náspů, opěrných konstrukcí, nádrží, kanálů, hrází nebo při zpevnění a ochraně břehu.Pokládka geotextilie pod zámkovou dlažbu zamezí nežádoucímu prorůstání plevelu, prodlouží funkci a životnost jednotlivých vrstev podkladu. Zároveň zvyšuje pevnost podloží a následně i zámkové dlažby.

Jakou geotextilii proti plevelu : Pro ochranu proti prorůstání plevele se doporučuje černá netkaná geotextilie o gramáži 50-100 g/m². Geotextilie dokáže také velmi účinně zabránit rozrůstání plevelu či jiných druhů nežádoucích rostlin například v záhonech. Čím vyšší gramáž geotextilie zvolíte, tím odolnější proti plevelu bude.

Jakou geotextilii do zahonu

Využijte ekotextilie z biomasy, které podobně jako klasické textilie zajišťují 100% pokrytí záhonu nebo svahu. Jedná se o dočasnou ochranu proti plevelu, která se během pár let zcela rozloží v půdě.

Jakou geotextilii pro drenáž : Geotextilie vhodné na stavbu začínají na gramáži 100g/m2.

Tento typ slouží především k izolaci drenážního systému, protože dobře propouští vodu, ale zároveň účinně zabraňuje zanesení trubek. Nízkogramážní geotextilie (100-300 g/m2) budete potřebovat také tehdy, pokud chcete svůj dům vybavit zelenou střechou.

Rozdíl mezi tkanou a netkanou textilií je v gramáží a životnosti. Tkaná textilie je pevnější a odolnější. Tkaná textilie má gramáž vyšší obvykle 90g/m2 a její životnost je minimálně 10 let. Účelem použití se od netkaná textilie prakticky neliší.

Podklad bude stabilní, pevný a pokládka dlaždic bezproblémová. Spodní vrstvu by měl tvořit štěrk frakce 32–63 (makadam), a to ve výšce kolem 20 cm (v závislosti na hloubce výkopu). Následuje 10cm vrstva štěrku 16–32 a nakonec finální vrstva jemného štěrku frakce 4–8. Stačí, když bude mít jen kolem 2 cm.

Co se dává pod štěrk

Geotextilie zamezuje prorůstání plevele. Dává se proto pod štěrk při pokládce terasy. Je netečná vůči UV záření, houbám, plísním a mikroorganismům.Řešením je použít jako podklad netkanou mulčovací textilii. Ta je propustná pro vodu i pro vzduch, ale žádný plevel se přes ni nedostane. Vybrat si můžete z více gramáží, ale i barev. Nejčastěji se používají netkané textilie černé barvy, ale můžete použít i hnědou, která je opravdu nenápadná.Herbicidy jsou přípravky určené k likvidaci plevele nebo nežádoucí vegetace. Mezi totální herbicidy patří Roundup a Touchdown Quattro, mezi selektivní herbicidy potom Agil, Bofix a Garlon. U většiny přípravků lze zvolit hotový postřik, nebo nebo koncentrát k přípravě postřiku naředěním vodou.

Pro hubení velmi odolných plevelů (kopřivy, přesličky, pcháč – bodlák, ostružiní, psí víno, aj.) a náletových dřevin je vhodný selektivní heribicid Garlon New nebo PROTI plevelům a dřevinám (Garlon new). Pro trávník je bezpečný, ale jinak zahubí většinu dvouděložných rostlin nebo náletových dřevin.

Jak dát na zahon netkanou textilií : Začátek textilie umístěte na okraj vašeho záhonu a upevněte ji pomocí větších kamenů, kolíků nebo hřebíků. Přetáhněte textilii přes rostliny. Vyhledejte pod textilií rostliny a vystřihněte jim pomocí nůžek otvor ve tvaru písmene X (nepoužívejte jiný tvar), kterým je pak protáhněte.

Co na zasypání drenážní trubky : Drenážní potrubí se ukládá do výkopu a zasypává štěrkem

Vždy by však měly být nad spodní úrovní základového pásu, aby mohly odvést veškerou přebytečnou vodu. Do připraveného výkopu se nejprve umístí nopová folie, která podpoří odvětrávání základové desky.

Co použít jako drenáž

Drenáž je v podstatě jakýkoli nasákavý materiál. Do květináčů se nejlépe hodí speciální materiál, kterým je KERAMZIT, SERAMIS nebo PERLIT. Nahradit je mohou ale také střepy hliněných nádob, jemný štěrk nebo kamínky.

Kontejnery na textil / sběrný dvůr

Do kontejnerů na oblečení hadry sice nepatří, avšak i roztrhaný textil je recyklovatelný. Lze z něj vyrobit třeba netkanou textilii.Upevnění netkané textilie

Textilii je zapotřebí řádně uchytit, aby ji vítr neshrnul nebo neodfoukl. Na okrajích můžete textilii zatížit kameny, obvykle se však kotví pomocí kolíků. Na rovném záhonů lze použít kratší plastové kolíky nebo ekologické kolíky z PLA, které se během pár let rozloží.

Co položit na starou venkovní dlažbu : Pokud máte na podlaze starou dlažbu a toužíte po její nahrazení dřevěnou podlahou, ale nemáte čas a prostředky, máme pro vás perfektní řešení. Místo toho, abyste starou podlahu bourali, můžete na ni položit vinylové panely imitující dřevo a vytvořit tak zcela nové aranžmá interiéru.