Na jakém principu fungují solární panely?
Panely přeměňují sluneční záření, které na ně dopadá, na stejnosměrný proud. Ten pak střídač (kterému se říká také měnič) převádí na elektřinu střídavou, která napájí běžné spotřebiče, jenž jsou připojené do sítě. Pokud se energie vyrobí nadbytek, ukládá se do fotovoltaické baterie pro pozdější použití.Fotovoltaický jev je z fyzikálního hlediska charakterizovaný přímým vyražením elektronu z jeho oběžné dráhy fotonem slunečního záření. To umožňuje přeměnu slunečního záření na elektrickou energii. Vzájemným působením slunečního záření a polovodiče – křemíku – dochází k pohlcování fotonů a uvolňování elektronů.Zatímco před pár lety byla obvyklá účinnost solárních panelů okolo 12 až 17 %, dnes jsou na trhu běžně k dispozici i fotovoltaické panely, které dokáží přeměnit sluneční energii na elektřinu s účinností 18 až 23 %.

Jak fungují fotovoltaické články : Osvětlením článku vznikne v polovodiči vnitřní fotoelektrický jev a v polovodiči se z krystalové mřížky začnou uvolňovat záporné elektrony. Na přechodu P-N se vytvoří elektrické napětí, které dosahuje u křemíkových článků velikosti zhruba 0,5 V. Energie dopadajícího světla se v článku mění na elektrickou energii.

Na jakém principu funguje solární panel

Hlavní složkou fotovoltaického panelu jsou fotovoltaické články, které obsahují polovodičový materiál, obvykle křemík. Sluneční záření interaguje s tímto materiálem a uvolňuje elektrony, což generuje elektrický proud. Konkrétně jde o vyřazení elektronu z jeho dráhy, a to pomocí fotonu slunečního záření.

Co dělá fotovoltaika když je zima : V zimních měsících může být produkce elektřiny z fotovoltaických panelů nižší než v létě, ale stále je možné získat dostatečné množství energie pro pokrytí spotřeby. Kromě toho, zimní měsíce mohou být charakterizovány jasným slunečným dnem a nízkými teplotami, což může zvýšit účinnost solárních panelů.

Většina spotřebičů má časovače, které jdou nastavit na dobu, kdy slunce svítí – fotovoltaika je tak schopna aktuální spotřebu energie vykrýt Solární energii lze v domácnosti využít také na vaření, elektrické ovládání žaluzií, topení, chlazení i k fungování elektronických spotřebičů.

Hlavní složkou fotovoltaického panelu jsou fotovoltaické články, které obsahují polovodičový materiál, obvykle křemík. Sluneční záření interaguje s tímto materiálem a uvolňuje elektrony, což generuje elektrický proud. Konkrétně jde o vyřazení elektronu z jeho dráhy, a to pomocí fotonu slunečního záření.

Jaký výkon má jeden solární panel

Jeden solární panel má výkon 405 Wp (celočerné panely Amerisolar).Fotovoltaická elektrárna využívá fotoelektrického jevu – působením slunečního záření na plochu fotovoltaiky vzniká stejnosměrný elektrický proud. O využití proudu se pak postará další důležitá část fotovoltaické elektrárny – střídač. Ten ze stejnosměrného proudu vyrábí proud střídavý, který odebíráme ze zásuvek.Ceny fotovoltaiky pro rodinné domy poklesly začátkem letošního roku na nejnižší úroveň za celou historii jejich výstavby v ČR. Zatímco cena 10kWp solární elektrárny s bateriovým úložištěm se letos pohybuje zhruba kolem 400 000 Kč, vloni to bylo až o 100 tisíc víc (viz tabulka detailního porovnání cen fotovoltaiky).

Jak je to ale v zimních měsících Jakmile oblohu zahalí mraky, fotovoltaika stále vyrábí elektřinu, ale při sníženém výkonu. Během zimních měsíců vyrobí asi o 2/3 elektřiny méně než v letní sezóně.

Jak dlouho vydrzi fotovoltaika : Standardní životnost většiny solárních panelů se pohybuje kolem 25 až 30 let. Na přibližně podobnou dobu ostatně renomovaných výrobců poskytuje také tzv. mechanické záruky (ty se mohou pohybovat kolem 15-25 let u renomovaných výrobců). Poskytované záruky se však odvíjí od výrobce a typu zakoupeného solárního panelu.

Co s přebytkem elektřiny z fotovoltaiky : Během provozu fotovoltaické elektrárny se měří přebytky energie, kterou nestihne dům spotřebovat, a ty následně automaticky předehřívají vodu, místo aby odcházely do distribuční sítě. Dle velikosti vašeho solárního řešení a způsobu využívání teplé vody můžete být s teplou vodou plně samostatní.

Proč si nepořizovat fotovoltaiku

Fotovoltaická elektrárna není levná záležitost, a tak cena hraje při výběru velkou roli. Rozhodně by se ale nemělo jednat o nejdůležitější parametr. Levná fotovoltaika často znamená nekvalitní a problémové komponenty, odbytou práci, neférovou kalkulaci nebo skryté náklady.

Díky solárnímu regulátoru bude výstup vždy 12-15 V, tedy vhodné napětí pro váš akumulátor. Každý solární panel výkonem od 10-180 wattů vydává 20-25V napětí.Fotovoltaický systém funguje po celý rok, dokonce i v zimě, když nesvítí slunce. Chlad a mráz na něj nemají vliv. V prosinci, lednu a únoru však systém vyrobí méně elektřiny kvůli nižší intenzitě slunečního záření. S tímto problémem může pomoci vyrovnávání energie v síti.

Kolik vyrobí 10 kW fotovoltaika : Průměrná měsíční výroba fotovoltaické elektrárny

měsíc měsíční výroba [kWh] z FVE 5 kWp měsíční výroba FVE [kWh]na 1 kWp instalovaného výkonu
8 615 123
9 478 96
10 310 62
11 105 21