Proč měnit chladící kapalinu?
Chladicí kapalina se prostě měnit musí, protože postupně mění své vlastnosti. Například snižuje své pH a tím vytváří mezi různými materiály (hliníková hlava válců a ocelové těsnění) elektrochemické reakce a vzniká tu rez. Pokud je kapalina výrazně kyselá, vyleptává hliník.Výměna chladicí kapaliny

Vlastnosti chladicí kapaliny se postupem času mění, což ovlivňuje efektivitu celé chladicí soustavy a tím pádem i motoru. U starších motorů by měla být výměna prováděna každé dva roky, zatímco u novějších motorů se toleruje interval 3 až 5 let.Protože mají různé typy chladících kapalin i různé vlastnosti, jejich míchání se nedoporučuje. Mohlo by dojít až k nenávratnému poškození motoru. Jak a kdy doplnit chladící kapalinu Chladící kapalina se preventivně vyměňuje každé 2 roky, to už jsme si řekli.

Jak poznat málo chladící kapaliny : V případě, že bude chladicí kapalina ve vašem vozidle rychle ubývat, je zapotřebí navštívit autoservis. Jedná se pravděpodobně o poškození těsnění chladící soustavy. Pokud vám během jízdy začne svítit kontrolka, tak na nejbližším místě zastavte.

Co se stane bez chladící kapaliny

Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty. Zanedbání relativně levné údržby s sebou tak přináší drahé problémy.

Jak kontrolovat chladící kapalinu : Po doplnění chladicí kapaliny je důležité provést kontrolu na případné úniky. Zkontrolujte, zda není pod vozidlem žádná skvrna nebo stopy kapaliny. Při další jízdě pozorujte teplotní ukazatel na palubní desce. Správná hladina chladicí kapaliny by měla udržovat motor v optimální teplotě.

Běžné Příčiny Úniku Chladící Kapaliny

Poškozené hadice a těsnění: Hadice a těsnění se mohou opotřebovávat, praskat nebo oslabovat, což může vést k únikům. Praskliny v chladiči: Chladiče mohou být poškozeny kvůli korozi nebo nárazům.

Běžné Příčiny Úniku Chladící Kapaliny

Poškozené hadice a těsnění: Hadice a těsnění se mohou opotřebovávat, praskat nebo oslabovat, což může vést k únikům. Praskliny v chladiči: Chladiče mohou být poškozeny kvůli korozi nebo nárazům.

Jak dolít chladící kapalinu

Snese i vodu z kohoutku

Horká kapalina může trochu vystříknout ven a opařit vás, což rozhodně nechcete. Dolít na požadovanou hladinu lze chladicí kapalinou, ale i běžnou vodou z kohoutku. Moderní chladicí kapaliny s tím nemají problém a jsou v nich obsažené složky, které velmi efektivně brání usazování minerálů.Jestliže je v nádobce kapaliny víc, než je zdrávo, může dojít k tomu, že menší množství vzduchu nebude stačit. Respektive stačit bude, ale jelikož ho bude méně, bude o to více stlačen. A tady jsme jednou nohou v průšvihu, okruh bude totiž pracovat s vyšším tlakem, než na jaký je stavěný.Jak zjistit, zda uniká chladicí kapalina

  1. Kaluže barevné tekutiny pod vaším autem.
  2. Sladký zápach ve vozidle nebo v jeho okolí.
  3. Konzistentně nízká hladina nemrznoucí směsi.


Důležité je jedno. S řešením problému neotálejte. Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty.