Proč se Vačnatcům říká vačnatci?
Vačnatci jsou savci, jejichž mláďata se rodí „nedonošená“ a vývoj dokončují pevně přisátá k matčinu struku, většinou ve vaku. V Americe je zastupuje především několik desítek druhů vačic; ostatní obývají australskou oblast – tedy Austrálii, Novou Guineu a okolní ostrovy.Vačnatců je na Zemi asi 250 druhů. Jejich velikost se pohybuje od 12 cm (vakomyš) až po dva metry (klokan). Někteří vačnatci žijí v Jižní Americe.Vačnatci jsou skupinou savců, kterou charakterizuje extrémně krátká doba březosti, po níž se rodí velmi málo vyvinutá a naprosto nesamostatná mláďata. Po porodu se přesto musí maličkaté mládě svými silami vyškrábat do matčina vaku, kde se přisaje k mléčné bradavce. Bez vaku by mládě nepřežilo.

Proč nemůže být vývin vačnatců dokončen v těle samice : Vačnatci jsou skupina savců rodících nedokonale vyvinutá mláďata, jejichž vývin pokračuje většinou ve vaku samice. Samice vačnatců nemají placentu, a pro- to nemůže být zárodek vyživován v těle matky. Po narození přeleze mládě do vaku a přisaje se k mléč- né bradavce samice.

Kdo patří mezi vačnatce

Mezi vačnatce patří například:

  • koala medvídkovitý (1) – Živí se prakticky výhradně eukalyptem (blahovičníkem).
  • klokani (např. klokan rudý, 2) – Jsou býložraví, pohybují se i za pomoci svalnatého ocasu.
  • ďábel medvědovitý (3, „tasmánský čert“) – Žije prakticky jen na Tasmánii.
  • vačice (např.

Čím se živí vačnatci : Většina druhů je výhradně býložravých. Koaly se až na výjimky živí pouze listím a kůrou blahovičníků.

Na světě žije kolem 6500 druhů savců zařazených do 1250 rodů, 152 čeledí a až 46 řádů.

Vačice jsou menší až středně velcí vačnatci. Jsou napůl stromoví všežravci, nicméně je zde mnoho výjimek. Nejvíce druhů tohoto řádu má dlouhý čenich, úzkou lebku a nápadný sagitální hřebínek. Vzorec počtu zubů v jedné dentici má 5 řezáků (4 na spodní čelisti), jeden špičák, 3 třenové zuby a 4 stoličky.

Proč se vačnatci vyskytují nejvíce v Austrálii a ne na ostatních kontinentech

Je to dáno tím, že při oddělování kontinentů z bývalé obří pevniny zvané Gondwana se Austrálie oddělila velmi brzy a zachovala si původní faunu. Proto zde také najdeme řadu druhů vačnatců, ptakořitných savců, kteří snáší vejce či obrovské ptáky, pštrosy Emu.Rodí průměrně okolo sedmi mláďat, někdy jich však bývá až 16. Mláďata jsou asi 1 centimetr dlouhá, nevyvinutá a váží 0,1 g. Další vývoj probíhá ve velkém dopředu otevřeném vaku na břiše. Oči se jim otevírají po jednom až dvou měsících, pevnou potravu přijímají ve dvou až třech měsících.Savci (Mammalia), dříve ssavci, jsou třída obratlovců, která se v současné době vyskytuje téměř po celém světě. Jejich hlavním spojovacím znakem je výživa mláďat produktem modifikovaných kožních žláz, tedy kojení mláďat (mléčné žlázy – latinsky mammae – odtud název Mammalia).

Vačice opossum (Didelphis marsu- pialis) vzhledově připomíná velikou krysu nebo potkana. Obývá přede- vším lesy a křovinaté oblasti, často se však zatoulá i na pole a do lidských obydlí. Dosahuje zhruba velikosti kočky, její délka se pohybuje kolem 50 cm.

Jak dlouho žije vačice : Jakmile nebezpečí pomine, vačice prchá do nejbližšího úkrytu. Vačice jsou ve své domovině loveny pro jemnou kožešinu, indiáni považovali i její maso za pochoutku. Dožívají se 3–5 let.

Kolik savců zije v ČR : V České republice žije v současné době 89 druhů savců.

Kdo má nejvetsi jazyk

Novou rekordmankou s nejdelším jazykem na světe se stala Chanel Tapperová. Její jazyk měří 9,75 centimetru a sedmnáctiletou teenagerku zapsali do Guinnessovy knihy rekordů. Chanel Tapperová je majitelkou nejdelšího jazyka na světě.

Sydney je největší, nejlidnatější a nejznámější město Austrálie.Austrálie je jediným kontinentem, na němž vznikl jen jeden státní útvar. Australský svaz tvoří šest států, Severní Teritorium, Území hlavního města a šest zámořských teritorií. Tento federativní stát v rámci Commonwealthu má v čele britského panovníka, který je zastupován generálním guvernérem.

Kolik je na světě savců : Některá data mohou pocházet z datové položky. Na světě žije kolem 6500 druhů savců zařazených do 1250 rodů, 152 čeledí a až 46 řádů. Přibližně 40 % druhů savců tvoří hlodavci a zhruba 20 % druhů jsou letouni.