Co je bramborové pyré?
Nejdřív si utřídíme pojmy. Kaše, nebo pyré Technologicky nenajdeme žádný dramatický rozdíl, obojí se připravuje mělněním, mixováním, drcením či pasírováním vstupní suroviny. Přičemž pyré se původně spojovalo spíš s ovocem, ale v posledních letech se vžilo jako trochu vznešenější výraz pro jakoukoli kaši.Do mísy nasypeme brambory, přidáme hořčici, máslo ghí, sójovou omáčku, sůl, a malinko sceděné vody pro větší jemnost bramborového pyré. Zde záleží na vás jak moc tuhé či vláčné ho chcete. Tyčovým mixérem promixujeme do jemna a následně servírujeme na talíř. Na vrch pyré přidáme pár ozdobných pepřových kuliček.Nejhrubší formu pyré získáme prostým rozmačkáním – v misce vidličkou nebo v hmoždíři. Hrubé i jemné pyré získáme i prolisovaním v pasírce nebo v lisu na brambory. Nejjemnější pyré pak získáme rozmixováním v robotu nebo ve stolním mixéru s vysokým výkonem.

Jak se správně dělá bramborová kaše : Brambory oloupeme, omyjeme, nakrájíme a uvaříme v osolené vodě doměkka. Mléko přivedeme k varu a ihned odstavíme. Ještě horké brambory šťouchadlem rozmačkáme, dosolíme, přidáme polovinu másla a postupně přiléváme horké mléko, přičemž kaši šleháme nebo mícháme, aby byla nadýchaná.

Jaké brambory jsou nejlepší na bramborovou kaši

Brambory typu C jsou moučnaté a obsahují nejvíce škrobu ze všech tří typů. Škrob je skvělým pojivem v těstech. Varný typ C se tedy nejlépe hodí na bramborovou kaši, bramboráky nebo do těsta.

Které brambory jsou nejlepší : Vůbec nejvyhledávanější je v posledních letech brambory odrůda Marabel, která je chuťově bezkonkurenční. Má nasládlou chuť a pyšní se opravdu neuvěřitelnou krémovou texturou. Vysokou konzumní kvalitou se zase pyšní odrůda Julinka, která je také velmi populární.

Sádlo je skutečně na smažení bramboráků mnohem vhodnější než olej. A když na oleji trváte, zkuste do něj aspoň přidat lžíci sádla. Brambory se sádlem tvoří skvělou chuťovou kombinaci, které s olejem nedosáhnete.

Na bramborové kaši je příjemné, že se dá kombinovat s mnoha dalšími surovinami. Nejčastěji je to restovaná cibulka, nebo vařená rozmačkaná mrkev, dýně nebo batáty. Nejčastěji se bramborová kaše ale mixuje pouze z brambor, přidává se do ní máslo, mléko nebo smetana, sůl a pepř.

Co je to pyré

Pyré je kulinářský výraz pro jemně zpracovanou hmotu, která vznikla jako výsledek šlehání, drcení, mixování, rozmělnění, pasírování, kvedlání nebo šťouchání.*Malinové pyré připravíte jednoduše z mražených malin, které krátce povařte s malým množstvím vody a cukru. Ještě teplé propasírujte přes sítko, vraťte zpátky do kastrůlku a nechte chvilku povařit, aby pyré zhoustlo a odpařila se nadbytečná voda. Před použitím dejte vychladit.Na bramborové kaši je příjemné, že se dá kombinovat s mnoha dalšími surovinami. Nejčastěji je to restovaná cibulka, nebo vařená rozmačkaná mrkev, dýně nebo batáty. Nejčastěji se bramborová kaše ale mixuje pouze z brambor, přidává se do ní máslo, mléko nebo smetana, sůl a pepř.

Lepidlo vznikne uvolněním škrobu přílišným mixováním, přepracováním směsi. Moje tchýně postupuje stejně, ručně rozšťouchat atd., samozřejmě brambory typu A – ale žádné mléko.

Na co se hodí brambory typu A : Varný typ A – salátové brambory

Po tomto typu brambor sáhněte v případě, že připravujete bramborový salát. Díky tomu, že brambory typu A jsou pevné a drží tvar, jsou ideální na vaření ve slupce nebo třeba k pečení na plátky v troubě. Pokud na ně zapomenete a povaříte je o chvilku déle, jen tak se nerozvaří.

Jaké jsou brambory Antonie : poloraná, varný typ A

Antonia v sobě sdružuje vysokou výnosnost, chuťovou kvalitu i schopnost bezproblémového skladování, včetně výborného vzhledu a hladké slupky. Tím splňuje podstatné požadavky pro balení i vlastní obchodování. Hlízy jsou oválné až dlouze oválné se žlutě sytou dužninou.

Proč mléko do bramboráků

Jestliže je těsto příliš řídké přidáme mouku, pokud je naopak husté přidáme trochu mléka.

Brambory oloupeme, nakrájíme na cca 2-3 mm silné plátky nožem, vlnkovačem nebo struhadlem. Osušíme je v plátěné nebo papírové utěrce a smažíme dozlatova ve větším množství rozpáleného oleje. Bramborových plátků nevkládáme do oleje příliš, aby se k sobě neslepily.Kdo má rád česnek, přidá si ho jemně rozmačkaný. O dobrou chuť se postará také listová petrželka – stačí jí kaši jemně posypat. Oblíbená je osmažená cibulka, kterou jsme nejprve nadrobno nakrájeli. Kaši lze posypat také nakrájeným pórkem, špenátem i další zeleninou.

Jak dlouho vydrží kaše v lednici : Pětiminutová příprava vám tak zajistí dávku energie, vitamínů a zdravých látek na tři dny. Tato kaše vydrží v lednici až 3 dny, takže si v neděli můžete připravit 3 kaše a do středy máte snídani bez práce.