Co je Phe v jidle?
Fenylalanin je esenciální aminokyselinou, kterou si naše tělo nedokáže samo vyrobit. Avšak je součástí bílkovinných produktů, proto jej můžeme lehce získat z potravy. Vyskytuje se například v čokoládě, rybách, mléčných výrobcích, sýrech, kvasnicích, oříšcích, ale i v zelených potravinách, třeba v mladém ječmeni.Dávkování fenylalaninu

Fenylalaninu potřebuje náš organismus dostatečné množství, jelikož jeho průměrná denní spotřeba činí cca 0,5 až 2 gramy. Doporučené denní dávkování se proto pohybuje v rozmezí 1 – 2 gramů denně.Fenylalanin je jedna z dvaceti základních aminokyselin, z nichž jsou tvořeny proteiny v lidském těle. Fenylalanin (zkratka Phe pochází z anglického názvu phenylalanine) se zároveň řadí mezi esenciální aminokyseliny. Viz také esenciální aminokyseliny.

Co je hodnota Phe : Vysoká hodnota Phe v krvi (hyperfenylalaninemie, HPA) při neléčené PKU vede především k poruše neu- rokognitivních funkcí. Incidence onemocnění kolísá ve světě od 1 : 2 600 živě narozených dětí v Turecku k hodnotě 1 : 100 000 živě narozených dětí v Japonsku (1, 2).

Co mohou jíst Fenylketonurici

V případě fenylketonurie jde o velmi přísnou kombinaci diet bezlepkové, bezlaktózové a nízkobílkovinné. Omezení bílkovin, spolu s medicínskou podporou (dodávání vhodných aminokyselinových směsí a dalších látek a vitaminů) je jedinou možností, jak zamezit poškození organizmu.

V čem je fenylalanin : Fenylalanin pro vegany

Vegani mohou také získat fenylalanin z mnoha rostlinných zdrojů. Dobrou volbou by byly sójové boby (fazole edamame), další sójové produkty a semena (zejména dýňová semínka).

Zjednodušeně se dá říci, že hubnoucí ženy by měly mít denní příjem 1 200–1 600 kcal (5000–7000 kJ), muži 1 600–2 000 kcal (7000–8500 kJ). Jde samozřejmě o orientační údaj. Pokud žena začíná s vyšší nadváhou, může její příjem pro hubnutí být klidně i 8 000 kJ.

Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na denní příjem bílkovin mezi 1,6 – 2,2 gramy bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Aktivní sportovci by měli konzumovat 2,2 – 3,4 gramů bílkovin na kilo hmotnosti. Kromě bílkovin je důležité hlídat si příjem vlákniny. Ten by měl být u dospělého člověk cca 30 g za den.

Kolik PHE

Výše recyklačního poplatku

Chlazení chladničky, mrazničky a jejich kombinace 215,- Kč
Střední spotřebiče vysavače, varné desky, mikr. trouby apod. 12,- Kč
Malé spotřebiče žehličky, toustovače, kávovary, šicí stroje, fény, holící strojky, akumulátorové vysavače, el. zubní kartáčky, kulmy apod. 3,- Kč

V souvislosti s vytvářením ketecholaminů fenylalanin zlepšuje paměť, odolnost vůči stresu, duševní a sexuální výkonnost. Kromě toho uvolňuje hormony, které tlumí chuť k jídlu. S úspěchem jej lze použít i jako přirozené analgetikum (proti bolesti).Podezření na fenylketonurii je zpravidla odhaleno ještě v porodnici, kdy jsou novorozenci podrobeni screeningu z kapky krve odebírané z paty. Tento test má odhalit hladinu fenylalaninu, respektive jeho poměru vůči tyrozinu.

Fenylketonurie (PKU) je dědičná choroba u člověka, při které lidské tělo není schopno odbourávat aminokyselinu fenylalanin, která je součástí bílkovin v potravě. Choroba se projevuje v raném věku dítěte a není-li léčena, vede k mentální retardaci. PKU se dědí jako recesivní znak.

Co zpusobuje fenylalanin : L-fenylalanin je důležitý pro zvýšení produkce dopaminu a norepinefrinu – excitačních neurotransmiterů, které mají stimulační účinky na mozkovou aktivitu a mají celkové povzbudivé účinky na organismus. Zpomaluje proces mentálního stárnutí, zlepšuje schopnost učení a zapamatování si a zlepšuje náladu.

Co jí lidé s fenylketonurií : Základem pro přípravu stravy nemocných s PKU jsou zelenina, brambory, ovoce, rostlinné tuky a oleje, speciální mouka vyrobená ze škrobu určená k přípravě pečiva, nízkobílkovinné těstoviny a další výrobky s nízkým obsahem bílkovin.

Jak často jíst abych zhubla

Z hlediska praxe však mohu potvrdit následující – častější a menši porce jsou ideální pro hubnutí, kdy se sekundárně spálí energie navíc při trávení potravy (6-7 denních jídel). Naopak v objemu byste měli sáhnout po nižším počtu (5 denních jídel).

Bez sklapovaček i hladovění. Sedm rad, jak se zbavit tuku na břiše

  1. Přidejte do svého jídelníčku vlákninu.
  2. Posilujte břišní svaly, ale trochu jinak.
  3. Vhodné sacharidy.
  4. Všestranný pohyb.
  5. Méně sladkých drinků a alkoholu.
  6. Začněte, nepřehánějte to a hlavně vydržte.
  7. Pryč s fastfoodem, přivítejte dobré tuky.

Nejhodnotnější zdroje bílkovin

  • libové maso (kuřecí, krůtí, hovězí) – až 30 g bílkovin ve 100 g.
  • vejce – jedno obsahuje 7 – 15 g.
  • mléčné produkty (tvaroh, cottage, řecký jogurt, sýry, mléko, syrovátka) 3 – 76 g bílkovin ve 100 g (nejvíc má syrovátka)

V jakém jídle je hodně bílkovin : Mezi top zdroje živočišných bílkovin patří bez pochyby maso a ryby, mléčné produkty a vejce. Pokud chcete jídelníček doplnit rostlinnými bílkovinami, sáhněte po luštěninách, ovesných vločkách, quinoe, sójovém „masu“ nebo doplňku stravy spirulině.