Co je to Bajkonur?
Ve světě funguje více než 20 kosmodromů. Ruský kosmodrom Pleseck, který v současnosti slouží k vojenským, vědeckým i komerčním letům, leží přibližně 200 km jižně od severoruského přístavu Archangelsk.Kennedymu, na Merritt Islandu na Floridě ve Spojených státech, které sousedí se základnou Cape Canaveral Space Force Station. Jedná se o jedno z deseti středisek spravovaných národní agenturou NASA, přičemž od prosince 1968 je hlavním startovacím střediskem kosmických letů.Kosmodrom je místo se souborem pozemních zařízení, potřebných ke startu kosmických raket.

Kde se nachází kosmodrom : Kosmodrom Bajkonur (kazašsky Байқоңыр ғарыш айлағы, Bayqoñır ğarış aylağı; rusky Космодром Байконур) je kosmodrom (základna pro starty kosmických raket) v Kazachstánu používaný od počátku kosmické éry Sovětským svazem a později Ruskem.

Kolik stojí vesmírná raketa

V případě nákladů Elon Musk v roce 2019 zveřejnil, že cena rakety Falcon 9 je mezi 30–35 miliony dolarů a tvoří zhruba 70% ceny výroby rakety. Další náklady jsou pak palivo a jiné náklady. Dohromady tak vypuštění jedné rakety Falcon 9 stojí SpaceX kolem 50 milionů dolarů.

Kdy začíná vesmír : Podle FAI (Mezinárodní letecké federace) je hranicí vesmírného prostoru vzdálenost 100 km od povrchu Země – tzv. Kármánova hranice. Do této hranice se hovoří o nadmořské výšce. V případě Země do této hranice zasahují i další vrstvy její atmosféry (termosféra a exosféra).

Ve skutečnosti myši dokáží vyskočit až metr do vzduchu, což jim umožňuje snadno vylézt na kuchyňskou linku nebo do spíže, aby se dostaly k potravě.

Myš domácí (Mus musculus) je malý savec z řádu hlodavců z čeledi myšovití, pro kterého je charakteristický špičatý čenich, velké kulaté uši a dlouhý ocas téměř bez chlupů. Je to jeden z nejhojnějších druhů rodu myš (Mus).

Odkud letaji rakety

Kosmodromy sestávají ze základny a střeleckého sektoru. Na základně jsou odpalovací rampy. Ty se zpravidla skládají z vypouštěcího stolu, kde je umístěna raketa, pod raketou bývá šachta pro odvod spalin a z boku bývá věž, nesoucí kabelová vedení a potrubí dopravující pohonné látky do nádrží rakety.V pozorovatelné části vesmíru se podle odhadů z roku 2016 nachází minimálně dva biliony galaxií. V roce 2021 byla data z vesmírné sondy NASA New Horizons použita k redukci předchozího odhadu na zhruba 200 miliard galaxií.

NASA
Rozpočet 22,629 miliard USD (2020)
Počet zaměstnanců 17 373 (2020)
Ocenění Cena za doublespeak (1986) Gold medal of the Spanish National Research Council (1999)
Oficiální web www.nasa.gov


Současný výklad astronomických pozorování ukazuje, že stáří vesmíru je 13,799 ±0,021 miliardy let a že průměr pozorovatelného vesmíru je minimálně 93 miliard světelných let čili 8,80×1026 metrů.

Co je na konci vesmíru : Za přibližně 10 miliard let budou většinu hmoty vesmíru tvořit černé díry, vyhaslí bílí trpaslíci a neutronové hvězdy padající do černých děr v centrech galaxií. Za 1032 let se začnou protony rozpadat na fotony, elektrony, pozitrony a neutrina. Veškerá hmota mimo černé díry se rozpadne.

Jak smrdí mrtvá myš : Silný zápach – Myši močí často a jejich moč má silný zápach připomínající čpavek.

Co myším smrdí

Podle babských rad údajně myš nevleze tam, kde ucítí vůni bylinek, jako jsou heřmánek, máta, vratič, levandule či řebříček. Nevoní jí ani česnek, nebo dokonce listy ořešáku.

Silný zápach – Myši močí často a jejich moč má silný zápach připomínající čpavek. Zápach bývá velmi silný blízko hlavního místa výskytu nebo přilehlých oblastí. Tento zápach může přetrvávat (i po odstranění zamoření).Současné hlavice dopadají na cíl rychlostí okolo 4 km/s (~14 000 km/h). Několik málo typů hlavic balistických střel dokáže i při této rychlosti měnit své cíle a manévrovat (Bulava, UGM-96 Trident I).

Na co létá raketa : Raketový motor bohužel funguje pouze v atmosféře, která však ze stoupající výškou řídne. Kromě paliva si proto raketa veze také „vzduch“ neboli okysličovadlo, kterým je nejčastěji kapalný kyslík. Raketové motory používají obvykle kapalné palivo (například vodík), které je do rakety načerpáno několik hodin před startem.