Jak funguje variabilní časování ventilu?
VVT-i (Variable Valve Timing – intelligence) umí podobně jako VANOS měnit plynule časování sací strany rozvodu. Zásadní rozdíl mezi oběma systémy je ale v provedení přesuvníku. Zatímco VANOS využívá axiální typ, u VVT-i najdete takzvaný lopatkový přesuvník – tedy vlastně radiální.VTEC motor optimalizuje působení vačkové hřídele pro nízké a vysoké otáčky pomocí tlaku oleje. Na jedné hřídeli pro ovládání sání jsou dva profily vaček. Vačky ovládají i vahadla, tlakový olej přepíná pomocí propojovacích čepů vahadla, která mají zabírat.Zkratka VTEC označuje motory automobilky Honda s proměnným časováním ventilů. Proměnné časování ventilů se používá k optimalizaci parametrů motorů. Díky němu dosahují motory vyšších výkonů a nižší spotřeby. Variabilní rozvody jsou používány ke zdokonalení výměny náplně válců pístového spalovacího motoru.

Co to znamená VVT : VVT-i – Systém proměnného časování ventilů s inteligencí

Pomocí řízení přesahu mezi zavřením výfukového a otevřením sacího ventilu se motor neustále ladí tak, aby dodával stálý točivý moment v celém rozsahu jeho otáček.

Jak pracuje vanos

Systém Vanos je kombinací hydraulicko-mechanického zařízení. Systém pracuje s mechanismem, který je schopen upravovat pozici vačkové hřídele sacích ventilů vzhledem k otáčkám a poloze plynového pedálu, čímž dochází k posuvům sacích ventilů vůči klikovému hřídeli až o 42°.

Co je to Valvematic : Valvematic je označení zážehových motorů automobilky Toyota s plynulou regulací zdvihu sacích ventilů. Běžné spalovací motory regulují množství nasávaného vzduchu pomocí škrticí klapky.

Může to bejt svíčka, malej tlak ve válci, špatně seřízeny ventily, kabel, cívka, vstřikovač…..

pokud se má změnit typ motoru, je potřeba potvrzení akreditovaného zástupce značky o možné výměně motoru původního typu za typ současný a provedení evidenční kontroly… na základě těchto dvou dokladů by registr vozidel měl nový typ motoru zapsat do TP… počítej s řádově několika tisícovkami za potvrzení…

Co je to motor

Motor je v technice typ stroje, který mění jiné druhy energie na mechanickou práci. Motor lze zařadit do kategorie podle dvou kritérií: formy energie, kterou přijímá za účelem vytvoření pohybu, a typu pohybu, který vydává.Prvním je zážehový motor 1.33 Dual VVT-i, který využívá nejmodernější systém proměnného časování ventilů Dual VVT-i (Variable Valve Timing-intelligent). S výkonem 101 k a objemem 1,33 l zaručuje špičkovou dynamiku, ničím nerušené ticho v prostoru pro cestující a výtečné ekologické parametry.Príznaky poškodeného systému VANOS

  1. V počiatočnom štádiu opotrebenia výskyt klepania, ktoré vychádzajú spod kapoty, čo naznačuje vzhľad vôle v systéme.
  2. Otáčajte voľnobežným kmitaním v dôsledku nesprávneho ovládania ventilu pri nízkych otáčkach.


VANOS (německy Variable Nockenwellen Steuerung) je zkratka označující motory automobilky BMW s proměnným časováním ventilů.

Jak poznám že motor jede na tři válce : Poznáš to relativně lehce, zvuk kraktorovější, v nízkých otáčkách neklidný běh, samozřejmě nižší výkon. Ono je to také závislé od počasí.

Jak dlouho muze být auto na volnobeh : Nastartované auto nechte běžet několik desítek sekund na volnoběh – ne déle než 1 až 2 minuty. Během této chvíle si můžete všimnout zvýšených otáček motoru. Motor v tu chvíli k zážehu potřebuje velmi bohatou směs s větším množstvím paliva než obvykle.

Co je to swap motoru

Správný "engine swap" neboli prohození motoru za jiný, může dát autu zcela nové kouzlo. Otázkou však zůstává, který je váš oblíbený Namontovat do jednoho auta motor z jiného auta u nás bývalo považováno za projev bastlířství a nedostatku vkusu a soudnosti.

Spalovací motor – Prvních 1000 km se snažte udržovat otáčky v rozmezí od 2000 do 4000 u benzínového a od 1500 do 2500 u naftového motoru. Často měňte otáčky a vyhněte se prudké akceleraci. Prvních 2000 km nejezděte s přívěsem. Pokud u výkonných sportovních modelů N vyměníte po zajetí olej, také jim jen prospějete.Asynchronní motory (AC) od Metalroty jsou určeny především pro trakční aplikace, ve kterých jsou náročné podmínky pro použití těchto motorů a vyžadují velkou flexibilitu jak při poskytování vysokého rozběhového krouticího momentu, tak i optimálního výkonu při vysokých rychlostech.

Co je to DC motor : Stejnosměrné kartáčové motory (označované též jako DC motory) umožňují snadnou regulaci otáček vstupním napětím, směr otáčení motoru lze změnit obrácením polarity napájecího napětí a poskytují vysoký kroutící moment při rozběhu.