Co je to PHE?
K esenciálním aminokyselinám patří I fenylalanin (Phe), klíčová aminokyselina pro sestavování jídelníčku nemocných fenylketonurií. Nejbohatšími zdroji bílkovin pro člověka jsou maso, mléko, vejce, jakož I další potraviny, ať už rostlinného, nebo živočišného původu.Dávkování fenylalaninu

Fenylalaninu potřebuje náš organismus dostatečné množství, jelikož jeho průměrná denní spotřeba činí cca 0,5 až 2 gramy. Doporučené denní dávkování se proto pohybuje v rozmezí 1 – 2 gramů denně.V souvislosti s vytvářením ketecholaminů fenylalanin zlepšuje paměť, odolnost vůči stresu, duševní a sexuální výkonnost. Kromě toho uvolňuje hormony, které tlumí chuť k jídlu. S úspěchem jej lze použít i jako přirozené analgetikum (proti bolesti).

Co je hodnota Phe : Vysoká hodnota Phe v krvi (hyperfenylalaninemie, HPA) při neléčené PKU vede především k poruše neu- rokognitivních funkcí. Incidence onemocnění kolísá ve světě od 1 : 2 600 živě narozených dětí v Turecku k hodnotě 1 : 100 000 živě narozených dětí v Japonsku (1, 2).

Co mohou jíst Fenylketonurici

V případě fenylketonurie jde o velmi přísnou kombinaci diet bezlepkové, bezlaktózové a nízkobílkovinné. Omezení bílkovin, spolu s medicínskou podporou (dodávání vhodných aminokyselinových směsí a dalších látek a vitaminů) je jedinou možností, jak zamezit poškození organizmu.

V čem je tyrosin : Pokud do svého jídelníčku pravidelně zařadíte potraviny bohaté na tyrosin, jeho účinky se přirozeně objeví.

 • Mléčné výrobky.
 • Vejce.
 • Ryby.
 • Drůbeží maso.
 • Ořechy, mandle, semena.
 • Banán, avokádo.

Zjednodušeně se dá říci, že hubnoucí ženy by měly mít denní příjem 1 200–1 600 kcal (5000–7000 kJ), muži 1 600–2 000 kcal (7000–8500 kJ). Jde samozřejmě o orientační údaj. Pokud žena začíná s vyšší nadváhou, může její příjem pro hubnutí být klidně i 8 000 kJ.

Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na denní příjem bílkovin mezi 1,6 – 2,2 gramy bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Aktivní sportovci by měli konzumovat 2,2 – 3,4 gramů bílkovin na kilo hmotnosti. Kromě bílkovin je důležité hlídat si příjem vlákniny. Ten by měl být u dospělého člověk cca 30 g za den.

Kde se nachází fenylalanin

Fenylalanin se běžně nachází v mnoha potravinách, které konzumujeme každý den, jako jsou maso, ryby, sýry, mléko, vejce, ale také třeba sója nebo mandle. Mimo to se ale fenylalanin využívá i v průmyslové výrobě. Je součástí mnoha druhů léků, obzvláště těch, které jsou určené na tlumení bolesti a deprese.Výše recyklačního poplatku

Chlazení chladničky, mrazničky a jejich kombinace 215,- Kč
Střední spotřebiče vysavače, varné desky, mikr. trouby apod. 12,- Kč
Malé spotřebiče žehličky, toustovače, kávovary, šicí stroje, fény, holící strojky, akumulátorové vysavače, el. zubní kartáčky, kulmy apod. 3,- Kč

Podezření na fenylketonurii je zpravidla odhaleno ještě v porodnici, kdy jsou novorozenci podrobeni screeningu z kapky krve odebírané z paty. Tento test má odhalit hladinu fenylalaninu, respektive jeho poměru vůči tyrozinu.

Fenylketonurie (PKU) je dědičná choroba u člověka, při které lidské tělo není schopno odbourávat aminokyselinu fenylalanin, která je součástí bílkovin v potravě. Choroba se projevuje v raném věku dítěte a není-li léčena, vede k mentální retardaci. PKU se dědí jako recesivní znak.

Na co je taurin : Taurin je organická kyselina, která působí jako stabilizátor lipidů / membrán v těle a může napomáhat různým částem antioxidačního systému pro obranu před negativnímy vlivy oxidace. Taurin podporuje kardiovaskulární zdraví, citlivost na inzulín, rovnováhu elektrolytů, sluchovou funkci a imunitní odpověď.

Co je to l tyrosin : Tyrosin má tedy v těle tyto funkce:

– Tyrosin je základním stavebním kamenem hormonů štítné žlázy – trijodtyroninu a tyroxinu. Štítná žláza, přesněji řečeno její hormony, zásadně ovlivňují úroveň bazálního metabolismu, což je rozhodující pro celkovou energetickou bilanci. A již tu máme první významné použití tyrosinu.

Kolik kJ můžu denně sníst

Přibližná hodnota energetického příjmu pro starší mládež a ženy se sedavým zaměstnáním je 1470 kcal/den (6150 kJ). Přibližná hodnota energetického příjmu pro děti, dospívající dívky, aktivní ženy a muže se sedavým zaměstnáním je 2150 kcal/den (9000 kJ).

Bez sklapovaček i hladovění. Sedm rad, jak se zbavit tuku na břiše

 1. Přidejte do svého jídelníčku vlákninu.
 2. Posilujte břišní svaly, ale trochu jinak.
 3. Vhodné sacharidy.
 4. Všestranný pohyb.
 5. Méně sladkých drinků a alkoholu.
 6. Začněte, nepřehánějte to a hlavně vydržte.
 7. Pryč s fastfoodem, přivítejte dobré tuky.

Vysoký příjem bílkovin může vést k zatížení ledvin, a to už při konzumaci 2,5 gramu na kilogram tělesné hmotnosti. Ledviny pomáhají z těla odvádět mnohé odpadní látky, například dusík, když tělu dodáme příliš mnoho bílkovin, pak může dojít k narušení správné funkce ledvin, případně i k rozvoji onemocnění s názvem dna.

V kterém jídle je nejvíce bílkovin : Nejhodnotnější zdroje bílkovin

 • libové maso (kuřecí, krůtí, hovězí) – až 30 g bílkovin ve 100 g.
 • vejce – jedno obsahuje 7 – 15 g.
 • mléčné produkty (tvaroh, cottage, řecký jogurt, sýry, mléko, syrovátka) 3 – 76 g bílkovin ve 100 g (nejvíc má syrovátka)