Co poškozuje bílkoviny?
Vysoký příjem bílkovin může vést k zatížení ledvin, a to už při konzumaci 2,5 gramu na kilogram tělesné hmotnosti. Ledviny pomáhají z těla odvádět mnohé odpadní látky, například dusík, když tělu dodáme příliš mnoho bílkovin, pak může dojít k narušení správné funkce ledvin, případně i k rozvoji onemocnění s názvem dna.Nejlepším zdrojem bílkovin jsou luštěniny, libové maso, mléčné výrobky a vejce. Rostlinné bílkoviny, které obsahují minimum nebo žádné tuky, jsou v sóje, luštěninách a obilovinách. Další bílkoviny nalezneme v semenech nebo ořechách, ale také v ovoci a zelenině.Proteiny se v organismu musí metabolizovat, nedají se uskladnit jako sacharidy či tuky, které si tělo ,schovává' do zásoby. Při nadbytečné konzumaci bílkovin proto vznikají rozličné trávicí potíže, zejména pocit nafouklého bolestivého břicha a plynatost. Výjimkou však není ani zácpa,“ popisuje trenér Pavel Dvořáček.

Co způsobuje nedostatek bílkovin : Hlavním důvodem je jejich nedostatečný příjem potravou. Příčin, proč mají někteří lidé ve své stravě málo bílkovin je řada – odmítání masa, neoblíbenost ryb nebo mléčných výrobků a skutečnost, že potraviny bohaté na bílkoviny jsou i poměrně drahé.

V jaké potravině je nejvíce bílkovin

Mezi top zdroje živočišných bílkovin patří bez pochyby maso a ryby, mléčné produkty a vejce. Pokud chcete jídelníček doplnit rostlinnými bílkovinami, sáhněte po luštěninách, ovesných vločkách, quinoe, sójovém „masu“ nebo doplňku stravy spirulině.

Kolik denně sníst bílkovin : Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na denní příjem bílkovin mezi 1,6 – 2,2 gramy bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Aktivní sportovci by měli konzumovat 2,2 – 3,4 gramů bílkovin na kilo hmotnosti. Kromě bílkovin je důležité hlídat si příjem vlákniny. Ten by měl být u dospělého člověk cca 30 g za den.

Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na denní příjem bílkovin mezi 1,6 – 2,2 gramy bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Aktivní sportovci by měli konzumovat 2,2 – 3,4 gramů bílkovin na kilo hmotnosti. Kromě bílkovin je důležité hlídat si příjem vlákniny. Ten by měl být u dospělého člověk cca 30 g za den.

Mezi zeleninu s největším obsahem bílkovin patří brokolice, špenát, chřest, artyčoky, brambory, sladké brambory a růžičková kapusta. Čerstvé ovoce má obecně nižší obsah bílkovin než zelenina. Mezi to s vyšším obsahem bílkovin patří například moruše, ostružiny, nektarinky a banány.

Co dělá tělo s přebytkem bílkovin

Příliš vysoký příjem bílkovin může mít paradoxně i negativní vliv na sportovní výkonnost. Přebytek neumí lidské tělo využít ani uložit do zásoby, na rozdíl od sacharidů a tuků. Bílkoviny se tedy stávají pro tělo odpadem a musí být vyloučeny.Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na denní příjem bílkovin mezi 1,6 – 2,2 gramy bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Aktivní sportovci by měli konzumovat 2,2 – 3,4 gramů bílkovin na kilo hmotnosti. Kromě bílkovin je důležité hlídat si příjem vlákniny. Ten by měl být u dospělého člověk cca 30 g za den.Živočišné v sobě ukrývají vyšší podíl tuku a cholesterolu a jde o maso a mléčné výrobky. Z rostlinných produktů jsou dobrým zdrojem bílkovin hlavně luštěniny (hrách, fazole, čočka) a olejniny (sója, arašídy, mák, ořechy), nízký obsah proteinů mají zelenina a ovoce. Vynikajícím zdrojem bílkovin je také tempeh či tofu.

Pepsin (hlavní trávicí enzym v žaludku) – hlavní trávicí enzym útočící na bílkoviny.

Jaké bílkoviny k večeři : Zdroj bílkovin – libové a lehce stravitelné maso, ryby, vejce, neslazené mléčné výrobky, luštěniny. Zdroj sacharidů – celozrnné pečivo, těstoviny, rýže, kuskus, pohanka, jáhly, quinoa, brambory nebo batáty.

V jakém jogurtu je nejvíce bílkovin : Na rozdíl od klasického bílého jogurtu se řecký jogurt může pochlubit větším množstvím bílkovin. Zatímco klasický bílý jogurt má 4 g bílkovin / 100 g, řecký jogurt má až 10 g bílkovin / 100 g.

V čem je největší obsah bílkovin

Mezi top zdroje živočišných bílkovin patří bez pochyby maso a ryby, mléčné produkty a vejce. Pokud chcete jídelníček doplnit rostlinnými bílkovinami, sáhněte po luštěninách, ovesných vločkách, quinoe, sójovém „masu“ nebo doplňku stravy spirulině.

Při nadměrném příjmu bílkovin nás může trápit nadýmání a plynatost, ale také pocit plnosti nebo obecně zatíženého zažívání. Aminokyseliny, na které se bílkoviny rozloží působením trávicích enzymů v tenkém střevě, doputují krví do jater, kde se metabolizují.Tuňák je ryba, která obsahuje vůbec nejvyšší zastoupení kvalitních bílkovin. Navíc obsahuje jen zanedbatelné množství tuku, a tak se skvěle hodí i do přísných diet. Sardinky jsou malé ryby, které patří mezi bohaté zdroje omega‑3 mastných kyselin.

V jakém mase je nejvíc bílkovin : TABULKA: Kolik bílkovin obsahují nejoblíbenější zdroje

Zdroj bílkovin Původ Množství bílkovin ve 100 g
Krůtí maso Živočišný 22 g
Losos Živočišný 22 g
Fazole Rostlinný 22 g
Hovězí maso Živočišný 21 g