Co se děje po spuštění počítače?
Po zapnutí počítače projde pevně naprogramovanou cestou do CPU elektrický signál a vynuluje obsah jejich vnitřních paměťových registrů. Jeden z registrů CPU, kterému říkáme programový čítač, je tímto signálem nastaven na určitou hodnotu. V případě počítačů AT a novějších je to hodnota F000h.Co se děje při startu počítače

 1. Nejdříve se aktivuje BIOS (Basic Imput Output System).
 2. Poté započne testování PC.
 3. Následuje kontrola a výpis informací o procesoru, disku, mechanikách, verzi BIOSU, velikosti základní paměti, portů a případně nalezených zařízení Plug and Play.
 4. Teprve nyní nastává start Operačního systému.

BIOS je základním programem počítače, který řídí komunikaci s hardwarem na nejnižší úrovni (Basic Input Output System). Hned po startu oživí všechna zařízení a nastavuje způsob jejich práce.

Jak se nazývá proces startování operačního systému : Bootování (booting) je v informatice proces zavedení jádra operačního systému při zapnutí nebo restartování počítače. Na platformě počítačů IBM PC kompatibilních je postup standardizován.

Jak zjistit kdy se zapnul počítač

Start > napiš "prohlížeč událostí" > otevři Protokoly systému windows > a tam se mrkni do jednotlivých položek. Je tam spousta událostí, které dobře mapují, jak byl PC používán. Prohlížeč událostí má celkem dost informací (s časovým záznamem) WIN+R eventvwr.

Co brzdí počítač : Co zpomaluje počítač

 • Málo paměti RAM.
 • Příliš mnoho procesů na pozadí
 • Konflikty mezi softwarem a systémové nastavení
 • Spyware.
 • Špatné ovladače.

Bootování je proces, při kterém počítač nebo jiné zařízení spouští svůj operační systém nebo jiný software z určitého média.

Výkon můžete zlepšit, pokud na počítači uvolníte místo na disku.

 1. Kontrola, jestli je na disku dostatek místa.
 2. Odstranění dočasných souborů pomocí Inteligentního úložiště
 3. Zapnutí a konfigurace Inteligentního úložiště
 4. Spuštění nástroje Vyčištění disku.
 5. Odinstalování aplikací, které už nepoužíváte.

Co je bootování

Bootování je proces, při kterém počítač nebo jiné zařízení spouští svůj operační systém nebo jiný software z určitého média.Bios pracuje s takzvaným čítačem taktů, což jsou intervaly po 55 ms po startu počítače nebo RESETU. A zároveň je umožněn přístup k hodinám reálného času, což je samostatný obvod na základní desce, který je zálohován baterií, díky tomu je pak nezávislý na napájení a na činnosti mikroprocesoru.Operační systém je základní softwarové vybavení počítače, které je nahráno do paměti počítače při jeho startu a zůstává v činnosti až do jeho vypnutí nebo odpojení od zdroje napájení. Standardně se skládá z jádra (kernel) a pomocných systémových nástrojů, které se liší verzí a výrob- cem systému.

Pokud zjistíte, že ventilátor počítače nepřetržitě běží a vydává neobvyklé nebo hlasité zvuky, může to znamenat, že počítač nepracuje tak efektivně, jak by mohl, nebo jsou ucpané ventilační otvory. Aby se snížila úroveň zahřívání, je důležité zajistit dobré odvětrávání a aby se v počítači nehromadil prach.

Jak můžete poznat že máte zavirovaný počítač : Projevů může být opravdu mnoho – toto jsou nejčastější:

 • Zpomalený počítač, ať už při spouštění nebo provozu.
 • Zasekaný počítač
 • Nelze spustit antivir.
 • Programy nereagují správně a padají.
 • Webový prohlížeč se přesměrovává na nevyžádané stránky.
 • V prohlížeči vyskakují okna, objeví se neznámý panel nástrojů.

Co nejvíce zpomaluje počítač : V zásadě ale počítač zpomalují pořád stejné problémy: akutní nedostatek operační paměti, krátkodobé vytížení procesy na pozadí, aplikace uzurpující si pro sebe většinu prostředků (často nějaký antivir) nebo náročná webová aplikace, která počítá s hardwarovou akcelerací, již jí ale postarší notebook neumí dodat.

Co chladí počítač

Aktivní chlazení je prováděno proudícím vzduchem. Proud vzduchu je obvykle vytvářen ventilátorem. Nejvíce používané ventilátory v počítačích mívají rozměry o hraně 80, 90/92 nebo 120 mm a 550–4000 otáčkách za minutu, dnes jsou preferovány nízkootáčkové ventilátory 700–1500 RPM a větší velikosti.

Boot neboli také bootováním se rozumí spuštění či restart počítače. Ve své podstatě jde o to, že operační systém (Windows, Linux, MacOS atd.) se zavádí ve vícestupňových úkonech do paměti PC.Nejčastěji to budou klávesy F1, F2 (Acer, Asus, Dell, Lenovo), nebo případně klávesy F10, F12, Del (Gigabyte, MSI), či Esc.

Jak vyčistit a zrychlit počítač : Jak vyčistit počítač, aby byl rychlejší Nejdříve vyčistěte počítač mechanicky, poté projděte a vymažte nepotřebné soubory a aplikace. Zkontrolujte také, kolik aplikací se spustí ihned po spuštění počítače, případně jejich aktivitu zakažte. Zkontrolujte přítomnost virů a malware antivirovým programem.