Co to je čip?
Mikročip (neboli transpondér) je elektronická součástka, která obsahuje unikátní kód. Čip je pasivní – to znamená, že nemá žádné baterie, nenabíjí a nevybíjí se, a především nevysílá žádný signál. K přenosu informace dochází pouze mezi čipem a čtečkou z bezprostřední blízkosti.Elektronický čip vložíte do klíče a zabráníte tím krádeži vozidla. Instalace čipu je velmi jednoduchá, čipem obalíte baterii klíče a následně vložíte baterii i s čipem zpět. Funkce čipu je založena na pohybovém senzoru, který rozpozná, že klíče nejsou používány a odpojí baterii od klíče.Původně se jednalo o označení hornického učně – hanlivá narážka pro nemotoru, zřejmě z německého nářečního Zipf („nezajímavý muž, trouba“, v hovorové němčině též „mužské přirození“), které vychází ze středohornoněmeckého zipf („cíp, špička, výčnělek“, v dnešní němčině Zipfel) souvisejícího s českým cíp a patrně i …

Jak fungují čipy : Čipy fungují buď na principu kontaktní výměny dat (nosič čipu se musí pomocí elektricky vodivých kontaktů na krátkou dobu propojit se čtecím zařízením identifikátoru) nebo bezkontaktní elektromagnetické (stačí pouhé přiblížení čipu ke čtecímu zařízení, k výměně dat dojde prostřednictvím elektromagnetického pole).

Jak funguje čip v kartě

Čip umožňuje klasické funkce jako magnetický proužek platebních karet, jsou tedy na něm zapsány informace o čísle účtu, datu platnosti karty a jménu majitele. Navíc umožňuje kontrolu držitele a PIN kódu i off-line, kontrolovat platnost karty a možnost měnit data po vypršení platnosti karty.

Jak poznat že má pes čip : Nejspolehlivějším způsobem jak najít čip je vzít zvíře k veterináři, kde psa ochotně naskenují a zjistí, zda je čipovaný. Speciálními čtečkami rovněž disponují útulky, policie a někteří chovatelé. Má-li zvíře na obojku umístěný tag s výzvou ke scanování, není nutné ho brát k veterináři.

Chiptuning spočívá v tom, že se nastavení softwaru změní, a to samozřejmě tak, aby motor dosahoval vyššího výkonu, krouticího momentu a ideálně měl i menší spotřebu. Často se omezuje i činnost EGR, tedy ventilu recirkulace spalin, čímž se zvyšuje celková účinnost motoru.

Ceník chiptuningu

EXTRA Zvýhodněný ceník pro benzinové motory bez turba
Vozy 2005 – 2009 (EURO 4) 4.990 Kč některé speciální jednotky + 500-2000 Kč
Vozy 2010 – 2014 (EURO 5) 5.990 Kč některé speciální jednotky + 500-2000 Kč
Vozy 2015 – nové (EURO 6) 6.990 – 7.990 Kč některé speciální jednotky + 500-2000 Kč

Co znamená zkratka čip

Tento systém se označuje zkratkou svého řídícího orgánu jako systém C.I.P. (Mezinárodní stálé komise pro zkoušení ručních palných zbraní pro civilní potřebu – Commission Internationale Permanente pour les épreuves des armes a feu portatives).Slovo cyp bylo na ostravských šachtách od 19. století pojmenování pro koníka či poníka, který tahal v dolech vozíky s uhlím nebo hlušinou. Za celý svůj život nevyšel z dolu a jen jeho smrt byla důvodem, kdy se dostal na povrch.Nejen pandemie se stala důvodem. K nedostatku čipů přispělo více faktorů. Posílení hodnoty Bitcoinu, zablokování Suezského průplavu, požár výrobce polovodičů v Japonsku a v konečném důsledku i pandemie a zvýšená poptávka po noteboocích, počítačích a elektroniky pro lidi pracující formou Home Office.

Ani Raiffeisenbank se vás nikdy na váš PIN kód nebude ptát. PIN kód si nikam nepište. Pokud platíte kartou na internetu, potřebujete znát její číslo, platnost a CVC2/CVV2 kód (třímístný kód, který najdete na zadní straně karty). Při platbách na internetu se PIN kód nikam nezadává.

Co delat když zapomenu PIN ke kartě : Prakticky všechny banky vám na vaši žádost opětovně vygenerují zapomenutý PIN. Banku o něj můžete požádat několika způsoby, buď přímo na pobočce nebo v internetovém bankovnictví či zavoláním na jejich call centrum. Banka vaši žádost zpracuje a vy opět máte více možností, jak se k PINu dostat.

Jak dlouho vydrží čip u psa : Životnost čipu se odhaduje na 25 let. Mikročip je přibližně milimetr široké a centimetr dlouhé miniaturizované zařízení, které je naprogramováno čitelným kódem, který je jedinečný a neopakovatelný. Čip je možno aplikovat zvířeti v jakémkoliv věku.

Kolik stojí čip pro psa

Pořizovací cena mikročipu se pohybuje mezi 120 až 450 korunami. Majitel si pak u veterináře ještě připlatí za jeho aplikaci, zpravidla ale neutratí více než 800 korun. Podle informací serveru Lidovky.cz se někteří veterináři setkávají s neochotou chovatelů nechat psy načipovat.

Chiptuning je softwarová úprava řídící jednotky auta, která vede ke zvýšení výkonu motoru. Jde o přeprogramování elektronického paměťového bloku se sériovým programem. Chiptuningem se optimálně upravuje charakteristika vstřikování, poměr vzduchu a paliva, zapalování a využití kvalitního paliva.Ve starých autech bylo čipů několik, v dnešním smartphonu jich je kolem 150. V běžném spalovacím autě je dnes asi 1500 čipů…

Co je to čipování : K čemu vlastně to čipování je Čipování je jednou z forem označování zvířat a slouží k jednoduché identifikaci zvířete. Číslo čipu, který je umístěn doživotně pod kůží či ve svalovině, se přečte čtečkou a ta číslo zobrazí na displeji.