Jak dlouho nechat miminko u prsu?
Obecně může kojení trvat jakkoli dlouho od 5 minut až po jednu hodinu.Ptáte se, zda je možné dlouhodobě kojit jen z jednoho prsu, protože Váš osmiměsíční syn preferuje kojení jen z jednoho, z druhého prsu se kojit nechce. Ano, dlouhodobé kojení pouze z jednoho prsu je možné, můžete tak bezpečně krmit své dítě.Obecně platí, že by se novorozenci měli kojit 8–12× za den, což znamená, že někteří můžou pít každé 3 hodiny, jiní se ale budou kojit častěji než jednou za 2 hodiny. Některá miminka se můžou krmit 10 minut každou hodinu, jiná 10 minut jednou za 2 hodiny. A některá se budou kojit 40 minut každé 2 hodiny.

Jak dlouho nechat spát miminko : „Tabulkové“ hodiny spánku dětí

Novorozenci (do 14 dnů) 16–20 h
12. měsíc 12–14 h (z toho přes den 2–4 h)
Rok a půl 11–13 h (z toho přes den 2–3 h)
Dva roky 11–13 h (z toho přes den 2–3 h)
Tři roky 10–12 h (z toho přes den 1–2 h)

Kolik ml je jedno kojení

Kolik mléka kojené děti vypijí Naše studie ukázaly, že při jednom kojení vypijí od 54 ml až do 234 ml mléka. Maminky si někdy myslí, že je jejich dítě dobře krmeno, ale pak jsou překvapené, když zjistí, že vypilo jen velmi malé množství mléka.

Kolik minut se má kojit : Novorozence můžete nechat u prsu delší dobu – třeba i okolo 30 minut. Hraniční délka přiložení se pohybuje kolem 45 minut. Na pravidlo 20 minut tedy rovnou zapomeňte. Krátké přestávky během sání jsou normální.

Technika odsávání

V prvních několika dnech po porodu je doporučeno odsávat 15 minut každý prs. O několik dní později po nalití prsů můžeme odsávat tak dlouho, dokud mléko teče a pak ještě 1-2 min. Odsávání by však nemělo trvat déle než 30 min.

Potřebná dávka vypitého mléka je 120-150 ml/kg/den-na každou dávku nemusí vypít stejně. Není potřeba u donošeného zdravého děťátka kontrolovat množství vypitého mléka ani děťátko vážit častěji než 1 x týdně, častější vážení může být zkreslené vyprazdňováním a zbytečně maminku stresuje.

Jak poznám že dítě pije zadní mléko

Zadní mléko je bílé, husté (obsahuje více bílkovin a tuku) a čím déle dítě pije, tím je mléko tučnější (na konci kojení může být mléko až 5x tučnější než na jeho začátku, poslední kapky jsou spíše tučnou smetanou).Jak dítě probudit

  1. Mluvit a navázat s ním kontakt očima.
  2. Držet dítě ve vzpřímené poloze.
  3. Pohybovat s dítětem.
  4. Uvolnit zavinovačku.
  5. Svléknout dítě (sací aktivita se snižuje při teplotě nad 27 C)

Jaká je doba spánku dětí v různých obdobích vývoje

Věkové období Počet hodin spánku
dítě předškolního věku 9-12 hodin
dítě školního věku 8-10 hodin
teenager 8-10 hodin
dospělý 6-8 hodin


V průměru může trvat asi 10–15 dní, než se vše zcela zahojí a pupeční pahýl odpadne, během této doby by měla být léčba oblasti pupíku prováděna obzvláště pečlivě, aby nedošlo k infekci, ale také k náhodnému odloučení pahýlu. Zde by se nemělo nic uspěchat, ale trpělivě vyčkat, až odpadne sám.

Kolik se dá odsát z jednoho prsu : V prvních několika dnech po porodu je doporučeno odsávat 15 minut každý prs. O několik dní později po nalití prsů můžeme odsávat tak dlouho, dokud mléko teče a pak ještě 1-2 min. Odsávání by však nemělo trvat déle než 30 min.

Kolik vypije miminko z prsu : Potřebná dávka vypitého mléka je 120-150 ml/kg/den-na každou dávku nemusí vypít stejně. Není potřeba u donošeného zdravého děťátka kontrolovat množství vypitého mléka ani děťátko vážit častěji než 1 x týdně, častější vážení může být zkreslené vyprazdňováním a zbytečně maminku stresuje.

Jak poznat konec kojení

Jakmile začne dítě okolo šestého měsíce jíst pevnou stravu, zjistíte, že se bude přirozeně postupně snižovat počet denních kojení. Asi za rok to bude pravděpodobně jen pár kojení denně, která budou doplněna tuhou stravou a zdravými přesnídávkami.

Odsávejte tolikrát, kolikrát byste kojila

Abyste udržela přísun mléka, nezapomeňte odsávat alespoň tolikrát, kolikrát byste normálně kojila. Pokud byste tedy po dobu, kdy budete pryč, za normálních okolností kojila třikrát, nezapomeňte alespoň tolikrát použít odsávačku.Je důležité odsávat mléko z prsou pokaždé, kdy by mělo dítě normálně pít – to znamená, že vaše prsa budou stále dostávat signál, aby tvořila mléko. Nejprve si naplánujte 8 až 10 odsávacích cyklů každých 24 hodin,3 a pokračujte s touto frekvencí, dokud se vám nezačne mléko tvořit.

Kdy muze novorozenec pít caj : Obecně se doporučuje již dětem od 1. týdne podávat čaj s heřmánkem v bio kvalitě( vyzkoušejte značku Apotheke). Od 4. měsíce se doporučuje podávat i další bylinkové čaje ( můžete vyzkoušet Leros bylinný čaj).