Jak fungují železné plíce?
V plicích jsou jich miliony. Jsou vystlány jednou vrstvou buněk, tzv. endotelem, který zabraňuje prosakování krve mimo kapiláru, ale umožňuje okysličení krve. Kapiláry se postupně spojují ve stále větší žíly, které odvádějí krev bohatou kyslíkem do levé srdeční síně, dále do levé srdeční komory a pak do celého těla.Kyslík dovnitř, oxid uhličitý ven

Plicní sklípky jsou obklopeny hustou sítí drobných plicních cév neboli kapilár. Kyslík vstupuje do krve a z té naopak do sklípků přechází oxid uhličitý. Oxid uhličitý (CO2) v těle vzniká jako odpadní produkt a je vydechován plícemi.Paul Alexander je jeden z posledních přeživších epidemie obrny z 50. let v USA. S dýcháním mu pomáhá archaický přístroj zvaný železné plíce. V dnešní pohnuté době, kdy spousta lidí odmítá očkovat své děti, je jeho svědectví důležitější než kdy dřív.

Kolik laloku má práva plíce : Makroskopicky na plicích rozlišujeme 3 laloky na pravé a 2 laloky na levé plíci. Vzduch proudí do plic pomocí dýchacích cest. Ty rozlišujeme na extrapulmonální (nosní dutina, hltan, hrtan, průdušnice, průdušky) a intrapulmonální, kam patří bronchy a bronchioly, které tvoří bronchiální strom.

Jak vypadaji plíce po roce kouření

Plíce kuřáka a nekuřáka jsou rozdílné na první pohled. Pro kuřácké plíce jsou typické dehtové skvrny a jsou o poznání tmavší. Plíce kuřáka po 1 roce jsou už poznamenány určitým poškozením, a to v případě, že jde o lehkého kuřáka. U těžších kuřáků je poškození typické už po 9 měsících kouření.

Jak poznám že mám nemocné plíce : Jak poznat zápal plic

 1. Kašel, suchý dráždivý, později s produkcí hlenu.
 2. Bolestivé dýchání (zejména při hlubokém dýchání)
 3. Bolest na hrudi při kašli.
 4. Únava.
 5. Horečka.
 6. Pocení, zimnice, snížení tělesné teploty (u starších 65 let, kojenců nebo u osob se sníženou imunitou)
 7. Zmatenost (u starších 65 let)
 8. Nevolnost, zvracení, průjem.

Společnými projevy jsou kašel, zvýšená teplota až horečka, bolest na hrudi a obtížné dýchání. Kašel je u virové infekce suchý a dráždivý (až bolest plic při kašli), při bakteriální infekci se později mění na produktivní s hleny. Zvýšená teplota je spíše charakteristická pro virové onemocnění, horečka pro bakteriální.

Mezi osvědčené byliny patří například máta, koprník, eukalyptus, divizna, květy černého bezu, lékořice, jitrocel, sléz, tymián či zázvor. Tyto bylinné procedury je vhodné doplnit pobytem na čerstvém vzduchu a dechovým cvičením. Pomoci mohou i různé potravinové doplňky, které detoxikaci a regeneraci plic podporují.

Jak funguje Železná plice

Železná plíce

Její princip byl jednoduchý. Pacient trpící obrnou byl až po krk zasunut do zařízení, které na pohled nejvíc ze všeho připomíná pec v krematoriu, a důkladně utěsněn. Potom silné ventilátory v plíci začaly snižovat tlak vzduchu. Tělo se začalo rozpínat a s ním i plíce, plnící se současně vzduchem.Iron lung je speciální respirátor používán lidmi bez schopnosti dýchat vlastními silami, což se nejčastěji stávalo právě u pacientů s obrnou.Jejími typickými příznaky jsou například:

 1. Dušnost, tedy dýchavičnost, zprvu při větší a pak i při malé fyzické námaze;
 2. neustále zahleněné dýchací trubice;
 3. častý kašel;
 4. pocit tlaku na hrudi;
 5. sípání;
 6. nevýkonnost, chronická únava atd.


Plicní tepny (arteriae pulmonales) jsou párové cévy, které u plazů, ptáků a savců vychází z plicního kmene (truncus pulmonalis) a vedou do plic odkysličenou krev.

Jak dlouho se čistí plíce od cigaret : Proces regenerace plic po ukončení kouření

Aby došlo k vyrovnání rizika vzniku různých onemocnění v důsledku kouření mezi bývalým kuřákem a nekuřákem, potřebuje kuřákovo tělo k regeneraci přibližně 15–20 let.

Jak poznám že mám zdravé plíce : Čistá, pružná pleť a správná termoregulace bývá známkou zdravých plic. Naopak suchá pokožka a samovolné pocení (otevírání a zavírání pórů) ukazují na jejich oslabení … Příznaky: Dušnost (použití inhalátorů).

Co léčí plíce

Zápal plic – léčba

Nejčastěji se používají antibiotika z řady aminopenicilinů a cefalosporinů. Po zjištění původce onemocnění mohou být nasazeny léky erytromycin nebo tetracykliny, antivirotika nebo antimykotika. Léčí se i průvodní symptomy onemocnění.

Proces regenerace plic po ukončení kouření

Aby došlo k vyrovnání rizika vzniku různých onemocnění v důsledku kouření mezi bývalým kuřákem a nekuřákem, potřebuje kuřákovo tělo k regeneraci přibližně 15–20 let.Listová zelenina jako kapusta, špenát, roketa a další obsahují velmi vysoké dávky esenciálních mikronutrientů podporujících zdravé plíce – antioxidanty, vlákninu, vitamíny a minerály. Podle studií je jejich pravidelná konzumace spojená s nižším rizikem vzniku rakoviny plic, chronické obstrukční plicní nemoci a astmatu.

Jak se poznají poškozené plíce : Dušnost (použití inhalátorů). Potíže se spánkem (buzení z hlubokého spánku dušností a kašlem). Namodralé rty a dásně, nehtová lůžka (nedostatek kyslíku v krvi). Častý a zhoršující se kašel (zahlenění, CHOPN/chronická obstrukční plicní nemoc nastává typickým ranním úporným kašlem).