Kdy je čas na výměnu a jak chladicí kapalinu vyměnit
- Odšroubujte hadici ze spodní strany nádobky a nechejte kapalinu odtéct.
- Povolte vypouštěcí ventil (šroub) na bloku motoru a počkejte, až kapalina odteče.
- Šrouby a nádržku můžete očistit.
- Dolijte směs do nádobky v požadovaném poměru a množství.
K vypuštění chladicí kapaliny slouží speciální zátka, případně více zátek. Obvykle také stačí odšroubovat nejnižší hadici chladicího systému a nechat vytéct celý obsah chladicí soustavy do připravené nádoby. Ještě před vypouštěním je dobré otevřít uzávěr nádobky s chladicí kapalinou.V případě, že vás na nedostatek chladící kapaliny upozorní kontrolka během jízdy, automobil zastavte hned, co to půjde. Pokud nebudete mít při sobě chladící kapalinu, stačí nádobku nouzově doplnit vodou. Na dojetí to stačit bude. Jestli se vám to ale stane v zimě, dejte si pozor, ať voda v chladícím systému nezamrzne.
Co se stane když Smíchám chladící kapaliny : Z těchto a dalších důvodů nelijeme do chladícího okruhu obyčejnou vodu, ale speciální chladící kapaliny, které je možné ředit jen destilovanou vodou. Výsledná směs se postará o to, že se bod tuhnutí dostane pod nejnižší reálně očekávatelnou teplotu.
Kdy můžu Dolit chladici kapalinu
Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.
Kdy se mění chladicí kapalina : Celková výměny by měla proběhnout u starších typů kapalin G11, G48 (zelenomodrý typ) každé 2 až 3 roky, u novějších G12+,G12++,G13 1x za 5 let. Obměna kapaliny je nutná zejména z důvodu vyčerpanosti aditiv, které chrání vnitřek motoru proti korozi.
Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.
POZOR: Když jsou motor nebo chladicí soustava zahřáté, víčko nádržky chladicí kapaliny nesnímejte. Počkejte 10 minut, než chladicí soustava vychladne.
Jak poznat že Tlakuje motor
Pokud by to tlakovalo do vody, tak je to vidět zespodu pod vyrovnávací nádobkou, tamtudy je vyveden přepad od víčka ven, poznáš to krásně, když hned po zastavení, když je systém pod tlakem, povolíš trošku to víčko, až uslyšíš únik tlaku a zespodu ti uystříkne trošku vody, to je to místo vyůstění přepadu.Chladící kapalina, jakožto neředěný roztok má bod mrazu na hranici -23°C, kdežto ředěný roztok v poměru 1L chladící kapaliny a 0.7L vody, má bod mrazu přibližně v -40°C. Ředění je doporučováno pomocí měkké čisté či technické vody, nikoliv destilované vody – ta může být agresivní vůči určitým částem chladícího okruhu.Chladící kapalina, jakožto neředěný roztok má bod mrazu na hranici -23°C, kdežto ředěný roztok v poměru 1L chladící kapaliny a 0.7L vody, má bod mrazu přibližně v -40°C. Ředění je doporučováno pomocí měkké čisté či technické vody, nikoliv destilované vody – ta může být agresivní vůči určitým částem chladícího okruhu.
Jak zjistit, zda uniká chladicí kapalina
- Kaluže barevné tekutiny pod vaším autem.
- Sladký zápach ve vozidle nebo v jeho okolí.
- Konzistentně nízká hladina nemrznoucí směsi.
Jak měřit chladící kapalinu : K tomu, abyste zjistili, jestli aktuální náplň chladicí kapaliny vyhovuje, používáme obyčejný hustoměr. Už podle názvu je patrné, že se s ním měří hustota kapaliny, která nám ukáže, jak na tom kapalina skutečně je. Do hustoměru nasajete malé množství kapaliny (mačkáním balónku).
Jaký je rozdíl mezi G11 a G12 : G11 – modro-zelená nemrznoucí směs je dobrým výběrem pro novější motory, které již mají hlavy na válcích vyrobeny ze slitiny hliníku. G12 – červená chladicí kapalina je určena pro novější vozidla s hliníkovými hlavami, kde šetří slitiny z měkkých kovů, gumové těsnění a plastové části.
Jak poznat prasklý chladič
Za problémem nejčastěji stojí prasklá hadice. Tu odhalíte pohledem směrem k podvozku. Jestliže se pod autem nachází mokrý flek, máte jasno. Pozvolný únik kapaliny z chladicího systému – začíná to snadno přehlédnutelnou loužičkou, končí každodenním doléváním kapaliny.
Obecně se za ideální považuje následující způsob studeného startu. Nastartované auto nechte běžet několik desítek sekund na volnoběh – ne déle než 1 až 2 minuty. Během této chvíle si můžete všimnout zvýšených otáček motoru. Motor v tu chvíli k zážehu potřebuje velmi bohatou směs s větším množstvím paliva než obvykle.Pozor, nádobku otevírejte jen v případě, že je motor studený, potřebujete-li dolít na cestách, dejte tomu alespoň deset minut na vychladnutí. Horká kapalina může trochu vystříknout ven a opařit vás, což rozhodně nechcete.
Jak se pozná špatná vodní pumpa : Mezi typické příznaky poruchy vodní pumpy patří:
- únik chladicí kapaliny.
- kolísání teploty chladicí kapaliny.
- hluk přicházející z okolí pumpy.