Jak pracuji plíce?
Hlavním úkolem plic je přenos kyslíku ze vzduchu do krve a vylučování kysličníku uhličitého z krve do vzduchu. Kyslík je nutný k chemickým reakcím, které probíhají v těle. Při těchto reakcích se tvoří nezbytná energie. Zároveň ale také vzniká kysličník uhličitý, který musí být z organizmu odstraněn.Společnými projevy jsou kašel, zvýšená teplota až horečka, bolest na hrudi a obtížné dýchání. Kašel je u virové infekce suchý a dráždivý (až bolest plic při kašli), při bakteriální infekci se později mění na produktivní s hleny. Zvýšená teplota je spíše charakteristická pro virové onemocnění, horečka pro bakteriální.Spirometrie – základní vyšetření plicních funkcí a mechaniky dýchání. Při vyšetření se měří dechové objemy a průchodnost dýchacích cest. Pacient provádí opakovaně nádech a usilovný výdech do přístroje podle pokynů sestry. Nutná je dobrá spolupráce pacienta.

Proč máme plíce : Plíce jsou hlavním orgánem, který má na starosti výměnu energie v těle a řídí její pohyb. Plíce řídí dýcháním tělesnou energii, vytváří ji a obnovují. Silné a zdravé plíce fungují i jako štít chránící tělo před zejména respiračními onemocněními. Párovým orgánem plic je tlusté střevo.

Jak dlouho se čistí plíce po kouření

Proces regenerace plic po ukončení kouření

Aby došlo k vyrovnání rizika vzniku různých onemocnění v důsledku kouření mezi bývalým kuřákem a nekuřákem, potřebuje kuřákovo tělo k regeneraci přibližně 15–20 let.

Kdy pracuji plíce : Plíce. Orgánové hodiny plic: vrchol aktivity orgánů je mezi 03 – 05 hodinou, pokles aktivity orgánů je mezi 15 – 17 hodinou.

Zdraví celého dýchacího systému závisí na jejich dobrém stavu, ale také stavu průdušek, průdušnice a celkově sliznice. Podle tradiční čínské medicíny s plícemi souvisí i stav pokožky. Plíce kontrolují nejen dýchání, ale i dýchání kůže. Čistá, pružná pleť a správná termoregulace bývá známkou zdravých plic.

Na rakovinu plic mohou poukazovat následující příznaky:

 • úporný kašel, který navzdory léčbě neustupuje (toto je často první příznak); někdy se zhoršuje i „kuřácký kašel“, který existuje již delší dobu;
 • dušnost, obecně dýchací potíže,
 • příměs krve ve vykašlaném hlenu (tzv. sputu),
 • zhubnutí,
 • únava,
 • horečka.

Jak poznat nádor na plicích

Na rakovinu plic mohou poukazovat následující příznaky:

 • úporný kašel, který navzdory léčbě neustupuje (toto je často první příznak); někdy se zhoršuje i „kuřácký kašel“, který existuje již delší dobu;
 • dušnost, obecně dýchací potíže,
 • příměs krve ve vykašlaném hlenu (tzv. sputu),
 • zhubnutí,
 • únava,
 • horečka.

Vyšetření trvá cca 90 min., před vyšetřením není nutná speciální příprava.Zdraví celého dýchacího systému závisí na jejich dobrém stavu, ale také stavu průdušek, průdušnice a celkově sliznice. Podle tradiční čínské medicíny s plícemi souvisí i stav pokožky. Plíce kontrolují nejen dýchání, ale i dýchání kůže. Čistá, pružná pleť a správná termoregulace bývá známkou zdravých plic.

Co ti udělá jedna cigareta Jedna cigareta může mít několik okamžitých a dlouhodobých účinků na tělo. Mezi okamžité účinky patří například zvýšený krevní tlak, zvýšená srdeční frekvence, zúžení cév, snížená úroveň kyslíku v krvi a zvýšená hladina oxidu uhelnatého v krvi.

Co se stane s pletí když Prestanu kouřit : Díky dlouhodobému kouření má pleť nerovnoměrnou barvu, což opět souvisí s nedostatečným okysličováním a zásobováním pleti živinami. Někdy může být pleť kuřáka bledá nebo šedá a působí nezdravě.

Co se děje při nádechu : Během nádechu dochází ke kontrakci (stažení) bránice, stlačení a zvětšení objemu hrudní dutiny. Současně probíhá i kontrakce mezižeberního svalstva, žebra se roztahují do stran a nahoru, rozšiřují hrudník a vtahují vzduch do plic.

Jak se poznají poškozené plíce

Dušnost (použití inhalátorů). Potíže se spánkem (buzení z hlubokého spánku dušností a kašlem). Namodralé rty a dásně, nehtová lůžka (nedostatek kyslíku v krvi). Častý a zhoršující se kašel (zahlenění, CHOPN/chronická obstrukční plicní nemoc nastává typickým ranním úporným kašlem).

Aby došlo k vyrovnání rizika vzniku různých onemocnění v důsledku kouření mezi bývalým kuřákem a nekuřákem, potřebuje kuřákovo tělo k regeneraci přibližně 15–20 let. Po jednom dni bez cigarety se zlepšuje tlak. Už po 48 hodinách nezůstává v těle žádný nikotin a výrazně se zlepšuje čich a chuť.Bolest na hrudi: Bolest na hrudi, zvláště při dýchání nebo kašli, může být známkou rakoviny plic. Bolest může být způsobena rozšířením nádoru do okolních tkání, kostí nebo nervů. Ztráta hmotnosti a únava: Neúmyslná ztráta hmotnosti a trvalá únava mohou být příznaky mnoha onemocnění, včetně rakoviny plic.

Jak dlouho se dá žít s rakovinou plic : V Česku na karcinom plic umírá osm z deseti nemocných. „Ve většině případů se nemoc zjistí až v pozdních stadiích, kdy vyhlídky na přežití rapidně klesají. Pěti a více let od zjištění diagnózy se dožije jen 20 procent pacientů,“ napsal před časem Zdravotnický deník.