Jak se rozdělují cévy?
Vlásečnice (kapiláry) spojují tepny a žíly, jsou nejtenčí, mají stěny z jedné vrstvy buněk.Příznaky ucpaných cév

 1. Migrény.
 2. Chronická únava.
 3. Nespavost.
 4. Zhoršená paměť
 5. Problémy v intimní sféře.
 6. Zrakové a sluchové postižení
 7. Vysoký krevní tlak.
 8. Dušnost a angina pectoris.

Krevní cévy jsou tvořeny systémem různě silného „potrubí“, které roznáší krev po celém těle. Krevní cévy se dělí na tepny, žíly a kapiláry. Viz také krev, cévy, cévní stěna, tepenný systém, žilní systém.

Které cévy Propojuji tepny a žíly : Vlásečnice (kapiláry) jsou tenkostěnné a jemné cévy, které propojují tepny (artérie) a žíly (vény). Všechny funkce krve se dějí ve vlásečnicích (v těle jich je asi 40 miliard s celkovou funkční plochou zhruba 1000 m2.

Které cévy odvádějí krev ze srdce

Tepny – vedou krev od srdce a mají silnou stěnu. Vlásečnice – konečné sítě Žíly – vedou krev z kapilár do srdce.

Co rozšiřuje cévy : Jídelníček bohatý na nasycené tuky (masné produkty, tučné sýry, přemíra másla, sádla a smetany, sladké polevy a cereálie, sušenky, zákusky, čokoládové náhražky) zvyšuje hladiny krevních tuků a přispívá k urychlení procesu kornatění tepen neboli aterosklerózy.

Duplexní ultrazvukové vyšetření tepen a žil

Vyšetření poskytuje velmi podrobné a přesné zhodnocení zúženin či uzávěrů tepen. V oblasti žilního řečiště je schopno detekovat hlubokou či povrchovou žilní trombosu a zhodnotit insuficienci chlopní v oblasti hlubokého či povrchového žilního systému.

Jak vyčistit zanesené cévy

 1. Zapomeňte na nezdravé tuky.
 2. Dopřejte si ryby a ořechy.
 3. Zařaďte do jídelníčku česnek.
 4. Nechte promluvit sílu přírody BYLINKY.
 5. Zaměřte se na potraviny s obsahem luteinu.
 6. Nezapomínejte na odpočinek.
 7. Doplňujte vitamíny.
 8. Správná strava.

Jaký je rozdíl mezi tepnou a cévou

Cévy zahrnují jak tepny, tak žíly. Tepny odvádějí okysličenou krev ze srdce k orgánům a tkáním celého těla. Srdce pumpuje do tepen krev pod velkým tlakem, proto musí být jejich stěna silná a pružná. Žíly přivádějí odkysličenou krev z orgánů a tkání celého těla směrem do srdce.Všechny vypadají jako gumové potrubí s mnoha větvemi a různým průsvitem. Tepny jsou na pohled růžové a na omak pružně gumové, žíly jsou namodralé a měkčí než tepny. Mízní cévy jsou nažloutlé. Tepny se větví v tenčí tepénky a nakonec ve vlásečnice.Aorta (lat. aorta) je největší tepna v lidském těle, která vystupuje z levé komory a pomocí systému postupně se větvících tepen rozvádí okysličenou krev do celého těla.

Cévy dělíme na krevní a lymfatické. U krevních cév dále rozlišujeme arterie, vény a kapiláry.

Která céva vede z levé komory : Cévám, kterými krev srdce opouští, se nazývají tepny.

 • plicní tepna. přivádí krev z pravé komory do plic.
 • aorta. odvádí krev z levé komory do těla.
 • věnčité tepny. odstupují z aorty v blízkosti aortální chlopně
 • plicní žíly. přivádějí okysličenou krev z plic zpět do srdce (levé síně)
 • duté žíly.

Co pomáhá na rozšíření cév : Do jídelníčku je naopak vhodné zařadit potraviny obsahující nenasycené mastné kyseliny (některé druhy ryb (losos, makrela), olivový a řepkový olej, lněné a konopné semínka, vlašské ořechy, avokádo …). Důležité je nekouřit a přidat pravidelný přiměřený pohyb.

Co zužuje cévy

Mezi hlavní patří vysoký krevní tlak, cukrovka, zvýšený cholesterol, kouření a obezita,“ uvedla doktorka Svobodová, podle které je základem snižujícím riziko závažných klinických příhod (mezi které patří např. srdeční infarkt nebo cévní mozková příhoda) vedle farmakoterapie hlavně racionální strava a pravidelný pohyb.

Ultrazvuk (= sonografie) magistrálních tepen mozku a transkraniální doplerovské vyšetření je vyšetření tepen, které přivádí krev od srdce do mozku. Sonografie je nebolestivá, trvá přibližně 15-20 minut a dozvíme se při ní aktuální stav důležitých cév v oblasti krku a mozku.Provádí se v lokálním umrtvení z několika vpichů nad varikózní žilou. Během výkonu je varix „zachycen“ speciálním háčkem a následně přerušen. Výkon je šetrný, minimálně bolestivý. Lze provádět ambulantně.

Co rozsiruje cévy : Oxid dusnatý: Zázračná molekula rozšiřující cévy.