Jak se pozna bakteriální infekce?
CRP testy, kterým se přezdívá také „rychlotesty“ dokáží během několika minut zjistit, jestli se ve vašem těle ukrývá virová nebo bakteriální infekce. Zatímco dříve museli lékaři posílat vzorek krve do klinické laboratoře, dnes si toto vyšetření uděláte i doma.Jak se hodnotí CRP test

 1. hodnota CRP do 5 mg/l je považována za normální stav.
 2. hodnota CRP 6-30mg/l znamená virové onemocnění a doporučuje se test za 1-2 dny opakovat.
 3. hodnota CRP nad 30mg/l již značí velmi pravděpodobně bakteriální infekci.
 4. hodnoty okolo 300 mg/l a více znamenají již velmi závažný bakteriální zánět v těle.

K farmakoterapii bakteriálních infekcí se používají antibiotika.

Jak dlouho trvá bakteriální infekce : Podle délky trvání rozlišujeme akutní, subakutní a chronické infekce. Akutní trvají v řádech dnů (rýma, salmonelóza) až týdnů (většina infekcí). Subakutní infekce trvají v řádech týdnů až měsíců (komplikovanější formy jakékoliv infekce).

Jak zjistit že mám infekci

Obvykle vám CRP test váš praktický lékař a základě vyšetření z žilní krve, kterou zpracuje laboratoř. Mnohem častěji je ale odebíráno několik kapek krve z prstu a výsledek víte už během několika minut. Tím se určí původ infekce, což je buď bakterie či vir a podle toho nasadí lékař odpovídající léčbu.

Kdy je potřeba nasadit antibiotika : Léčba antibiotiky připadá v úvahu až tehdy, když si tělo dlouho s virovým zánětem nedokáže poradit a k zánětu se připojí i bakteriální infekce. Člověk to pozná tak, že se jeho stav stále nelepší, naopak se spíše horší a vodnatou či hlenovitou sekreci z dutin nahradí hnisavá.

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce.

Je-li CRP vyšší než 100 mg/l, je vysoká pravděpodobnost bakteriální infekce a je to důvodem k nasazení antibiotik. Pokud u nějakého stavu nasadíme antibiotika, můžeme opakovaným měřením CRP měřit jejich účinek.

Jak zjistit že mám infekcí

Obvykle vám CRP test váš praktický lékař a základě vyšetření z žilní krve, kterou zpracuje laboratoř. Mnohem častěji je ale odebíráno několik kapek krve z prstu a výsledek víte už během několika minut. Tím se určí původ infekce, což je buď bakterie či vir a podle toho nasadí lékař odpovídající léčbu.Léčba antibiotiky připadá v úvahu až tehdy, když si tělo dlouho s virovým zánětem nedokáže poradit a k zánětu se připojí i bakteriální infekce. Člověk to pozná tak, že se jeho stav stále nelepší, naopak se spíše horší a vodnatou či hlenovitou sekreci z dutin nahradí hnisavá.Antibiotika jsou léky, které zásadně změnily léčbu infekčních nemocí. Mezi jejich běžné příčiny patří bakterie nebo viry. Zjednodušeně řečeno antibiotika mají smysl v případě infekce bakteriálního původu, což rozhodně není chřipka nebo běžná nemoc z nachlazení, kterou si zkrátka musíme jen „vyležet“ bez antibiotik.

Nejčastější subjektivní příznaky zánětu:

 • Trvalá únava, pocity bez energie.
 • Zadržování vody a tím spojené otoky.
 • Kožní ekzémy a vyrážky.
 • Bolest svalů, šlach a kloubů
 • Alergie, astma, rýma.
 • Nadváha, zejména v okolí břicha.
 • Bolesti žaludku, vředy, zažívací potíže.

Jak se pozná zánět v těle : Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle. Mezi další zobrazovací metody pak patří ultrazvuk, MRI nebo CT, které mohou odhalit známky zánětu v konkrétních orgánech nebo tkáních.

Jak poznat že jsou potreba antibiotika : Pokud je hladina proteinu v krvi nízká, jde o virové onemocnění, a antibiotika proto zabírat nebudou. Pokud vyjde naopak vysoký výsledek, pacient trpí bakteriální infekcí, u které je vhodné tyto léky nasadit. Podobné testy jsou podle dalšího praktického lékaře Jana Jelínka k dostání také volně v lékárnách.

Jak se projevuje streptokok

Prvním příznakem nemoci způsobené streptokokem bývá horečka, bolest v krku, bolestivé polykání nebo bolest svalů a břicha. Streptokok vyvolává také záněty mandlí a hnisavou angínu (až ve 20 % případů). Na svědomí může mít také zánět středního ucha, zápal plic, spálu, revmatickou horečku nebo záněty ledvin.

Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle. Mezi další zobrazovací metody pak patří ultrazvuk, MRI nebo CT, které mohou odhalit známky zánětu v konkrétních orgánech nebo tkáních.Vyšetření CRP je řešením – nemocnému se vezme malý vzorek krve a přímo v ordinaci dá do hodnotícího přístroje, výsledek je hotový za několik minut. Je-li CRP vyšší než 100 mg/l, je vysoká pravděpodobnost bakteriální infekce a je to důvodem k nasazení antibiotik.

Jak poznam že potrebuji antibiotika : V Česku se ale začaly prodávat CRP testy, které mohou být prvním vodítkem, zda antibiotika pacient opravu potřebuje. Jednoduché vyšetření z kapky krve ukáže, jestli je infekce způsobená bakteriemi, nebo viry.