Jak uchovat česnek na jaře?
Základem je chladné a dobře větrané místo, kam zavěsíme celé palice česneku do takzvaných copů. Působí i jako dekorace, zvláště pak třeba na venkovské chalupě, ale klidně mohou zůstat i ve spíži v paneláku. Česnekové paličky také můžeme uskladnit do papírového pytlíku nebo proutěné ošatky.Jestli ho chceme mít uložen na delší dobu, stroužky česneku vložíme do sklenice, posypeme solí, případně kořením jako je tymián a pepř, zalijeme olejem a uložíme do lednice. Takto vydrží i několik měsíců.Oloupané jednotlivé stroužky česneku vložíme do zavařeninové láhve a přidáme pepř. Můžete to rozdělit i do více menších lahviček. Zalijeme olejem nebo octem a pořádně uzavřeme. Takto naložený česnek necháme 3 – 4 týdny odležet v chladničce a skladujeme jej i nadále v chladu.

Jak zmrazit česnek : V mrazáku česnek vydrží rok, stačí ho jen oloupat, dát do mikrotenového sáčku a zamrazit. Druhý den sáček s česnekem vyndejte, bouchněte s ním například o pracovní desku, aby se jednotlivé stroužky od sebe oddělily, přendejte je do uzavíratelné krabičky a vraťte do mrazáku. Zmrazit se ale dá i česnek neoloupaný.

Po čem se nesmí sázet česnek

Nevhodnou předplodinou je tedy cibule, pór, pažitka atd. Ozimé obiloviny česnek zaplevelují. Naopak nejvhodnější předplodinou se nám jeví brambory, po kterých je půda dobře prohnojená a kvalitně hluboko zpracovaná. Po jahodách lze česnek pěstovat pouze za předpokladu, že nebyly napadeny háďátkem zhoubným.

Jak uchovat česnek přes zimu : Skladování česneku je vlastně jednoduché, nejlépe mu vyhovuje pokojová teplota (okolo dvaceti stupňů) a nižší vzdušná vlhkost (přibližně šedesát procent). Česnek proto s klidem zapleťte do copů a zavěste ve spíži nebo na chodbě, kde dostatečně proudí vzduch.

Odřízněte vršky z celých palic česneku tak, aby byly vidět všechny stroužky. Česnek zakapejte olivovým olejem, zabalte do alobalu a pečte pětačtyřicet minut doměkka. Otevřete alobal, dejte stranou a nechte trochu zchladnout. Česnek změkne natolik, že stroužky ze slupek snadno vymáčknete prsty.

Náš tip: Oloupaný prolisovaný česnek dejte do sklenice s víčkem, přidejte nasekané bylinky, sůl a zalijte olivovým olejem. Uchovejte v lednici či spíži. Takto vám česnek vydrží po celý rok a vy budete mít po ruce vždy čerstvou česneko-bylinkovou pastu.

Jak uchovat oloupané stroužky česneku

Nakládání do oleje – Celé oloupané stroužky česneku naskládejte do zavařovací sklenice a zalijte nejlépe extra panenským olivovým. Neplňte sklenice úplně. Česnek časem nabyde a mohl by nadzvedávat víko sklenice. Ty pak skladujte na temném a chladném místě nejlépe v ledničce.Skladování česneku je vlastně jednoduché, nejlépe mu vyhovuje pokojová teplota (okolo dvaceti stupňů) a nižší vzdušná vlhkost (přibližně šedesát procent). Česnek proto s klidem zapleťte do copů a zavěste ve spíži nebo na chodbě, kde dostatečně proudí vzduch.Čistí krev od tuků a orgány od nečistot. V něm obsažené esenciální aminokyseliny podporují produkci žluči, která z těla odstraňuje toxiny. Detoxikace se týká i střevní sliznice, což prospívá trávení a zabraňuje průjmům. A funkční trávicí systém je dobrý nejen pro zdraví, ale také usnadňuje hubnutí.

Konzumace nalačno také může vést k pálení žáhy, nevolnosti a zvracení. Navíc, podle zprávy vydané Harvardskou lékařskou fakultou, česnek obsahuje sloučeniny, které mohou způsobit refluxní chorobu jícnu. Je to stav, kdy se kyselý žaludeční obsah vrací do jícnu. To může způsobit vznik astmatu.

Jak zpracovat česnek aby se nezkazil : Celé rostliny i s natí svažte asi po 10-15 kusech a zavěšené sušte na suchém, vzdušném a zároveň stinném místě, kde se k němu nedostane přímé slunce. Česnek se dá sušit i bez natě, v bedýnkách nebo přepravkách, vždy je nezbytné zajistit dostatečné proudění vzduchu. Kořeny odřežte, nechte jim jen půl centimetru délky.

Jak chránit česnek před mrazem : Zakrývání rostlin

Tento postup spočívá v přikrytí rostlin netkanou textilií nebo fólií, která chrání rostliny před nepříznivými teplotami a mrazem. Je důležité, aby byly zakryté rostliny pokryty až k zemi, aby neunikalo teplo a aby byly chráněny všechny části rostliny.

Jak naložit česnek do olivového oleje

Česnek očistíme, nasekáme nadrobno, smícháme se solí a vsypeme do sklenice. Sůl se přidává v poměru 5 dílů česneku na 1 díl soli. Stlačíme tak, aby směs pustila šťávu. Navrch ještě posypeme solí, zalijeme olivovým olejem a zavíčkujeme.

Jak uskladnit oloupaný česnek Skladování oloupaného česneku stačí třeba jen v plastové krabičce v lednici. Ale spotřebovat ho musíte maximálně do týdne. Jestli ho chcete mít uložen na delší dobu, dejte ho do sklenice a zalijte olejem.Česnek rozebereme na stroužky a oloupeme. Do malých skleniček připravíme koření (do skleniček od přesnídávky stačí 1 hřebíček, 3 kuličky pepře, kousíček estragonu, 1 bobkový listy). Nasypeme česnekové stroužky a zalijeme olivovým olejem. Skleničky uzavřeme a necháme 3-4 týdny odležet.

Kolik se může sníst česneku za den : Doporučená denní dávka česneku je přibližně 5 g, což odpovídá asi jednomu stroužku.