Jak využít kopr?
Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.Kopr je aromatická bylina, která vyniká výraznou charakteristickou vůní a silně kořenitou, nasládlou chutí. Využívá se do tradiční koprové omáčky, ale i do zeleninových salátů, polévek, brambor a tvarohových pomazánek. Výborně se hodí také na ryby včetně uzeného lososa.Semínka kopru vyséváme přímo na záhon nahusto do hloubky 1,5–2 cm (vyžaduje mělký výsev) do řádků zhruba 20 cm vzdálených, semínka lehce zahrneme a opatrně zavlažíme. Vzejde za zhruba tři týdny. Mladé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost asi 15 cm. Z porostu odstraňujeme plevel a půdu kypříme.

Co se stonky od kopru : Stonky kopru pomáhají při trávení a zmírnění trávicích potíží, jako jsou nadýmání či křeče nebo při nechutenství. Stonky kopru jsou vhodné pro králíky, morčata, křečky a další hlodavce. Jsou bohaté na surovou vlákninu, která je pro králíky a hlodavce velmi důležitá.

Jak se Zavařuje kopr

Nakládání do soli

Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu. Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici.

Jak uložit kopr : Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.

Hlavním zdravotním benefitem kopru je, že podporuje tvorbu žaludečních šťáv, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, zmírňuje křeče ve střevech a žaludku a dodává chuť k jídlu. Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny.

Nať se sbírá průběžně, ve výšce zhruba 20–30 cm, na nakládání je nejlepší nať sebraná v době kvetení, tedy v červenci. Semena se sklízí před dozráním tak, že se stonky srovnají do osy, nechají se dozrát a poté vyklepou. Kopr se používá jak ve formě nálevu či prášku, tak čerstvý. Může se rovněž zamrazit.

Jak a kdy sázet kopr

Vyséváme ho od dubna a můžeme pokračovat až do srpna. Semínka se chtějí uvelebit poměrně mělce v zemi, sejeme je na řídko od sebe do řádků širokých 20 cm. Počkáme několik týdnů, než rostlinky povyrostou. Potom je vyjednotíme tak, aby měla každá prostor o velikosti asi 15 cm.Pěstování je velmi snadné. V dubnu až červenci vysejte semena kopru “na husto” přímo na záhon do řádků vzdálených 30 cm. Pokud si chcete zajistit úrodu kopru na celou sezónu, vysévejte kopr v dvoutýdenních intervalech až do konce července.Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.

Jak sterilovat kopr

Kopr nasypte volně do skleniček a zalijte nálevem. Skleničky uzavřete a sterilujte při teplotě 85 °C asi 20 minut.

Jak uchovat kopr v mrazáku : Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.

Jak uchovat kopr přes zimu : Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu. Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici.

Co odpuzuje kopr

Kopr úspěšně odpuzuje dřepčíky či běláska zelného, křen zase mandelinku bramborovou či moniliovou hnilobu na ovocných stromech. Lichořeřišnice odpuzuje mravence, plže a běláska zelného. Máta odpuzuje škůdce košťálovin a mravence.

Rostlina lehko zplaní, protože semena kopru i v našich podmínkách dobře přezimují. Půdy má rád propustné, střední a spíš lehčí. Vysít bychom ho měli na slunce, protože ten, co roste ve stínu, moc nevoní.Vysévá se mělce, do hloubky asi 0,5 až jeden centimetr. Pěstujeme ho často jako meziplodinu, přiséváním mezi ostatní zeleniny, případně jej můžeme využít i jako značkovací plodinu například v řádcích mrkve a petržele, protože semena kopru klíčí poměrně rychle.

Jak dlouho vydrží kopr : Pokud utrhneme čerstvý kopr, vydrží ve sklenici s vodou až několik dnů. Pokud však kopr vložíme do mikrotenového sáčku, vydrží v lednici ještě déle a pokud tento sáček vložíme do alobalu, kopr vydrží čerstvý až měsíc.