Co je to malnutrice?
Bílkovinná (proteinová) malnutrice, historicky nazývaná typ kwashiorkor. Nedostatek bílkovin je způsoben tzv. stresovým hladověním, vystupňovaným odbouráváním bílkovin. Vzniká při závažných akutních i chronických onemocněních.Symptomy podvýživy

Nejběžnější známkou podvýživy je pochopitelně váhový úbytek. Ztráta na váze může být také provázena nedostatkem síly a energie a neschopností vykonávat rutinní činnosti. U těch, kdo trpí podvýživou, se často rozvine anémie (chudokrevnost) a v souvislosti s tím i nedostatek energie a dušnost.Kwashiorkor je stresová, cytokiny indukovaná (TNF-α, IL-1, IL-6) malnutrice. Organizmus není schopen využívat jako energetický substrát sacharidy a lipidy. V kombinaci se sníženým příjmem bílkovin, musí využívat proteiny viscerální, plasmatické i svalové. Tuková zásoba se nezmenšuje, jsou přítomny otoky.

Co je exogenní obezita : Exogenní obezita, jinak řečeno primární, je definována jako nadbytek tukové tkáně, která se nachází v organismu v nepoměru s ostatními tkáněmi, současně však tento stav není podmíněn žádným onemocněním či syndromem.

Jak se dostat z podvýživy

Jak si mohu pomoci sám V lehčích případech stačí, když začneme jíst normální, vyvářenou a energicky dostatečnou stravu. Pokud je ale BMI na hranici s podvýživou (BMI 18,5), je nejlepší možnou pomocí vyhledání odborníka, který stanoví příčinu onemocnění a pomůže tento problém vyřešit.

Co si dát do proteinů : Protein je možné také přidat do jídla k navýšení příjmu bílkovin, jako jsou vločky, kaše, tvaroh nebo smoothie v kombinaci s proteinem nebo večer protein jako druhá večeře.

Léčba podvýživy

Léčba závisí hlavně na tom, co malnutrici zavinilo. Pokud se jedná například o podvýživu způsobenou nějakým onemocněním, je hlavní onemocnění vyléčit a současně pacientovi zajistit nejoptimálnější přísun živin (například různými nutričními nápoji nebo výživou aplikovanou nitrožilně).

Tento stav, kdy tělo nedostává dostatečné množství nezbytných živin pro svůj růst a udržení zdraví, může mít vážné a dlouhodobé důsledky pro fyzické i psychické zdraví. Podvýživa může být způsobena nedostatkem kalorického příjmu, nedostatkem esenciálních živin nebo kombinací obou.

Co je to marasmus

Marasmus je typ proteino-energetické podvýživy, který je způsoben převážně nedostatkem energie (kalorií) ve stravě. Marasmus se projevuje zejména růstovou retardací a úbytkem podkožního tuku i svalové tkáně.Hypoproteinémie. Snížení celkového množství sérových bílkovin, hlavně albuminu. Je způsobeno ztrátami (do moči, při popáleninách), poruchou tvorby nebo útlumem syntézy (zánět) jaterních bílkovin. Vede v těžším případě k poklesu onkotického tlaku plazmy a k edémům.Na vzniku nadváhy nebo obezity se může podílet celá řada faktorů. Často jsou to nesprávné stravovací návyky, případně některé psychologické aspekty, jako je stravování ve stresu. Obezita může souviset rovněž s některými onemocněními (např. s poruchami štítné žlázy) a genetickými faktory.

Jedním z nejoblíbenějších přípravků na hubnutí je Orlistat Sandoz a Orlistat Teva ve formě tobolek, který je určen pro osoby starší 18 let s BMI rovným nebo vyšším než 28. Vyzkoušet můžete i lék Alli, velmi podobný Orlistatu.

Co jíst na přibírání váhy : Ovoce a zelenina – jezte potraviny, které nejsou vodnaté, např. jablka, banány, ananas, mrkev, kukuřice, hrášek atd. Další jídla: kuře, krůta, vepřové, hovězí, ryby, luštěniny, sýr, cottage cheese, tvaroh, řecký jogurt, celozrnné těstoviny, batáty, ovesné vločky, vajíčka,…

Co jíst na přibrání váhy : S výhodou proto zařaďte do svého jídelníčku třeba oříšky a nejrůznější semínka, avokádo nebo rostlinné oleje. Velmi vhodné jsou tučné ryby, ale také vejce, maso a luštěniny. Mezi mléčnými výrobky hledejte ty plnotučné. Nápoje a tekutá výživa jen velmi málo zasytí, přitom mohou obsahovat opravdu hodně energie.

Jaké jídlo má nejvíce proteinu

Mezi top zdroje živočišných bílkovin patří bez pochyby maso a ryby, mléčné produkty a vejce. Pokud chcete jídelníček doplnit rostlinnými bílkovinami, sáhněte po luštěninách, ovesných vločkách, quinoe, sójovém „masu“ nebo doplňku stravy spirulině.

Jíst nebo pít protein lze během celého dne jako svačinu mezi hlavními jídly nebo při pocitu hladu. Dopřejte si ho zejména v tréninkových dnech, ideálně v rozmezí 40 – 60 minut po tréninku. Protein se může užívat také na noc. Jedná se o speciální protein, který má pomalejší vstřebávání.Ženy i muži s podváhou mohou trpět poruchami plodnosti. Pokud podváha přetrvává delší dobu, často dochází k rozvoji osteoporózy. Kromě toho může dojít i k poškození některých orgánů – například srdce, jater nebo ledvin.

Jaké jsou zdravotní rizika podváhy : Studie provedená na velkém počtu lidí ukazují, že čím více hodnota BMI posouvá od normálních hodnot výše, tím je vyšší riziko vzniku řady onemocnění, jako vysoký cholesterol, cukrovka typu 2, srdeční choroba, mrtvice, vysoký tlak, onemocnění žlučníku, artróza a onemocnění kloubů.