Jak zateplit fasádu správně a bez chyb kniha?
Na provětrané fasády jsou doporučeny desky tepelné izolace ze skleného vlákna např. Knauf TP116, Knauf TP138 a desky z kamenné vaty např. Isover UNI, Isover FASSIL, Isover Multimax 30. Z důvodů zvyšování tepelné ochrany domu lze do provětrané fasády použít desky z fenolické pěny (např.Izolantem je v tomto případě minerální vata anebo pěnový polystyren. Vybraný materiál je napevno přichycen přímo na stávající fasádu. V současné době se k zateplení fasády používá mnohem více fasádní polystyren než minerální vata. Důvodem je jeho nižší cena a snazší opracovatelnost.Jako izolace se používají desky nebo rohože z minerální vaty, které mají dobrou difúzní propustnost a dobře se osazují do roštu, včetně optimálního přisazení k izolované zdi. Použít zde polystyrén nedoporučuji. Další možností je použití speciálního fasádního systému Baumit Open S.

Čím zateplit fasádu domu : K zateplení se nejčastěji používá bílý fasádní polystyren (EPS), minerální vlna a šedý polystyren. Všechny tři zařídí skvělou tepelnou izolaci, ale v dalších vlastnostech se liší. Bílý polystyren (EPS) vyniká svou pevností, dobře se s ním pracuje a je ze všech tří variant nejlevnější.

Jakou tloušťku zateplení fasády

Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.

Proč zateplovat starý dům : Po zateplení se tak v domě nejen lépe bydlí, ale i se na něj dobře kouká. Zateplené domy tím zvyšují svou hodnotu na trhu a případní kupci jsou zpravidla ochotni zaplatit výrazně více. Domy a byty se po zateplení prodávají lépe a především dráže než staré a nezateplené.

Mezi nejoblíbenější patří minerální vaty: tedy skelná anebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů. Jedině tak lze dosáhnout ideálních tepelných úspor.

Orientační cena za zateplení fasády v roce 2022 se neustále pohybuje. Aktuálně takto: od 950 – 1150 Kč bez DPH za 1 m2 u fasádního polystyrenu. od 1100 – 1500 Kč bez DPH za 1 m2 u minerální vaty s podélným vláknem.

Jak izolovat kamenné zdivo

Výborné řešení na zateplení kamenného zdiva je použít paropropustnou tepelněizolační omítku v kombinaci s ochranným nátěrem, který dokáže celý dům chránit zvenku před vodou (nepropustí vodu ani vlhkost do zdiva), ale zároveň je paropropustný a z vnitřní strany dokáže ze zdiva vytáhnout přebytečnou vlhkost.Korunu zídky lze realizovat nepravidelně, anebo s pomocí plochých kamenů či kamenných desek. Zároveň můžete celou zídku zpevnit tím, že ji osadíte rostlinami. K tomuto účelu se nejlépe hodí sukulenty, kterým nevadí sucho. U jiných rostlin je zapotřebí do spár přidat společně s rostlinou i trochu substrátu.Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren. Podstatnou výhodou zateplení stěn fasádní vatou s ohledem na paropropustnost vnější povrchové úpravy (omítky) je, že ve stěně nedochází ke kondenzaci vodních par a to při jakékoliv použité tloušťce vaty.

Aplikace foukané izolace je rychlá a bezodpadová, přičemž není třeba vyklízet půdu. Foukanou izolaci je doporučeno aplikovat v tloušťce 18 až 25 cm v případě stropu, ovšem třeba pro splnění podmínek dotačních programů to může být 30 cm.

Jakou zvolit tloušťku zateplení : Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.

Čím zateplit dům zevnitř : Jako tepelná izolace se pro vnitřní zateplení nejlépe osvědčila paroproustná minerální vata. Pořizujeme desky minerální vaty odpovídající tloušťky a lepíme je na stěnu a ostění oken celoplošně vysoce nasákavou lepicí maltou. Dosáhneme tak nasákavé izolační skladby.

Čím se zatepluje střecha

Šikmé střechy se nejčastěji zateplují izolačními pásy, deskami nebo dílci z polystyrenu, minerální nebo skelnou vlnou, izolanty na bázi dřeva a papíru, ovčí vlnou a konopím. Stále častěji se používá i sypaná nebo foukaná izolace nebo nástřiky polyuretanovou pěnou. Obojí vyžaduje specializovanou firmu.

V případě fasády se proto doporučuje 20–28 cm ověřeného izolantu, do střechy se doporučuje dát 30–40 cm. Každý centimetr izolace navíc sice něco stojí, ale cenový rozdíl je bohatě kompenzovaný budoucími energetickými úsporami. Nezapomeňte, že životnost izolantu z minerální vaty je v řádech mnoha desítek let.kontaktní zateplení polystyrenem: od 1.800 Kč/m² kontaktní zateplení s minerální izolací: od 2.800 Kč/m² provětrávaná fasáda: cca 6.000 Kč/m² fasáda bez zateplení (na Porotherm): od 900 Kč/m²

Kolik stojí 1m2 zateplení : Cena zateplení domu za metr čtvereční

Typ zateplení Cena za metr čtvereční izolace
Zateplení pomocí polystyrenu 600 až 1 000 Kč za metr čtvereční
Zateplení minerální izolační vatou 800 až 1 500 Kč za metr čtvereční
Zateplení dřevěným vláknem 800 až 1 200 Kč za metr čtvereční