Jak zjistím že mi padá nafta?
Padání nafty znamená že je netěsnost v potrubí. Regulator tlku paliva je na vysokotlakém čerpadle a reguluje tlak paliva. Da se odskouset pokud k němu vedou dva dráty tak plus a mínus mělo by to cvakat nebo odskouset přes diagnostiku. V prostřed má jehličku a ta se musí hýbat.Přepad nafty bývá zaústěn do sání z nádrže, není samostatně vyveden do nádrže. Dalším možným zdrojem problémů bývají ruční palivové membránové pumpy, ale netvrdím, že ji na autě máš. Záleží na konkrétním autě (model, rok, země původu ap.). Tam se do systému dostává vzduch přes poškozenou membránu.Předepsanou kvalitu motorové nafty určuje norma ČSN EN 590. Ta udává mj. destilační křivku, bod vzplanutí, obsah síry (aktuálně od 1.1.2009 do 10 ppm), povinný obsah bio složky FAME / MEŘO (aktuálně na základě 98/70/EG do 7 %), vody, nečistot a cetanové číslo (aktuálně min. 51).

Jakou barvu má mít nafta : Ropa. Jiným označením surová nafta, zemní olej nebo černé zlato je hořlavá olejovitá kapalina, kterou tvoří směs uhlovodíků (převážně alkanů). Ropa má nižší hmotnost než voda. Její barva bývá různá, od tmavě hnědé, přes žlutou, zelenou až po černou barvu s nazelenalým nádechem a typickým zápachem.

Jak zjistit že padá nafta

Pokud ti padá nafta, tak se podívej po nastartování jestli nemáš vzduchové bubliny v průhledných hadičkách u vstřikovacího čerpadla. Tlaky stímto nemají co dělat. Tohle vypadá na padání nafty. Možná ještě na špatnou palivovou pumpu (podávací čerpadlo).

Jak se projevuje špatná nafta : Do nafty se zase přidává petrolej nebo topný olej. Nejhorší jsou příměsí obsahující, kterou mohou způsobit poškození spalovacího systému. Motor poškozený v důsledku nekvalitního paliva se dusí, přestává mít výkon a jeho chod je nepravidelný. Zároveň se objeví nežádoucí vibrace, vysoká kouřivost či zvýšená spotřeba.

Prozradíme vám triky, jak snížit spotřebu benzínu nebo nafty.

  1. Snažte se jízdu přerušovat co nejméně, tzn. omezit brždění
  2. Vyhýbejte se krátkým cestám.
  3. Rozvrhněte si rychlost.
  4. Vyhýbejte se rychlé jízdě
  5. Při delším čekání vypínejte motor.
  6. Brzděte pomocí motoru.
  7. Ovládněte pravidla aerodynamiky.


K testu nafty stačí vzorek 0,5 litru paliva a do několika minut je znám výsledek, který budete mít vytištěný na výstupním protokolu. Analyzátor paliva DELPHI YDT 553 – je určen k měření úrovně bionafty v motorové naftě a také k rozpoznání špatného stavu paliva.

Jak poznat naftu

Benzin jako E, nafta jako B

Oktanové číslo se povinně uvádět nemusí. Nafta se značí symbolem B7 ve čtverci, ale občas lze narazit i na označení B10, B30, či dokonce B100, kdy číslo vždy vyjadřuje podíl biosložky. Ještě existuje značení XTL, které označuje plně syntetickou naftu.II. třída zahrnuje petrolej, terpentýn, některé nátěroví hmoty a další látky s bodem vzplanutí od 21 °C do 55 °C a reprezentantem III. třídy je například motorová nafta, mazut a další kapaliny s bodem vzplanutí 55 °C až 100 °C.Zimní nafta odolá tuhým mrazům do −20 °C, prémiová až do −35 °C. Majitelé benzínových aut můžou být v klidu až do −40 °C. V nádrži vám zbývá posledních pár litrů paliva ještě z léta a auto stojí venku, na mrazu. Z nafty se pomalu stává ztuhlá hmota a o pár stupňů níž už zamrzá.

NAFTA V BENZÍNU může způsobit zalepení svíček, v horším případě zničení katalyzátoru, jehož výměna pak vyjde velmi draho.

Jak zvysit mazivost nafty : Aditiv nebo také aditivum je přísada, která zlepšuje čistící a mazací vlastnosti paliva, také zvyšuje cetanové číslo nafty a zlepšuje proces spalování paliva. Přispívá k ochraně celého palivového systémů a motoru. Čistí a zabraňuje tvorbě usazenin ve vstřikovacím systému.

Jak mít co nejnižší spotřebu : Snižte hmotnost automobilu

Střešní nosiče, boxy, opěrky hlavy na zadních sedadlech, rezerva i kufřík s nářadím. To jsou zkrátka kilogramy navíc, které se na spotřebě podepisují. Každých 100 kg váhy se rovná přibližně 0,5 litrů paliva. Rezervu (i 20 kilogramů) nahradíte sadou na opravu pneumatik.

Co způsobí nekvalitní nafta

Lidově řečeno, dokáží i takovou naftu "skousnout". Přesto ani jim nedělá dobře. "Snižuje se výkon motoru; ucpávají se filtry, kde začíná celý koloběh nafty; dochází k opotřebení čerpadla a trysek; v neposlední řadě dochází ke zvýšené kouřivosti, což má špatný vliv na životní prostředí."

Ideální doba použitelnosti nafty je kolem 1 roku. V případě benzinu počítejte s kratší dobou. V kanystru vydrží kolem 8 měsíců, v nádrži až o tři měsíce méně.To nejlepší, co lze v takovém případě udělat, je odstavit vůz tak, aby nezpůsobil nehodu, co nejrychleji jej opustit, zabouchnout za sebou dveře, aby se zpomalil přísun kyslíku k plamenům, odejít do bezpečné vzdálenosti a zavolat urychleně hasiče.

Jak se pozná zamrzlá nafta : V první chvíli je třeba umět poznat, že právě vám ve voze zatuhla nafta. Stává se to při teplotách pod -10 °C, kdy se v naftě tvoří krystalky parafínu, které ucpávají palivový filtr nebo přívod paliva. Při pokusu o nastartování uslyšíte, že se motor protáčí, baterka funguje, ale motor nenaskočí.