Jak zkontrolovat hladinu chladici kapaliny?
Kontrola a doplnění chladicí kapaliny

Většinou má průsvitně bílou barvu a vede od ní hadice k chladiči. Nádržka má na boku značky plnicího rozsahu. Pokud je motor vychladlý, chladicí kapalina by měla dosahovat po rysku plnění za studena. Povolte uzávěr nádržky pouze mírně a ustupte bokem, než tlak v nádržce poklesne.Jak zjistit, zda uniká chladicí kapalina

  1. Kaluže barevné tekutiny pod vaším autem.
  2. Sladký zápach ve vozidle nebo v jeho okolí.
  3. Konzistentně nízká hladina nemrznoucí směsi.

Co se stane, když smícháte typy nemrznoucích směsí

Kombinace nekompatibilních chladicích kapalin může vést ke zvýšené oxidaci v chladiči a poškození chladicího systému vozidla, což může mít za následek potenciální poškození.

Jak dolít chladící kapalinu : Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.

Jak měřit hladinu chladici kapaliny

Nádobku pro dolití chladící kapaliny najdete pod kapotou vašeho vozu. V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami.

Jak zkontrolovat kapaliny : Pro dolití chladící kapaliny musíte nejprve najít její nádrž. Ta má zpravidla kulový tvar a najdete na ní dvě rysky – „min“ a „max“. Hladina chladicí kapaliny by měla být mezi nimi. Pokud je kapaliny málo, je nutné ji dolít.

Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami. Hladina pod ryskou minima a nad nebo zároveň maxima se nedoporučuje.

Jak měřit chladící kapalinu

K tomu, abyste zjistili, jestli aktuální náplň chladicí kapaliny vyhovuje, používáme obyčejný hustoměr. Už podle názvu je patrné, že se s ním měří hustota kapaliny, která nám ukáže, jak na tom kapalina skutečně je. Do hustoměru nasajete malé množství kapaliny (mačkáním balónku).Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.Z technických důvodů se snímač většinou nachází v blízkosti přední části motoru. Dobrým místem, kde hledat, je například chladič nebo pouzdro termostatu. Pokud je příliš tma, vezměte si na pomoc zdroj světla. Pokud snímač nedokážete najít, nahlédněte do technické dokumentace k vozidlu.

Nádobku neotevírejte, když je motor zahřátý na provozní teplotu, ani bezprostředně po dojezdu. Kapalina by mohla vystříknout a popálit vás. Při dolévání chladicí kapaliny byste vždy měli použít ten typ, který už v potrubí je, některé jsou ale vzájemně kompatibilní. To si raději ověřte v pokynech výrobce.

Jak zkontrolovat hladinu chladící kapaliny : Nádobku pro dolití chladící kapaliny najdete pod kapotou vašeho vozu. V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami.

Kolik má být chladící kapaliny : V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami. Hladina pod ryskou minima a nad nebo zároveň maxima se nedoporučuje.

Kdy se mění chladicí kapalina

Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

Fridex G 13

Cena Firdexu G 13 se pohybuje mezi 120 a 160 Kč za jeden litr.Důležité je jedno. S řešením problému neotálejte. Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty.

Jak poznat prasklý chladič : Za problémem nejčastěji stojí prasklá hadice. Tu odhalíte pohledem směrem k podvozku. Jestliže se pod autem nachází mokrý flek, máte jasno. Pozvolný únik kapaliny z chladicího systému – začíná to snadno přehlédnutelnou loužičkou, končí každodenním doléváním kapaliny.