Jakou barvu na okapy?
Jeden až dva nátěry emailem na okapy (Okapol) nebo disperzním akrylátovým lesklým emailem (Balakryl UNI Lesk), případně můžete použít Balakryl Profi. U Okapolu a Balakrylu UNI počítejte s dobou zasychání 4 – 6 hodin.Pokud se rozhodnete natírat čerstvý pozink doporučuji polymérovou barvu Pegarust. Je to membránová barva, vytváří stabilní vysoce pružný film (až 200% pružnosti). To zabezpečuje dlouhou odolnost i při použití na velkých plochách jako jsou například střechy nebo konstrukce.Na očištěnou plechovou střechu je možné použít dvousložkovou epoxidovou základní barvu, na kterou poté nanesete dvousložkovou polyuretanovou vrchní barvu ve stejném odstínu. Existují však nátěry, které je možné aplikovat i bez podkladové barvy.

Čím natřít rezavý pozinkovaný plech : AntiRezinem lze natírat nové i rezavé železo, je to vhodná barva na pozinkovaný plech (nový i oxidovaný), hliník, různé konstrukce, střechy, stroje, ploty, auta a mnoho dalšího.

Jakou barvu okapů

Okapy můžete ponechat v barvě kovu, která působí neutrálně. Dobře poslouží bílo-hliníkové odstíny KJG RAL 9006 a KJG RAL 9007. Další možností je dům osadit barevnými okapovými žlaby, které můžete sladit s barvou střechy, fasády nebo oken – ať už decentně tón v tónu, nebo naopak odvážnými kombinacemi.

Čím zalepit díru v okapů : Využijte kvalitní a odolné vodotěsné nátěry na okapy určené k aplikaci štětcem nebo ve spreji. Flexibilní těsnící nátěr lze aplikovat na netěsnící a děravé okapy, potrubí, střechy, oplechování, PVC, beton nebo zdivo. Nátěry a nástřiky na opravy okapů se pro lepší výsledek mohou kombinovat s formovatelnými nosnými pásy.

Pozinkování zajišťuje životnost pletiva nejméně 20 až 40 let v náročných oblastech průmyslové sféry a 50-100 let v běžném využití.

Pozink nelze dobře svařit, pokud se zinek neočistí. Jedinou možností bez čištění, a je to celkem novinka, je speciální elektroda, kterou lze svařit pozink i bez čištění.

Jakou zvolit barvu střechy

Při výběru barvy střechy je třeba vzít v úvahu její vliv na harmonické vnímání domu v kontextu zahradní krajiny a přírodního prostředí. Správně zvolená kombinace odstínů pro fasádu a střechu navíc zdůrazňuje architektonický styl, reguluje míru slunečního záření a zlepšuje tepelnou ochranu domu.1 Střechy

Nátěry kovových střech 200 – 550 Kč/m2
Nátěry asfaltových střech 120 – 300 Kč/m2
Oprava asfaltové střechy položením nového pásu + ochranný nátěr 200 – 550 Kč/m2
Pokládka nové střechy Od 300 Kč/m2
Čištění střechy 50 – 120 Kč/m2

Čerstvé lesklé nezoxidované pozinkované plechy je třeba ponechat pro zaručení přilnavosti základní barvy k plechu po určitou dobu bez nátěru. Jinak se doporučuje použít speciální základní barvy deklarované výrobcem na čerstvý pozinkovaný plech. Při obnově povrchu je možné starý nátěr, který se neodlupuje, ponechat.

Jak vybrat šířku okapu

Odvodňovaná plocha střechy Rozvinutá šířka žlabu Odpovídající průměr žlabu
do 50 m² 250 mm 100 mm
do 75 m² 280 mm 125 mm
do 100 m² 333 mm 150 mm
do 150 m² 400 mm 200 mm

Jaký materiál na okapy : Okapy lze nakoupit z nejrůznějších materiálů, mezi nejvyužívanější patří okapy měděné, titanzinkové a hliníkové. Velmi oblíbené jsou však okapové systémy z ocelového plechu potaženého vrstvami polyuretanu.

Jak udělat díru do okapů : Kulatý otvor se vystřihuje při použití hrdla (obrázek nahoře vpravo). Okraje otvoru pak pomocí kleští ohneme ve směru odtoku vody. Jiný způsob vytvoření odtokového otvoru je vyříznutím klínu pomocí pilky.

Jak utěsnit okapy

Máme několik možností: spoje okapových systémů se provádí buďto letováním z obou stran, nebo letováním a nýtováním, nebo nýtováním a lepením. V současnosti jsou k dispozici navíc i okapové systémy, kde nemusíme nic pájet, lepit, ani nýtovat, ale díly spojíme pomocí speciálních spojek.

Pro dělení výše zmiňovaných materiálů se nejlépe hodí klasické klempířské nůžky nebo nůžky elektrické. Dělit takto můžete plechy lakované i pozinkované, rovný materiál, trapéz i takzvaný taškoplech. Nejrychlejší je práce s elektrickými nůžkami – i tady ale pozor na zrak, vždy mějte na očích ochranné brýle.Pozinkovaný plech

Kód produktu Název produktu Základní cena za kg bez/s DPH
340400 Plech pozinkovaný 0,8/1,25×2,5m 47,40 / 57,35 Kč
340500 Plech pozinkovaný 0,8/1,5x3m 46,90 / 56,75 Kč
340600 Plech pozinkovaný 1/1x2m 46,25 / 55,96 Kč
340700 Plech pozinkovaný 1/1,25×2,5m 46,50 / 56,26 Kč

Čím svařovat tenký plech : Slabé plechy, trubky a profily z hliníkových slitin se nejčastěji svařují metodou TIG. Je nutné použít střídavý proud, který napomáhá odstraňování oxidů hliníku z místa svařování. Ochranným plynem je argon, někdy je vhodné použít směs argonu s heliem (např. HELISTAR He30) pro svaření dílů rozdílných tlouštěk.