Kam dát starou pračku?
Starý elektrospotřebič je možné odevzdat obchodníkovi při nákupu nového. Pro sběr drobných elektrospotřebičů slouží také červené kontejnery společnosti Asekol. Těch je po Česku rozmístěno více než 1600.Kam vyhodit starý telefon, notebook, elektronickou hračku či žehličku Do červeného kontejneru ASEKOL. Při rozkladu spotřebičů na skládce totiž dochází k úniku nebezpečných látek, naproti tomu spotřebiče vhozené do červených kontejnerů putují přímo na speciální linku, kde se bezpečně rozeberou a až z 90 % zrecyklují.Jak odevzdat k recyklaci

 1. Odvezte vysloužilá elektrozařízení do sběrného dvora ve vašem městě
 2. Vyhoďte spotřebič do kontejneru na odpadní elektro.
 3. Odevzdejte staré elektro v místě zpětného odběru.
 4. Nechte si zdarma odvézt staré spotřebiče z domácnosti.

Co se starou myčkou : Každý má možnost odevzdat vysloužilý spotřebič také v obchodě s elektronikou. Obchodník jej musí vzít zdarma. Když nemá prostor, aby staré spotřebiče skladoval, musí vám poradit, kam jej odevzdat – nejspíš to bude nejbližší sběrný dvůr.

Kam umístit pračku

Technická místnost nebo komora je jednoznačně nejlepším místem pro umístění pračky a sušičky. Pokud se vám sem vejde i koš na prádlo a prací prostředky, máte vyhráno. Pro napojení na odpad a přívod vody je ideální, pokud technická místnost sousedí s koupelnou, toaletou nebo kuchyní.

Co se starou popelnici : Někde je možné kovy třídit dohromady např. s plastem, jinde můžete najít kontejnery na kovy na sběrných hnízdech, další možností je kovy odevzdat ve sběrném dvoře. Kovy větších rozměrů můžete odkládat na sběrné dvory nebo do nejbližších sběrných surovin/kovošrotů. Nepatří do směsného odpadu.

Prodejci odebírají staré pračky při dodání nových a mají možnost (pokud jsou registrováni jako sběrné místo) požádat kolektivní systém o bezplatný odvoz z prodejny." Všechny vysloužilé pračky však ve sběrných dvorech nekončí.

Vysloužilý spotřebič od Vás přebere dodavatel či instalatér, případně ho můžete zavézt do smluvní prodejny nebo na jiné místo zpětného odběru, které naleznete v každé obci nad 2 000 obyvatel.

Kam dát staré nádobí

Nádobí, které je potažené vrstvou, jako je například teflon, nebo je kovové, je zapotřebí odvézt do sběrného dvora nebo odložit do velkokapacitních kontejnerů. V případě, že je nádobí stále funkční, zkuste obvolat různé charity nebo azylové domy, zda o něj nebudou mít zájem.Myčka nádobí se ucpala

 1. Myčku nádobí odpojte ze sítě.
 2. Vyjměte horní i dolní koš.
 3. Vyjměte filtr.
 4. Pomocí houbičky odstraňte případnou vodu, abyste se dostali k víku čerpadla.
 5. Pokud je všechna voda pryč, otevřete pomocí lžíce víko čerpadla. Uchopte jej za spoj, vysuňte diagonálně směrem dovnitř a zcela vyjměte.

Jak se zbavit pachů v myčce

 • Nejpravděpodobnějším viníkem je organický odpad nashromážděný ve spodní části myčky.
 • Vyjměte spodní přihrádku, abyste se dostali k filtru.
 • Dejte filtr pod kohoutek s horkou vodou a poté jej vyčistěte teplou mýdlovou vodou.
 • Vyměňte filtr a otřete vnitřek myčky čističem, zejména kolem dveří.


Do přihrádky na prací prášek nasypte půl hrnku jedlé sody, oddíl pro máchání místo aviváže naplňte octem. Dva hrnky octa můžete nalít přímo do bubnu. Potom pusťte program na čištění pračky, pokud ho vaše pračka nemá, zvolte nejdelší program na nejvyšší teplotu, a nechte pračku naprázdno vyprat.

Jak umístit pračku pod umyvadlo : Pračku totiž nemůžete umístit pod jakékoliv umyvadlo, ale pouze pod takové, které stojí na desce, protože pod umyvadlem se nachází přívod a odtok vody z umyvadla. Ideální je zakomponovat pračku již do stavebních plánů koupelny, aby se vám pak nestalo, že bude umyvadlo kvůli pračce příliš vysoko.

Co lze odvézt na sběrný dvůr : Ve sběrném dvoře je možné odevzdat prakticky jakýkoliv odpad vznikající běžně v domácnosti: Objemný odpad, papír, plast, sklo, nápojový karton, bioodpad, kovy, textil, elektrospotřebiče, pneumatiky , stavební odpad (za poplatek), upotřebený jedlý olej, nebezpečné odpady, léky, baterie, zářivky.

Kolik se platí za sběrný dvůr

Ukládání odpadu ve sběrných dvorech je pro místní občany zdarma, resp. občan si jej platí v rámci celkového poplatku za komunální odpady v obci.

Starý spotřebič musí být připraven v době doručení zboží ihned k naložení (odpojen ze sítě, chladnička odmražena, pračka bez vody apod.). Není potřeba spotřebič balit, jen by měl být očištěn od veškerých nečistot. Upozorňujeme, že nepřipravené spotřebiče nemůže řidič z provozních důvodů naložit.Lze je odložit do většiny kontejnerů na elektroodpad nebo na odevzdat ve sběrných dvorech. Vzhledem k velikosti akvária, se nám nepodaří ho umístit do běžného kontejneru na sklo a měli bychom jej odvézt na sběrný dvůr do velkokapacitního kontejneru určeného na tabulové sklo.

Jak dlouho vydrží bojler : Životnost bojleru závisí na mnoha faktorech (například kvalitě vody nebo způsobu, jakým bojler užíváte). V průměru bojlery slouží asi 5 až 8 let. Životnost bojleru můžete výrazně prodloužit správnou volbou změkčovače vody. Pokud váš bojler teče, tak v danou chvíli můžete udělat jediné, a to zabezpečit ho.