Kdo vymyslel balón?
Tradičně se za světový počátek balónového létání považuje až 5. červen 1783, kdy se ve Francii z Annonay (v departementu Ardèche ) vznesl první horkovzdušný balon bratří Montgolfierů (Joseph-Michel Montgolfier a Jacques Étienne Montgolfier) s „pasažéry“ (beranem, kachnou a kohoutem) na palubě.června 1783

Bratři Montgolfierové vypustili veřejně první balón. Vzduch v balónu vysokém 12 metrů byl ohříván ohněm ze slámy a vlny. Balón se vznesl do výšky 2000 metrů a za 10 minut uletěl 2 km.Jak dlouho trvá let Jak rychle balón letí a jakou vzdálenost uletíme Balón letí rychlostí větru a obvykle uletíme 10 až 20 km.

Jak daleko Doleti balón : Jak daleko doletí balón Balón letí stejně rychle, jako fouká vítr. Většinou uletíme za hodinu 6 až 20 km. Za silnějšího větru ve vyšších vrstvách i kolem 30 km od místa startu.

Odkud pochází slovo balón

Tento název románského původu s původním významem ‚velká koule' měl dále řadu souputníků, vesměs z německého Ball (v nářeční podobě ból), značícího od původu ‚bouli, nádor'. Sem patří jména pro míč jako bol, ból, ojedinělé bul, bal a dále též ve středním rodě bole, bale, póle.

V jaké výšce létají balóny : V koši balonu se v závislosti na velikosti konstrukce nachází zpravidla 2 – 30 lidí. Obvyklá nadmořská výška letu činí 500 – 700 m, ale i nad 1000 m. Maximální výše není stanovena, minimální výška v České republice činí 150 m, a to nad volnou krajinou. Za hodinu se v průměru nalétá 10 – 15 km.

Wright Flyer
Určení Experimentální letadlo
Výrobce Bratři Wrightové
Šéfkonstruktér Bratři Wrightové
První let 17. prosinec 1903


V roce 1903 se dva Američané, bratři Orville a Wilbur Wrightové, vznesli do vzduchu na stroji poháněném spalovacím motorem, který sami sestrojili. Tento úspěch je považován za první let letadlem v dějinách lidstva.

V jaké výšce letí balón

V koši balonu se v závislosti na velikosti konstrukce nachází zpravidla 2 – 30 lidí. Obvyklá nadmořská výška letu činí 500 – 700 m, ale i nad 1000 m. Maximální výše není stanovena, minimální výška v České republice činí 150 m, a to nad volnou krajinou. Za hodinu se v průměru nalétá 10 – 15 km.Jedinou cestou, jak vyfouknout foliový balónek je obyčejné brčko. Brčko zavedeme do balónku přes samouzavíratelný ventil a začneme vyvíjet tlak na balónek, dokud jej nevyfoukneme úplně. Upozornění: Tímto způsobem může být samouzavíratelný ventil poškozen a nelze garantovat, zda bude do budoucna těsnit.Cena balónového kompletu (pro 2 pasažéry a pilota) připraveného k letu vás příjde na cca 800 000,- Kč. Můžete však také koupit ojetý-olétaný balón za polovinu této částky.

Houpací křeslo nebo pohovka

Co znamená mečbol : Mečbol (anglicky match point) – pokud pro hráče výhra v následující výměně znamená i zisk celého zápasu, má takový hráč mečbol.

V kolika km letí letadlo : Letové cesty mají obvykle nejnižší hladinu kolem 2 000 m (6 000 stop) a nejvyšší asi 13 500 m (41 000 stop). Rychlost letadel je koordinována dispečerem, v jehož prostoru se právě pohybují.

Jak se řídí balón

Horkovzdušný balón je poháněn větrem a ve vzduchu může pouze stoupat nebo klesat podle toho, jak se ohřívá vzuch uvnitř balónu. Balon je tedy ovládán pouze pomocí hořáků, které spalují propanbutanový plyn. I přesto lze ovládat směr letu balónu vystoupáním do výšek, kde vítr vane požadovaným směrem.

SVITÁK, Pavel. První český letec inženýr Jan Kašpar a začátky českého letectví. Pardubice: Východočeské muzeum v Pardubicích, 2003. ISBN 80-86046-65-6.V roce 1903 se dva Američané, bratři Orville a Wilbur Wrightové, vznesli do vzduchu na stroji poháněném spalovacím motorem, který sami sestrojili. Tento úspěch je považován za první let letadlem v dějinách lidstva.

Co si vzít na let balónem : Co si vzít na sebe

Na let balonem vám doporučujeme outdoorové oblečení, nejlépe tmavší barvy a pevnou obuv / k ranním letům nejlépe i nepromokavou /. Přistání nemusí být vždy na krásně posečené louce, ale třeba na poli.