Kdy kvete pažitka?
Jedlý květ pažitky můžete použít do salátů či k dekoraci vařených brambor, kaše nebo si z nich vyrobte pesto. Květy se dají také dobře použít na domácí delikátní ocet s pažitkovými květy či máslo. Pokrmy s květy pažitky nejen dobře chutnají, ale také lákavě vypadají.Kvete od května do srpna.Pažitkovou nať začínáme pravidelně sklízet, když rostlina dosáhne výšky zhruba 10 cm. Seřezáváme ji asi 3 cm na zemí a ihned spotřebujeme. Pažitka je mrazuvzdorná, na zimu ji můžeme přikrýt suchým listím, aby brzy na jaře vyrostla čerstvá nať.

Kdy řezat pažitku : Jak stříhat pažitku

Střih můžeme provádět prakticky kdykoliv během celého roku. Pro sklizeň natě není dobré používat nůžky. Ty by mohly listy poškodit a řez by nebyl úplně rovný. Využijte raději dobře naostřený nůž, kterým trsy seřízněte.

Jak pestovat pažitku v květináči

Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy. Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou.

Proč žloutne pažitka : Pažitka v květináči vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Když to ale s vodou přeženete, může žloutnout.

Pažitka čínská Neko – Allium tuberosum – semena – 20 ks

Jedná se o rostlinu bujného růstu, která dosahuje výšky okolo 30 cm. V kuchyni lze využít všechny její části. Rostlina je mrazuvzdorná.

Jedná se o dvouletou bylinu. První rok po výsevu jsou tedy její stonky velmi jemné a rostlina do dalšího roku zesílí.

Proč neroste pažitka

V horkých a suchých dnech ji zavlažujte. Pažitka v květináči vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Když to ale s vodou přeženete, může žloutnout. Čím více budete pažitku zastřihávat, tím lépe.Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy. Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou.Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy. Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou.

Pažitka. Hnojení venku roustoucí pažitky je vhodné na podzim, kdy kolem trsů můžeme posypat orgarnické hnojivo či kompost a mulč (tepelná ochrana). Přes zimu a zjara zesílí a bude tvořit velké trsy s tmavě zelenými listy. Častější hnojení pažitky není potřeba.

Jak často se zalévá pažitka : Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.

Na co je dobrá pažitka : Je známo, že podporuje trávení, usnadňuje žaludeční nevolnost a zabraňuje špatnému dechu. Má diuretický účinek, který snížuje vysoký krevní tlak. Pažitka dále posiluje kosti, mírní zažívací potíže a má přirozené antibakteriální vlastnosti, které mohou eliminovat širokou škálu bakterií.

Jak poznat divokou pažitku

Jak ji poznáme

Pro začátečníky mám popis – pažitka je už z dálky znatelně tmavší než okolní tráva, roste v trsech, má úzké a duté stonky, někdy bývají nahoře zatočené. Když utrhnete a přičichnete, budete hned vědět, že jste našli, co jste hledali. Pažitkové aroma ji prozradí.

Pokud chcete mít čerstvou pažitku či petrželové lístky stále po ruce, oddělte kousek trsu a zasaďte si ho do květináče, který budete přes zimu uchovávat v bytě. Přežití zimy jim nedělá v našich klimatických podmínkách žádné potíže.Jak často a kolik vody Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.

Jak naklíčit pažitku : Semena pažitky se vysévají po více kusech do jedné vyhloubené jamky. Do květináče vysejte pažitku v několika "hnízdech". Po výsevu substrát zalijte a postavte ho na světlé stanoviště. Po několika dnech začnou klíčit první semínka.