Kdy můžu dát dudlík?
Dudlík byste měli dát svému miminku až tehdy, kdy bez problémů zvládá kojení – obvykle zhruba ve třech až čtyřech týdnech věku. Pokud přecházíte z kojení na krmení z láhve, používání dudlíku může miminku pomoci lépe si zvyknout i na dudlík kojenecké láhve.Dítě by se mělo odnaučit dudlání přes den do jednoho roku a přes noc do dvou. Pokud to však nepůjde a probrečí bez dudlíku celou noc, nelamte to přes koleno. Lepší je pár měsíců počkat, až dítě zvládne tuto situaci lépe, než zbytečně stresovat sebe i dítko.Správná velikost dudlíku závisí na věku Vašeho děťátka. Proto je důležité jej po 6, respektive po 18, měsících vyměnit za větší. Že je dudlík příliš velký poznáte podle toho, že se měkká sací část nevejde kompletně do pusinky dítěte. Zároveň je možné vidět silikonový (případně latexový) krček.

Jak poznam že dítě potrebuje dudlík : Potřebuje moje dítě dudlík

  • pláče.
  • saje svoje prsty.
  • saje váš prst nebo cokoliv, k čemu se přiblíží ústy.
  • ho máte v náručí, naléhavě hledá prso.

Jak vybrat dudlík pro novorozence

Pro novorozence jsou vhodné dudlíky s označením 0 – 6 měsíců, které mají odpovídající velikost. Rozhodně byste neměli miminkům dávat dudlíky určené pro batolata nebo modely s univerzální velikostí, protože právě v prvních měsících a letech života roste dítě nejrychleji a jeho potřeby se tak velmi rychle mění!

Jak dudlík kazí kojení : Při sání dudliku se zapojují jiné svalové skupiny než při kojení. To způsobuje, že dítě pak dělá podobné pohyby i při kojení (což je často slyšet jako mlaskání dítěte při kojení), čímž není schopno efektivně získávat mléko z prsu.

Připravujte dítě už od začátku, že je dudlík jen na určitou dobu, a ne na pořád. Nastavte mu dobu, do kdy ho smí používat a pak už se s ním bude muset rozloučit. Stále mu jeho zbývající čas s dudlíkem opakujte.

První řečí miminka je jeho mimika a jeho pláč.

Navázání očního kontaktu a první úsměv přichází okolo prvního až druhého měsíce věku. Obojí už mohou doprovázet pokusy o broukání, které ve třetím až pátém měsíci života postupně přecházejí do období žvatlání. Dítě experimentuje se svými mluvidly, vydává rozmanité zvuky.

Jaký dudlík pro novorozence

Pro novorozence jsou vhodné dudlíky s označením 0 – 6 měsíců, které mají odpovídající velikost. Rozhodně byste neměli miminkům dávat dudlíky určené pro batolata nebo modely s univerzální velikostí, protože právě v prvních měsících a letech života roste dítě nejrychleji a jeho potřeby se tak velmi rychle mění!Je vhodné začínat zeleninou, protože má neutrálnější chuť. Pokud začnete s ovocnými příkrmy , miminko si může navyknout na sladkou chuť a ostatní příkrmy mu tak nemusí tolik chutnat. Vhodná je mrkev, brokolice, dýně, brambory, špenát, celer a jablko. Postupně můžete přidat maso a další potraviny a vše různě kombinovat.Od 9 měsíců Dáváme stravu s kousky, možné dávat již do ruky kus tvrdšího rohlíku, neslané křupky, dětské piškoty, dětské sušenky.

VÝBAVIČKA PRO MIMINKO

Zpočátku zakoupíte spoustu věcí, bez kterých se péče o dítě neobejde. Nejzákladnějšími jsou oblečení pro novorozence, první plenky, vanička, postýlka, autosedačka a kočárek. Potřeby pro kojení a krmení patří k základní výbavičce, ale maminky je pořizují až po porodu a po nástupu laktace.

V čem nechat spát novorozence : Během podzimu, zimy a jara je doporučováno používat zimní nebo celoroční spací pytel. Ten vlastně nahrazuje přikrývku, takže je pod něj nutné děťátku obléknout buď vnitřní spací pytel, nebo body. Podle pokojové teploty pak zvolíte, jestli body s krátkým, anebo dlouhým rukávem.

Jak Nepouzivat dudlík : Jak tedy uklidnit miminko a obejít se bez dudlíku Místo dudlíku nabídněte miminku prs. V případě nezbytnosti můžete na uklidnění miminka použít i vás prst, který ho necháte chvíli sát. Kromě toho začnete poznávat svoje miminko a zjistíte, co mu nejvíce pomáhá, aby se uklidnilo.

Jak naučit miminko na dudlík

Jemně se dudlíkem dotýkejte pokožky kolem rtů a tváří dítěte, dáte mu tak možnost pocítit na vlastní kůži materiál dudlíku. Tím se spustí hledací reflex a dítě natočí obličej směrem k dudlíku. Sledujte chování dítěte. Pokud otevře ústa, znamená to, že hledá něco, co by mohlo začít sát.

Každé děťátko je jiné, ale žvatlání se mění na skutečná slova někdy mezi 9 a 18 měsíci. Okolo druhého roku života se začínají slova a mysl dítěte prolínat a ovlivňovat.DVOUMĚSÍČNÍ MIMINKA MOHOU UMĚT:

Opakovat zvuky „óóó“ a „ááá“. V poloze na bříšku zvednout hrudník a hlavu a opírat se při tom o ruce. Zaostřovat na velmi malé předměty a sledovat je, k čemuž jim pomáhá vývoj očních svalů.

Proč nepoužívat dudlík : Dudlík a sání z lahve narušuje správný mechanismus sání kojeného dítěte. „Užití dudlíku, zvláště v prvních 6-8 týdnech vede k horší technice sání a následně k menší tvorbě mléka. Zasahuje tak do procesu nástupu a udržení laktace.