Kdy poletí ISS nad Českem?
ISS vypadá jako jasná a pomalu se pohybující „hvězda“, která nebliká. Přelet celé oblohy ji trvá řádově několik minut. Jak nelézt čas přeletu Na stránce si vyberte některé z nabízených měst, které se nachází poblíž vašeho místa bydliště.Putuje-li nějaká hvězda mezi ostatními po nebi pomalu a vytrvale, nejen okamžik jako meteor, bude to nejspíše družice, obíhající kolem Země. Stejně jako meteor se přitom po- hybuje přímočaře. Na rozdíl od meteoru, zářícího oblaku par vzniklého z malého rychlého tělíska, vidíme družici proto, že je osvětlená Sluncem.V současné době je posádka, která se každých 6 měsíců obměňuje, tvořena 7 členy. Stanice je umístěna na nízké oběžné dráze Země ve výšce kolem 400 km. Při průměrné rychlosti okolo 7 700 m/s (27 720 km/h) pak pravidelně obíhá Zemi s periodou cca 92 minut.

Kde sledovat ISS : Pravděpodobnost, že ji spatříte náhodně, je tedy sice vysoká, přesto je lepší stanici vyhlížet právě v čase přeletu. Tuto informaci pro dané pozorovací místo (i předpovědi pro jiné družice) najdete například na adrese www.heavens-above.com nebo v mobilní aplikaci ISS Detector či ISS Spotter.

Jak se spí na ISS

Astronauti, kteří spali připoutaní ve spacích pytlech, si stěžovali, že je dokáže vzbudit i samovolný pohyb rukou. Členové posádky ISS dnes tráví spánkem vždy 8,5 hodiny, a to v samostatných kójích zhruba o velikosti telefonní budky ve spacáku s popruhy k připoutání.

Jak se pohybuje ISS : Stanice se pohybuje po oběžné dráze okolo Země správnou rychlostí (28000 kilometrů za hodinu) a směrem. Letí velmi rychle, a proto nespadne na Zem, ale padá okolo Země. Díky tomu, že padá, je vše uvnitř ve stavu beztíže. Všechno se tedy vznáší!

KVĚTEN 2024

Datum Hodina (SEČ) Úkaz
19. 16 h asteroid (2) Pallas v opozici se Sluncem (+9,0 mag)
20. 11 h Měsíc v konjunkci s α Vir (Spica 0,87° jižně; po půlnoci nad JZ obzorem)
20. 14 h Slunce vstupuje do znamení Blíženců
23. 15 h Měsíc v úplňku (14:53)


První a jednodušší možnost nabízí stránka james.darpinian.com/satellites. Postup je v tomto případě velmi jednoduchý. Stačí otevřít stránku, která má dvě části: Vlevo vidíte očekávané přelety pro vaše místo a čas (AM ráno, PM odpoledne).

Co se zkouma na ISS

Vesmírná stanice je zařízena pro střednědobé pobyty, od několika týdnů, měsíců až po roky. Obvykle slouží jako laboratoř, pozorovatelna Země s lidskou posádkou nebo může být také použita jako základna pro další lety do Sluneční soustavy. V poslední době byla také cílem několika kosmických turistů.Počínaje Expedicí 20 jsou posádky ISS šestičlenné (pouze Expedice 22 bude pětičlenná), kosmonauti jsou střídáni v šestiměsíčních intervalech po trojicích loděmi Sojuz.Viditelné přelety se opakují vždy zhruba po měsíci a trvají několik dnů až týdnů. Střídá se vždy několik dnů ranních přeletů, pár dnů pauza (nebo nic), pak několik dnů večerních přeletů, pak delší pauza a tak pořád dokola.

Mezinárodní kosmická stanice (ISS) je od roku 1993 společným projektem americké NASA, Kanady, evropských států sdružených v kosmické agentuře ESA, Japonska, Brazílie a Ruska.

Kolik si vydělává kosmonaut : Co říká výplatní páska: Američtí astronauti pracující pro NASA podle časopisu 100 + 1 berou 64 až 141 tisíc dolarů ročně. To je v přepočtu 113 až 248 tisíc Kč měsíčně. Kosmonauti z Evropské kosmické agentury dostávají 58 až 84 tisíc eur ročně. To v přepočtu znamená měsíční výplatu 132 až 190 tisíc Kč.

Jak dlouho jsou lidi na ISS : Oficiální představitelé Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) podle serveru Spaceflight Now již řekli, že oba astronauti, kteří získali zkušenosti s lety do vesmíru už v raketoplánech, mohou na ISS pracovat jeden až čtyři měsíce.

Jak dlouho trvá cesta na ISS

Let raketoplánů ke stanici nebo zpět trvá dva až čtyři dny v závislosti na programu a prováděných experimentech, zpáteční let se může prodloužit i čekáním na příznivé počasí v místě přistání. Denní program kosmonautů na ISS se skládá se tří základních částí; běžné údržby stanice, vědeckého výzkumu a nezbytného cvičení.

Apollo 11
Vzletová rampa LC-39A
Nosná raketa Saturn V
Délka letu 195 hodin, 18 minut a 35 sekund
Čas na dráze kolem Měsíce 59 hodin, 30 minut a 25,79 sekundy

Venuše je dobře pozorovatelná pouhým okem jako nejjasnější objekt na noční obloze po Měsíci. Venuše je nejjasnějším objektem na noční obloze po Měsíci. Pohybuje se vždy uvnitř zemské dráhy, což má za následek, že se nemůže na obloze od Slunce vzdálit dále než 47°.

Co sviti v noci na obloze : Na simulovaném obloze se představí hvězdy, planety i Měsíc v aktuální fázi. Promítání jsou úmyslně směřována na dobu, kdy Měsíc není okolo úplňku, aby na skutečné obloze bylo možno také něco pozorovat. Samozřejmě počasí ovlivnit neumíme, a tak přinejhorším můžete noční krásy pozorovat aspoň na naší umělé obloze.