Kdy proběhla privatizace?
malá privatizace ani restituce. První vlna kupónové privatizace se uskutečnila v ČSFR v roce 1992 (5 kol od května do prosince), druhá vlna v České republice roku 1994 (6 kol od března do prosince). V každé vlně si každý dospělý občan mohl zakoupit kupónovou knížku za 35 Kč a k ní známku za 1000 Kč.Poslechněte si odpověď na otázku: Co to byla malá privatizace 26. ledna 1991 proběhla v Praze první veřejná aukce v rámci malé privatizace. Tato privatizace pak probíhala až do roku 1993.Každý dospělý občan si tak mohl za 35 Kč zakoupit kuponovou knížku, a následovně za každých 1000 Kč známku. Kuponová knížka obsahovala 10 kuponů, kde každý kupon tvořil hodnotu 100 bodů. Tyto body a kupony mohl občan následně uplatňovat v jednotlivých kolech vln kuponové privatizace.

Jak probíhala privatizace : Privatizace v postkomunistických zemích

let minulého století – přerozdělování „socialistického vlastnictví“ do soukromých rukou. Tyto změny probíhaly bez dostatečných právních podkladů a získání majetků v rámci privatizace tudíž bylo možné na základě mocenského postavení a/nebo využití právního vakua.

Jak zjistit akcie z kuponové privatizace

„Pokud chce někdo zjistit, zda nevlastní nějaké akcie z doby kuponové privatizace, může tak nově učinit online na stránkách Centrálního depozitáře cenných papírů.

Kdo utekl na Bahamy : Viktor Kožený (* 28. června 1963 Praha) je irský občan českého původu žijící v současné době na Bahamách. Spojené státy americké a Česká republika se jej snaží přivést před soud. Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jako zvláštní typ investiční měny by kupóny byly rozděleny mezi obyvatelstvo a obchodovány za akcie privatizovaných společností. “ Tato koncepce byla prezentována na konferenci v listopadu 1988 jako reakce na výzvu k předložení návrhů, jakým způsobem transformovat polské hospodářství.

Privatizace je procesem, kdy majetek z rukou státu (veřejného sektoru) přechází do soukromých rukou. Je opakem znárodnění, kdy soukromý majetek přechází do veřejných rukou.

Jak prodat akcie z kuponové privatizace

Pro nakládání s akciemi – prodej akcií je třeba pouze uzavřít komisionářskou smlouvu s některým obchodníkem s cennými papíry či bankou a nechat účet převést do zařazené evidence. Prostřednictvím obchodníka či banky může následně akcie prodat (či dokoupit další), pokud jsou obchodovány na burze či v RM-Systému.Radovan Vítek do Čech přišel s penězi, které vydělal při kuponové privatizaci na Slovensku. Dalším příkladem zrodu miliardáře z kuponové privatizace je příběh realitního magnáta Radovana Vítka, jehož majetek se dnes odhaduje na 50 miliard korun.Lidé mohou přes Centrální depozitář cenných papírů (CDCP) od středy získat výpis z nezařazeného účtu nově i on-line cestou a zjistit tak, zda nevlastní zapomenuté akcie z kuponové privatizace. Žadatele ověří prostřednictvím bankovní identity, výpis stojí 90 korun.

Akcie prodáte buď na Burze cenných papírů, tak i v RM-Systému. Přístup do RM-Systému v rámci 19 emisí veřejně obchodovatelných akcií z kupónové privatizace má jen Fio banka, tudíž s nimi není možné u jiných obchodníků s cennými papíry obchodovat.

Kde zjistím kolik mám akcií : Informace o akciích na nezařazeném účtu lze zjistit prostřednictvím jakéhokoliv účastníka depozitáře nebo přímo u depozitáře," říká Marie Mühlhoferová z Burzy cenných papírů Praha. Mezi účastníky patří většina českých bank a někteří obchodníci s cennými papíry.

Kolik ukradl Viktor Kožený : Kožený byl v Česku v nepřítomnosti pravomocně odsouzen spolu se svým někdejším společníkem Borisem Vostrým na 10 let a k náhradě škody 12 miliard (dnes je to více, úroky stále rostou, pozn. red.) za tunelování. V kuponové privatizaci zkraje 90.

Co udelal Viktor Kozeny

Viktor Kožený se pokoušel v devadesátých letech získat v privatizaci ázerbájdžánskou státní ropnou firmu Socar. Pro myšlenku získat místní ropný průmysl nadchnul i řadu amerických investorů, kteří do ázerbájdžánské akce vložili 350 milionů dolarů. Stát firmu ale nakonec neprodal a investoři tak o své peníze přišli.

Můžete se sice obrátit na účastníky Centrálního depozitáře cenných papírů, který původní Středisko cenných papírů nahradil, a nechat si vystavit nový výpis. To ovšem něco stojí. Výpis z evidence zaknihovaných akcií navíc neobsáhne firmy, které už v evidenci nejsou, přesto mohou ještě mít hodnotu.Kdo neví, zda a jaké akcie ještě vlastní, měl by si proto na webu depozitáře cdcp.cz podle rodného čísla zjistit, zda mu eviduje účet majitele cenných papírů. Co je na tomto – nezařazeném – účtu, pozná z výpisu depozitáře.

Co s akciemi z kuponové privatizace : Kuponové privatizace se mohli účastnit lidé narození do roku 1975. Akcie z kuponovky ale mohly přejít do vlastnictví i mladších lidí, a to dědictvím. V takovém případě budete k vyřízení převodu akcií na majetkový účet potřebovat usnesení o dědictví.