Kdy vzniklo lepidlo?
VELMI STRUČNÁ HIStorie LEPIDEL

Lepení jako technika spojování předmětů je zde s námi již několik tisíc let. První známé použití látky jako lepidla se datuje do roku 4000 př. n. l.. Archeologové našli keramiku a další hliněné nádoby, které byly opraveny lepkavou pryskyřicí, jež pravděpodobně pocházela ze stromové mízy.7.1 Rozdělení lepidel podle principu tuhnutí ve spoji

 • Rozpouštědlová lepidla disperzní.
 • Rozpouštědlová lepidla roztoková.
 • Tavná lepidla.
 • Lepidla stále lepivá.

Lepidlo je látka, která umožňuje přilnutí (adhezi) povrchů pevných předmětů a tím jejich pevné spojení. Lepidlo mohou tvořit přírodní směsi nebo syntetické materiály. Využívá se v různých dílnách, kancelářích, průmyslu. Speciální velmi kvalitní lepidlové směsi pak využívají konstruktéři a modeláři.

Jak se dělá lepidlo : Rozvoj chemického průmyslu přinesl kvalitativní skok i pro tapetová lepidla. V dnešní době se velká většina tapetových lepidel vyrábí z celulózy. Celulóza je také polysacharid (stejně jako škrob), který tvoří konstrukci kostry rostlinných buněk a vláken. Nejčistší přírodní celulózou je bavlna.

Proč lepidlo lepí

Jestliže lepidlo není schopno dostatečně pevně přilnout k materiálu, spoj nedrží a dochází k rozlepení na rozhraní lepidlo – lepený materiál. V tomto případě je vnitřní soudržnost lepidla (koheze) i vlastní pevnost materiálu vyšší než přilnavost (adheze).

Co rozpouští lepidlo : Každé lepidlo je možné odstranit jiným způsobem. Klasické bílé školní lepidlo rozpustíte ve vodě, na epoxidové lepidlo funguje alkohol a sekundové lepidlo můžete odstranit pomocí acetonu.

Vteřinové lepidlo bylo vynalezeno náhodou člověkem, který chtěl vyrábět zbraně. Dr. Harry Coover v sídle jeho tehdejšího zaměstnavatele Kodak Laroratories v roce 1942 pracoval na vývoji transparentního plastu, který by se hodil k výrobě dělových zaměřovačů.

Patří do kategorie lepidel, která vytvrzují chemickou reakcí – tzv. chemicky reagující lepidla. To znamená, že ke konečnému vytvrzení je nutné nastartovat velmi rychlou polymerizační reakci, která ve velmi krátkém čase zajistí dostatečné vytvrzení lepidla.

Jak vyrobit přírodní lepidlo

Smíchejte 3 lžíce mouky a 4 lžíce vody a míchejte, dokud se mouka zcela nerozpustí. Výslednou kaši nalijte do horké vody, vařte na mírném ohni do zhoustnutí, odstavte a přimíchejte 1 lžíci moučkového cukru. Jakmile je hmota vychlazená, máte připravené dostatečně účinné lepidlo na papír.Propolymerová PUR lepidla nebo také PUR lepidla jsou jednosložková, duroplastická lepidla, která reagují s vlhkostí z okolí a lepenými obrobky. Patří k nejmodernějším lepidlům určeným pro truhláře a stolaře a jsou vynikající, mají-li být výsledkem obzvlášť vysoce zatěžované spoje.Smíchejte 3 lžíce mouky a 4 lžíce vody a míchejte, dokud se mouka zcela nerozpustí. Výslednou kaši nalijte do horké vody, vařte na mírném ohni do zhoustnutí, odstavte a přimíchejte 1 lžíci moučkového cukru. Jakmile je hmota vychlazená, máte připravené dostatečně účinné lepidlo na papír.

Roztok octa – smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1, naneste na lepidlo a nechte působit. Poté setřete. Stejně tak vyzkoušejte i citronovou šťávu. Fén – hodí se zejména u termoplastických lepidel, které mění své skupenství po zahřátí/zchlazení.

Co je CA lepidlo : CHARAKTERISTIKA: Ca GLUE PRO je vteřinové lepidlo nízké viskozity pro rychlé lepení různých materiálů, jakými jsou kovy, guma, umělé hmoty, dřevo, sklo, keramika, kůže a mnoho dalších.

Jak lepit boty : Pattex Chemoprén obuv je speciální lepidlo na lepení a opravu obuvi, včetně sportovní. Je vhodné na všechny druhy svršků a podrážek používaných v obuvnickém průmyslu. Lepí a pevně spojuje širokou škálu materiálů: kov, gumu, kůži, koženku, korek, plst, textil, měkčené PVC, ABS, pěnové materiály, dřevo apod.

Čím vyprat lepidlo

Aceton pomocí vatového tamponku jemně nanášejte na zaschlé lepidlo, dokud se skvrna nezačne změkčovat. Jakmile je skvrna měkká, naneste na ni prací prostředek, odstraňovač skvrn nebo odstraňovač určený pro likvidaci vteřinového lepidla. Následně prádlo vložte do pračky a vyperte na nejvyšší stupeň, který látka snese.

Skvrny způsobené klihovým, škrobovým nebo kancelářským lepidlem nejdříve vyčistěte vlažnou vodou s pracím prostředkem. V případě, že je lepidlo již zaschlé, použijte enzymatický přípravek. Po použití místo důkladně vyperte ve vodě s pracím prostředkem a nechte vyschnout.Lepidla na boty, kůži, gumu

 • Lepidlo Bison tekutá guma.
 • Lepidlo Pattex Chemoprén na obuv 50ml.
 • Lepidlo Prenocel 35g.
 • Lepidlo Robinol CE, čalounické, obuvnické
 • Lepidlo UHU – kontakt 42 g.
 • Lepidlo UHU Schuh & Leder na obuv a kožené výrobky 30g.
 • Lepidlo Unilep D418, obuvnické, čalounické
 • Lepidlo Unilep RS1.

Jak vyprat lepidlo : Aceton pomocí vatového tamponku jemně nanášejte na zaschlé lepidlo, dokud se skvrna nezačne změkčovat. Jakmile je skvrna měkká, naneste na ni prací prostředek, odstraňovač skvrn nebo odstraňovač určený pro likvidaci vteřinového lepidla. Následně prádlo vložte do pračky a vyperte na nejvyšší stupeň, který látka snese.