Kolik litrů chladící kapaliny?
V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami. Hladina pod ryskou minima a nad nebo zároveň maxima se nedoporučuje.Nejjednodušeji to jde tak, že vrchní hadice k chladiči odpojíte jsou 2 na každé straně a necháte vodu téct až nebude téct sama. Pak se profoukne kompresorem expanzka, a ty dvě hadice. Pak se zas zpátky napojí a naleje se nový Fridex do expanzky a vejde se tam něco kolem 4,5-5 litru.Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

Co se stane kdyz Smicham chladici kapalinu : Co se stane, když smícháte typy nemrznoucích směsí

Kombinace nekompatibilních chladicích kapalin může vést ke zvýšené oxidaci v chladiči a poškození chladicího systému vozidla, což může mít za následek potenciální poškození.

Jakou nalit chladici kapalinu

Do auta byste vždy měli lít pouze kapalinu stejné barvy, jaká v něm už je. Rozdílné barvy chladicích kapalin v žádném případě nekombinujte. G10 – tuto žlutou chladicí kapalinu najdeme zejména v starších motorech, které nemají hlavy na válcích ze slitiny hliníku a její složení je podle toho specificky upravené.

Kdy dolít chladící kapalinu : Pokud je hladina chladicí kapaliny mezi minimální a maximální hodnotou, není potřeba žádné doplnění. Pokud je hladina pod minimální hodnotou, je třeba doplnit chladicí kapalinu.

Motor či jeho části by mohly zevnitř korodovat, v chladící soustavě by se mohly hromadit usazeniny a v neposlední řadě – kapalina, která v létě motor chrání, by jej v zimě mohla v případě zmrznutí poškodit následkem expanze, která přirozeně nastává při přeměně v led.

U starších typů motorů byste výměnu měli provádět každé dva roky, u těch novějších je tolerance 3 až 5 let. Nemusíte jezdit do servisu, s trochou trpělivosti to zvládnete i svépomocí.

Jaký je rozdíl mezi chladící kapalinou G12 a G13

G12 + – fialová chladicí kapalina má stejné vlastnosti jako červená G12, liší se od ní pouze zabarvením. G13 – fialová kapalina je moderní směsí do nových aut, která velmi účinně chrání kovové části proti korodování. Může také nahradit jakýkoliv jiný typ chladicí kapaliny ve starších vozidlech.Moderní motor s hliníkovou hlavou tak vyžaduje jinou, než starší vozy. Pro odlišení se chladicí kapalina barví umělými barvivy, ale optimální je orientovat se podle typu. Nejčastěji používané jsou G10, G11, G12, G12+ a G13. Označení ale může mít i jinou podobu, například Typ B, Typ F a podobně.Nemrznoucí směs do chladičů K12 EXTRA

Odpovídá normě VW TL 774/D. Svými vlastnostmi je totožná s originální chladicí kapalinou G12 a G12+, která je schválena pro použití ve vozech Škoda a je s touto kapalinou plně mísitelná. Kapalina určená do moderních motorů, včetně celohliníkových.

G12 či G12+ slouží typicky přeplňovaným motorům pracujícím s vyššími teplotami a je obvykle červená nebo růžová. G13 je pak určená motorům sportovním aut a vysoce výkonných motorek a je nejčastěji žlutá nebo oranžová.

Jaký je rozdíl mezi G12 a G13 : G12 + – fialová chladicí kapalina má stejné vlastnosti jako červená G12, liší se od ní pouze zabarvením. G13 – fialová kapalina je moderní směsí do nových aut, která velmi účinně chrání kovové části proti korodování. Může také nahradit jakýkoliv jiný typ chladicí kapaliny ve starších vozidlech.

Jak ředit chladící kapalinu g13 : Chladící kapalina, jakožto neředěný roztok má bod mrazu na hranici -23°C, kdežto ředěný roztok v poměru 1L chladící kapaliny a 0.7L vody, má bod mrazu přibližně v -40°C. Ředění je doporučováno pomocí měkké čisté či technické vody, nikoliv destilované vody – ta může být agresivní vůči určitým částem chladícího okruhu.