Kolik má být chladici kapaliny v autě?
V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami. Hladina pod ryskou minima a nad nebo zároveň maxima se nedoporučuje.Do auta byste vždy měli lít pouze kapalinu stejné barvy, jaká v něm už je. Rozdílné barvy chladicích kapalin v žádném případě nekombinujte. G10 – tuto žlutou chladicí kapalinu najdeme zejména v starších motorech, které nemají hlavy na válcích ze slitiny hliníku a její složení je podle toho specificky upravené.Co se stane, když smícháte typy nemrznoucích směsí

Kombinace nekompatibilních chladicích kapalin může vést ke zvýšené oxidaci v chladiči a poškození chladicího systému vozidla, což může mít za následek potenciální poškození.

Kolik má být teplota chladici kapaliny : Nejvhodnější pracovní teplota motoru odpovídá obvykle 80 až 95°C teploty chladicí kapaliny (90 až 115°C teploty mazacího oleje). U nejnovějších motorů osobních automobilů může být teplota zvýšená na cca 110°C (olej 125°C) za účelem snížení tepelných ztrát chlazením.

Co se stane kdyz pojedu bez chladici kapaliny

Důležité je jedno. S řešením problému neotálejte. Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty.

Jak správně dolít chladící kapalinu : Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.

Pokud je hladina chladicí kapaliny mezi minimální a maximální hodnotou, není potřeba žádné doplnění. Pokud je hladina pod minimální hodnotou, je třeba doplnit chladicí kapalinu.

Typ kapaliny se dá někdy poznat podle jejího zbarvení. Starší typy označené jako G11,(G48) mají barvu do modrozelená. Kapaliny novější G12,G12+,G12++,G13 jsou zbarveny do růžova.

Kde je čidlo teploty chladící kapaliny

Z technických důvodů se snímač většinou nachází v blízkosti přední části motoru. Dobrým místem, kde hledat, je například chladič nebo pouzdro termostatu. Pokud je příliš tma, vezměte si na pomoc zdroj světla. Pokud snímač nedokážete najít, nahlédněte do technické dokumentace k vozidlu.Výsledky jsou překvapivé. Především to, že po standardním vypuštění oleje po odšroubování zátky auto ujelo 100 km bez jakýchkoli příznaků závady motoru.Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

V případě, že bude chladicí kapalina ve vašem vozidle rychle ubývat, je zapotřebí navštívit autoservis. Jedná se pravděpodobně o poškození těsnění chladící soustavy. Pokud vám během jízdy začne svítit kontrolka, tak na nejbližším místě zastavte.

Co kdyz mizi chladicí kapalina : V případě, že zaznamenáte úbytek kapaliny, ze všeho nejdříve se podívejte pod auto, jestli tam není loužička. Za tou by mohl stát netěsný spoj, stará a prasklá hadice, eventuálně prasklý chladič. Možností je spousta, v každém případě by to chtělo okruh opravit a vyzkoušet jeho těsnost.

Co se stane s autem bez chladici kapaliny : Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty. Zanedbání relativně levné údržby s sebou tak přináší drahé problémy.

Kdy dolít chladici kapalinu

Pozor, nádobku otevírejte jen v případě, že je motor studený, potřebujete-li dolít na cestách, dejte tomu alespoň deset minut na vychladnutí. Horká kapalina může trochu vystříknout ven a opařit vás, což rozhodně nechcete. Dolít na požadovanou hladinu lze chladicí kapalinou, ale i běžnou vodou z kohoutku.

PŘÍZNAKY VADNÉHO SNÍMAČE TEPLOTY CHLADICÍ KAPALINY MOTORU

Mezi ty nejčastější patří zvýšená spotřeba paliva, obtížné spouštění motoru a vyšší volnoběžné otáčky. Mezi jiné indikátory může být zařazen také černý kouř vystupující z výfukového potrubí a nefunkční chladicí ventilátory.Hustoměr je složen ze skleněné trubice, balonku pro nasátí kapaliny, nasávací hubicí a vnitřním plovákem. Pomocí tohoto hustoměru lze měřit chladící kapaliny na bázi glykolu i metanolu. Měření hustoty kapaliny se provádí nasátím chladicí kapaliny do skleněné trubice.

Jak se projevuje nedostatek oleje v motoru : Při nastartování auta se na palubní desce rozsvítí olejová kontrolka, která upozorňuje na nízký tlak motorového oleje. Po spuštění motoru ale tlak oleje vzroste, membrána v čidlu se prohne a kontrolka by se měla sama zhasnout. Pokud však kontrolka nezhasne, znamená to problém s tlakem motorového oleje.