Co s papírem?
Nejběžnější formou recyklace papíru je jeho opětovná výroba v papírnách. V nich se papír nasype do velké nádrže s vodou, kde se rozmixuje na řídkou kaši obsahující papírová vlákna. Ta se postupně zbaví nečistot, jako jsou kancelářské sponky, okénka z obálek a další nežádoucí příměsi.Kam se starým papírem Pro sběr papíru se používají především modré kontejnery. Do nich můžeme vyhodit noviny, časopisy, knihy (nutno odstranit pevnou vazbu), reklamní letáky, sešity a kancelářský papír a papírové obaly (sáčky, krabice a obaly z lepenky).Papír se obvykle třídí do modrých kontejnerů. Vhozy jsou často uzpůsobeny, aby bylo možné do kontejneru vhodit pouze správně zmáčknuté papíry. V domácnosti můžeme třídit papír i do barevných tašek, ve kterých jej pohodlně doneseme až ke kontejneru. V kancelářích je vhodné mít nádobu na papír u každého pracovního místa.

Kam vyhodit lesklý papír : Voskovaný (voskový) papír – obsahuje voskovací příměs a tudíž poputuje do směsného odpadu. Lesklé papíry – zde je použita speciální povrchová úprava, proto patří do směsného odpadu, stejně tak tam poletí pauzák.

Co s Papirem

Recyklace papíru

Papír je nejprve shromažďován a to buď ve sběrných surovinách, nebo pomocí modrých kontejnerů. Pro lepší dopravu je papír lisován do balíků a odvážen k recyklaci. Nejprve se musí tento papír pečlivě vytřídit a to se děje na třídících pásech.

Co udělat s papíru : Vyrábění z papíru patří mezi oblíbené tvůrčí činnosti. Papír je materiál, který se hodí na tvoření všeho možného. Využijí ho děti i dospěláci při vánočním a velikonočním vyrábění. Z papíru můžete vyrobit praktické výrobky – krabičku na dárky, obálku, záložku do knih, příruční taštičku.

Cena za kilogram směsi papíru se pohybuje mezi 1 Kč a 4,5 Kč v závislosti na sběrně, za roztříděné druhy papíru na noviny a časopisy dostanete 2 Kč až 5 Kč za kilogram a za kartony a lepenku buď nic nebo maximálně 2 Kč za kilogram.

Z papíru můžete vyrobit praktické výrobky – krabičku na dárky, obálku, záložku do knih, příruční taštičku. S dětmi vyzdobíte obývací pokoj jedna dvě. Třeba tulipány, motýlky, vázou s květinami.

Kam vyhodit papírový kelímek

Plastové víčko nebo brčko po konzumaci vhodíme do žlutého kontejneru na plast, ale samotný papírový kelímek třídit nemůžeme. Důvod je prostý, papír kelímku je potažený tenkou vrstvou plastu. Díky tomu vám káva neproteče ven, ale kelímek je nerecyklovatelný a musí do směsného odpadu.Do modrého kontejneru patří balicí papír, krabice, papírové tašky nebo obálky. Do žlutého kontejneru pak během vánoc nejčastěji třídíme plastové mašle, fólie, plastové krabičky nebo polystyren. Objemnější obaly je dobré kvůli úspoře místa sešlápnout, případně rozlomit na menší části, aby se do kontejneru lépe vešly.Papír se používá k výrobě dokumentů, bankovek a knih. Je to také účinný obalový a hygienický materiál a surovina pro průmysl.

Hry s tužkou a papírem

  • Piškvorky (Tic-tac-toe)
  • Battleships (Bitevní lodě)
  • Šibenice.
  • Jméno, město, zvíře, věc.
  • Trubky.
  • Židi (někdy také Židy, Obkličovačka, Území, Hradby, Tečkovaná či Puntíkovaná)

Jaký papír se vykupuje : Papír, za který vám zaplatíme v hotovosti, vážíme na celé kilogramy. Vykupujeme noviny, časopisy a odebíráme smíšený papír a lepenku. Papír nesmí obsahovat znečištěné a mastné papíry, etikety, tapety nebo brousicí voskové a napuštěné papíry. Knihy zbavte hřbetů a tvrdých desek a kalendáře kovových per (hřbetů).

Kolik je za kilo mosaz : Ms – mosaz

Produkt Cena / kg
Mosaz, kondezátorové trubky 118 Kč
Mosaz promíchaná, netříděná, 1%Fe (!bez nábojnic) 118 Kč
Mosaz třísky rafinační 90 Kč
Ms-Cu chladiče (bez Fe) 110 Kč

Co se dá vyrobit z ruličky od toaletního papíru

Ničeho se tedy nebojte a plata od vajec i toaletní ruličky klidně vhoďte do modrého kontejneru na papír.

Z kartonu si však také vyrobíme různé pěkné dekorace, třeba obaly na květináče, podtácky (pozor však na různé tekutiny), fotorámečky, ale i nábytek, třeba police na lehčí věci, ale i stolek a židličky pro ty nejmenší. Karton též může v bytě říkat něco důležitého, obzvláště v dětském pokoji.Toaletní papír, kuchyňské utěrky a kapesníky

Výše uvedené výrobky z papíru vyhazujeme do směsného odpadu.

Kam patří papírové obaly od vajec : Papír se může recyklovat jen sedmkrát, poté už je jeho vlákno tak krátké, že z něj nikdo papír nevyrobí. V případu plata na vejce jde o úplně poslední uplatnění hmoty. Podobné je to s roličkami od toaletního papíru. Je proto lepší je vyhodit do směsného odpadu.